NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Dżesiki, Brajany, Nicole i Kłentinki. Co nowe imiona mówią nam o Polsce?

  Dżesikę poznała cała Polska, gdy okazało się, że jest najmłodszą beneficjentką programu 500+. Gdy fala beki w Internecie opadła, postanowiłem przyjrzeć się modzie i mechanizmowi nadawnia imion dzieciom zainspirowanych fascynacją świata Zachodu oraz amerykańską popkulturą. Nie zamierzam się nabijać z dzieci noszących takie imiona ani wartościować, które są lepsze. To sprawa rodziców i nic nam do tego. Chcę sprawdzić, co Brajanek i Dżesika mówią nam o współczesnej Polsce.

 • Zbawienny uwiąd wyobraźni, czyli rządowe przepisy na edukację

  Nie bądź głupi – nie konsultuj swoich projektów. Wiedza na temat negatywnych skutków zmian może zachwiać wiarą w nieomylność! Tak właśnie było z cofnięciem reformy 6-latków. Projekt poselski, bez wymaganych konsultacji, oceny skutków, także finansowych. chaos, „pusty...

 • Utracona niewinność. W rocznicę śmierci 14-letniego Dominika z Bieżunia

  14-letni Dominik powiesił się na sznurówkach rok temu po pierwszym tygodniu maja. Nie wytrzymał przemocy, której był ofiarą w szkole i w środowisku rówieśniczym. Współczując rodzinie, trzeba pamiętać o rocznicy śmierci nastolatka, także dlatego, by więcej do podobnych tragedii nie dochodziło. Rok 2015 był przełomowy. Odtąd nic już nie będzie takie samo. Z tygodnia na tydzień jest tylko gorzej i straszniej. Samobójcza śmierć Dominika wyznacza – w mojej ocenie – cezurę czasową, za sprawą której maski opadły i młodym ludziom zaczęły puszczać wszelkie hamulce. Machina nienawiści ruszyła, trudno ją będzie zatrzymać.

 • Jak dziecko widzi Holocaust. Wstrząsająca książka kuzynki Polańskiego

  Holocaust to temat często poruszany w literaturze i kinie. Symbol moralnego upadku i odczłowieczenia niewinnych ludzi w książce Romy Ligockiej został ukazany nietypowo – oczami dziecka. Oczami dziewczynki w czerwonym płaszczyku.

 • Karmię piersią i jem wszystko – wpływ diety matki na występowanie kolki u dziecka.

  Co może jeść kobieta która karmi piersią? Najlepiej nic - pić wodę i czasem może suchy chleb najlepiej bez glutenu. Taka odpowiedź jest najbezpieczniejsza. Bo czy ktoś chce wywołać alergię lub kolkę u tej maleńkiej istotki? Więc lepiej nic nie jeść i zrzucić z ramion odpowiedzialność. Powszechnie panujące przekonania wspierane są zaleceniami ze szpitali – widziałam takie, że młoda mama powinna ograniczyć dietę do gotowanego ryżu i kurczaka na parze. Dla tych, którzy nie chcą zagłębiać się w temacie, odpowiem na wstępie. Nie ma żadnych naukowych podstaw dla stosowania „zapobiegawczo” diety eliminacyjnej u matki, zarówno w ciąży, jak i w okresie karmienia piersią.

 • Sześciolatki do zerówki!

  Co jak co, ale ten pomysł i szybka jego realizacja przez partię rządzącą bardzo mi się podoba. Jestem wręcz zachwycona tym projektem! Chodzi mi mianowicie o likwidację przymusu pójścia sześciolatków do pierwszej klasy. Jest to uzasadniona próba naprawy błędu, popełnionego przez PO. Obowiązkiem szkolnym powinny być objęte siedmiolatki. Tak było od zawsze i pod tym względem moja opinia jest konserwatywna: było dobrze!

 • Naprawdę nasze polskie dzieci nie są głupsze!

  Kolejna szybka zmiana PiS niepokoi. W samej Warszawie 20 tysięcy zdolnych warszawskich 6 -latków będzie powtarzać zerówkę i przerabiać ten sam program. Jeśli za namową polityków PiS-u wszystkie zostaną w przedszkolach, dla kilkunastu tysięcy 3-latków zabraknie w nich miejsca. Bo żaden, nawet bardzo sprawny samorząd nie zdąży w ciągu 3 miesięcy wybudować kilkudziesięciu nowych przedszkoli.