''Każde drzewo jest ważne, by dbać o zasoby wody dla naszych dzieci''. Dołącz do programu ''Po stronie natury''

Fot. materiały prasowe Żywiec Zdrój
W ramach programu ''Po stronie natury'' każdy może posadzić drzewo przez internet. O tym, dlaczego każde drzewo jest ważne, aby dbać o zasoby wody dla naszych dzieci, mówi Inga Songin z Żywiec Zdrój.

Liczne nasadzenia przeprowadzane w ostatnim czasie pokazały, że drzewa są dla Polaków ważne. Dlaczego drzewa wzbudzają wśród nas tak silne emocje?

Inga Songin, Żywiec Zdrój: Drzewa są dla nas, Polaków, pewnym symbolem. Widać to w naszej kulturze, ale też w tym jak wiele pozytywnych konotacji wzbudzają u każdego z nas. Kojarzą się ze spokojem, trwałością czy zdrowiem. Są też symbolem natury. I nie bez powodu, bo pełnią wiele ważnych funkcji w ekosystemie. Podnoszą jakość i komfort naszego życia oraz wpływają na nasze zdrowie.

W jaki sposób?

O tym, że produkują tlen, redukują hałas, zatrzymują ciepło w zimie, a oddają chłód podczas gorących letnich dni, wiemy pewnie wszyscy. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że dzięki drzewom zachodzi proces retencji (magazynowania) wody w naturze. Liście spadające z drzew wpływają na strukturę gleby, dzięki czemu woda jest przez nią wchłaniana, gromadzona i naturalnie filtrowana. Drzewa zapobiegają powodziom i suszom. Dzięki nim każdy nas może korzystać z czystej wody, czerpanej prosto z natury, która jest tak ważna dla naszego zdrowia.

Dużo mówi Pani o naturze, dlaczego?

Musimy pamiętać, że natura nie jest dana nam raz na zawsze i że musimy o nią dbać, abyśmy mogli dalej korzystać z jej dobrodziejstw, aby życiem, którym żyjemy my, mogły żyć również nasze dzieci. Jestem mamą dwóch chłopaków i chcę, aby mieli w przyszłości czystą wodę do picia, czyste powietrze, aby mogli cieszyć się krajobrazami przyrody. Nie myślimy o tym na co dzień, ale natura to nie jest coś oczywistego, coś co będzie istnieć zawsze w takiej samej kondycji.


Natura nas potrzebuje i myślę, że będzie potrzebować nas już zawsze – my na pewno nie ustaniemy w naszych działaniach, choć oczywiście jesteśmy dumni z dotychczasowych dokonań. Od lat prowadzimy działania na rzecz ochrony naturalnych zasobów wody w Polsce, z którą nasza firma i marka jest tak silnie związana. Tu wydobywamy krystalicznie czystą wodę źródlaną, tu ją butelkujemy, tutaj pracuje ponad 550 pracowników Żywiec Zdrój. Współdziałamy też z lokalnymi firmami, u których kupujemy produkty i usługi, wpływając tym samym na polską gospodarkę.
Żywiec Zdrój od wielu lat sadzi drzewa. Dlaczego akurat drzewa?

Ponieważ drzewa mają ogromne znaczenie dla zasobów wodnych. Ich ochrona jest szczególnie potrzebna w naszym kraju - już dziś Polska ma trzy razy mniejsze zasoby wodne niż wynosi średnia europejska. Ale możemy to zmienić. Woda może być gromadzona w glebie dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu wierzchnich warstw gleby, a taką zapewniają właśnie drzewa, a dokładniej lasy. Obecność lasów sprawia, że woda pochodząca z deszczu spływa wolniej, dzięki temu może być gromadzona w glebie, a w przyszłości przeniknąć do wód podziemnych, zwiększając tym samym ich zasoby. Na terenach, na których nie ma drzew, gleba ma o wiele mniejsze szanse wchłonąć wodę opadową i ta, zamiast zasilać zasoby wód podziemnych, trafia do rzek, a następnie do mórz. Dzięki drzewom wody w przyrodzie jest po prostu więcej.

Czy zwykły Kowalski może posadzić z Wami drzewo? Jak będzie przebiegała akcja?

Absolutnie tak i każdego do tego zachęcamy. Co więcej można to zrobić przez internet. Wystarczy odwiedzić postronienatury.pl, wpisać kod z etykiety i zadedykować drzewo bliskiej osobie, a leśnicy posadzą je w naszym imieniu w Beskidach. Mechanizm jest bardzo prosty, bo za każdy kod sadzimy jedno drzewo. Druga możliwość, to odwiedzenie jednego z naszych pikników, które odbywają się w różnych częściach Polski. Każdy może odebrać własną sadzonkę w zamian za 10 pustych plastikowych butelek. Pamiętajmy, że wszystkie działania podejmowane na rzecz natury, nawet jeżeli mogą wydawać nam się skromne, zsumowane razem mają ogromne znaczenie. Do tego chcemy zachęcić każdego Polaka. Bądźmy po stronie natury na co dzień.
Trwa ładowanie komentarzy...