
Cyfrowy Polsat zablokował niemieckie kanały, na których można było oglądać nieodpłatnie mecze Euro 2016. Internauci już radzą, jak obejść blokadę.
REKLAMA
Cyfrowy Polsat zdenerwował abonentów. Tuż przed meczem Anglia-Walia widzowie w mediach społecznościowych zaczęli skarżyć się, że zniknęły niemieckie kanały ZDF i Das Erste. Na tych kanałach można było za darmo oglądać Euro 2016.
Już wcześniej Polsat zapowiadał że będzie walczył z wykorzystującymi sygnał telewizyjny stronami internetowymi.
Jarosław Mojsiejuk, przedstawiciel Cyfrowego Polsatu, a zarazem członek zarządu Stowarzyszenia Sygnał w rozmowie z serwisem Wirtualne Media komentował: – Serwisy streamujące nielegalnie sygnał zagranicznych telewizji transmitujących mecze Euro 2016 naruszają prawa licencyjne Cyfrowego Polsatu. W tej sprawie zwróciliśmy się do UEFA, która przyznaje licencje i reaguje na zgłoszenia o ich łamaniu.
Teraz przyszła jednak kolej na niemieckie telewizje. Polsat ma wyłączne prawa do transmisji meczy w telewizji i internecie. Piłkarskie zmagania są pokazywane na Polsat Sport 2 HD i Polsat Sport 3 HD. Oczywiście kanały są odpłatne. Polsat transmituje jedno spotkanie dziennie, natomiast TVP, która odkupiła prawa do części meczów, pokazuje wyłącznie spotkania reprezentacji Polski. Pokaże też mecze fazy pucharowej mistrzostw.
Część oburzonych kibiców już znalazła sposób na obejście blokady. Kibice radzą: w menu dekodera wejść w pole „Ustawienia”, następnie „Instalacja” i „Ręczne wyszukiwanie kanałów”. W przypadku ZDF należy ustawić częstotliwość 11054, prędkość transmisji 27500 i polaryzację poziomą oraz satelitę Hot Bird 6, 8 lub 9.
Natomiast w przypadku Das Erste - częstotliwość 11541, prędkość transmisji 22000 i polaryzację pionową oraz wspomnianą satelitę.
Po wciśnięciu „OK” i zakończeniu wyszukiwania, niemieckie stacje powinny pojawić wśród kanałów powyżej 1000.
Tylko jedno ale… To opcja dla widzów, którym podczas meczów nie przeszkadza relacja w języku niemieckim.
