Polska Chylińskiej kontra Polska Zenka Martyniuka. Ta pierwsza już w zasadzie nie istnieje

Polska Chylińskiej kontra Polska Zenka Martyniuka. Ta pierwsza już w zasadzie nie istnieje
Polska Chylińskiej kontra Polska Zenka Martyniuka. Ta pierwsza już w zasadzie nie istnieje Fot. D. Żuchowicz / M/ Podmokły / Agencja Gazeta
To był nokaut. Sylwester TVN-u przegrał z kretesem w starciu z imprezą zorganizowaną przez Telewizję Polską. Oczywiście nie chodzi o jakość, bo nadawca z Wiertniczej absolutnie stanął na wysokości zadania. Tyle tylko, że jakość nie jest dzisiaj na pierwszym miejscu. Żyjemy w Polsce PiS-u, 500+ i Zenka Martyniuka. Efekt? Większość jest zadowolona, bo ludzie dostają to, czego chcą i co lubią.

Niby wszyscy się tego spodziewali, ale jednak skala porażki jest miażdżąca. „Sylwester z Dwójką” oglądało średnio 3,5 mln widzów. Sylwester z TVN - „Hello 2017” przyciągnął zaledwie 1,2 mln osób. Znamienne jest to, że największym zwycięzcą sylwestrowych imprez został Zenek Martyniuk, którego występ w Dwójce oglądało około 5 mln widzów.

Jak wyglądałyby wyniki oglądalności, gdyby Telewizja Polska nie schyliła się po disco polo?

To pytanie pozostanie bez odpowiedzi.
Jak mówi Jacek Kurski, czas skończyć z "hipokryzją", według której disco polo to "jakiś gorszy gatunek". I nie ma znaczenia, że jeszcze kilkanaście miesięcy temu ową "hipokryzję" nazywano misją mediów publicznych. Dziś misja jest tylko jedna - zarówno ta polityczna, jak i medialna. Władza daje Polakom dokładnie to, czego chcą, nie zważając na jakąkolwiek krytykę.

A jakie są oczekiwania w kategorii kultura? Wystarczy spojrzeć na wyniki oglądalności muzycznych stacji telewizyjnych. Dane z lipca 2016 pokazują to dobitnie: Na pierwszym miejscu jest kanał Polo Tv, na drugim Eska TV, a na trzecim... Disco Polo Music.


Jak to możliwe?
Wiele osób przeciera dziś oczy ze zdziwienia. W końcu TVN wystawił do tej prestiżowej walki swoje największe gwiazdy. W roli prowadzących pojawili się między innymi Marcin Prokop i Filip Chajzer. Na scenie TVN wystąpili również topowi artyści - Varius Manx i Kasia Stankiewicz, Natalia Nykiel, Cleo i Agnieszka Chylińska, której utwór "Królowa łez" słuchacze RMF FM uznali za najważniejszy w 2016 roku.

Jeśli spojrzeć na dane sprzedażowe Empiku, to Agnieszka Chylińska wygrała ubiegłoroczny wyścig w kategorii "sprzedaż płyt". Ale czy większość Polaków kupuje muzykę w Empiku? Zdecydowanie nie. Ale nawet tu płyta "Diamentowa kolekcja disco polo: Akcent (Reedycja)" znalazła się na wysokim, czwartym miejscu!
W dobie internetu o wiele bardziej miarodajne jest zestawienie najpopularniejszych teledysków w serwisie YouTube w 2016 roku. Tu hit „Przez twe oczy zielone” ustępuje już tylko Sylwii Grzeszczak. Drugie miejsce z ponad 48 mln wyświetleń zajął właśnie zespół Akcent.

W 2017 roku będzie trzeba spojrzeć prawdzie w oczy - żyjemy w Polsce Zenka Martyniuka. Wystarczy porównać, jak ludzie bawili się na imprezach organizowanych przez TVP i TVN. W Zakopanem skakali, śpiewali i panowała naprawdę szampańska atmosfera. A w Warszawie? Poza nielicznymi wyjątkami, ludzie raczej przebierali nogami - z zimna.

To, że władze TVP postawiły na disco polo, jest naturalną konsekwencją wszystkich dotychczasowych działań partii, która dziś rządzi Polską. "Populizm" w wydaniu ekipy Beaty Szydło polega dosłownie na realizowaniu woli wyborców. Chcecie co miesiąc dostawać 500 zł? Chcemy. Chcecie krócej pracować? Chcemy. Kochacie Zenka Martyniuka? Kochamy. No to macie. Nikogo nie obchodzą ostrzeżenia, że budżet nie jest z gumy, ani to, że muzyczne autorytety oceniają disco polo niezbyt wysoko. Decyduje suweren, bo suweren głosuje.
Ci, których razi występ Zenka Martyniuka w publicznej telewizji, stanowią tak naprawdę garstkę. Wielbiciele tego gatunku od lat powtarzali, że jest on powszechnie krytykowany, ale jak disco polo pojawi się na weselu, to "wszystkim nóżka chodzi". Nie, nie wszystkim, ale rzeczywiście - większości tak.

Akcent roku
Na naszych oczach, już od kilkunastu miesięcy tworzą się nowe elity. Dotyczy to zarówno zarządów spółek skarbu państwa, dziennikarzy mediów publicznych, jak i ludzi kultury. I wszystko wskazuje na to, że Polacy są z tego zadowoleni. Sondaż poparcia partii politycznych przeprowadzony tuż przed świętami pokazuje, że PiS cieszy się 35 proc. poparcia. Na Nowoczesną zagłosowałoby dziś 24 proc. badanych, na Platformę Obywatelską 15 proc., a na PSL 5 proc.

Zaledwie kilka dni temu internauci śmiali się z tytułu na portalu Telewizji Republika, który ogłosił, że rząd Szydło stworzył... raj dla Polaków. W oparciu o sondaż przeprowadzony dla "Dziennika Gazety Prawnej" dziennikarze uznali, że Polacy są szczęśliwymi ludźmi.

Sondaż przeprowadzony dla "Dziennika Gazety Prawnej"

Ponad 70 proc. pytanych twierdzi, że mijający rok był dobry na ich rodzin, a 67 proc. - że był dobry dla nich osobiście, podczas gdy dla Polski odpowiedni odsetek odpowiedzi wynosi 52. proc. Czytaj więcej

Sukces sondażowy PiS-u, nastroje większości społeczeństwa i awans Zenka Martyniuka pokazują, że być może rzeczywiście to prawa strona politycznego sporu lepiej rozumie Polskę. Bo choć nie bez znaczenia jest fakt rządowej propagandy, której poddawani są codziennie odbiorcy mediów publicznych, trzeba przyznać, że są skuteczni.

Napisz do autora: krzysztof.majak@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...