Forum Pasa i Szlaku już otwarte. Jest i Putin, i Erdogan. Wyjaśniamy, co robi tam Beata Szydło

Beata Szydło widzi polską rolę w nowym jedwabnym szlaku.
Beata Szydło widzi polską rolę w nowym jedwabnym szlaku. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Szefowa polskiego rządu już kilka dni temu poleciała do Chin, gdzie rozpoczęło się niezwykle istotne forum, którego tematyka leży na pograniczu gospodarki oraz globalizacji – forum Pasa i Szlaku. Co się kryje pod tą nazwą? Chińczycy chcą stworzyć nowy jedwabny szlak, a Polska na tej trasie nie chce być pominięta.

Do Pekinu poza Szydło zjechało jeszcze 28 innych szefów państw i rządów. Wśród nich – Władimir Putin, Recep Tayyip Erdoğan oraz oczywiście prezydent Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping.
Nowa ścieżka wymiany handlowej została zaproponowana właśnie przez Chiny. Ma spełniać dokładnie te same założenia, co historyczny jedwabny szlak. Jak zwracają uwagę autorzy koncepcji, na tej trasie mieszka ponad połowa ludzkości, która dysponuje PKB w wysokości 21 bilionów dolarów.

Xi Jingping już wczoraj określił inicjatywę jako "projekt stulecia". Zakłada się wzmożoną wymianę gospodarczą i kulturalną pomiędzy państwami na nowym szlaku. Jego trasa ma biec z Państwa Środka do Europy – stąd zainteresowanie sprawą Beaty Szydło. Polska jawi się jako naturalny kraj tranzytowy.
Chiny zapowiedziały, że zainwestują w nowy szlak aż 113 miliardów dolarów. Jak zaznaczył "Bloomberg", Chińczycy chcą wyrosnąć na światowego lidera wolnego handlu. Projekt jest nawet bardziej istotny po tym, jak Stany Zjednoczone zrezygnowały z TTIP (Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji).

Źródło: Bloomberg
Trwa ładowanie komentarzy...