NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Głodne dzieci to hańba dla naszego państwa

  Ponad pół miliona dzieci w Polsce jest niedożywionych albo głodnych – takie dramatyczne dane w Światowym Dniu Walki z Głodem podał Polski Czerwony Krzyż.

 • Uczniowie kupują w szkole śmieciowe jedzenie

  „Słodzone napoje” oraz „słodycze”, czyli tak zwane „śmieciowe jedzenie”, to główne artykuły spożywcze kupowane przez dzieci w sklepikach szkolnych. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez PEDAGOGIUM WSNS w Warszawie, zdrowa żywność stanowi zaledwie ułamek procenta towarów kupowanych w tych miejscach - na przykład owoce i warzywa (0,01 proc), a mleko (0,02 proc).

 • Edukacja to nie wydatek. To inwestycja

  Dziś Dzień Nauczyciela, jednak nauczyciele i nauczycielki mają niewiele powodów do świętowania. Ich codzienność to pogarszające się warunki pracy, zamykanie szkół, zbyt liczne klasy, praca na dwie zmiany oraz niskie wynagrodzenia pracowników i pracownic administracji. Władze państwowe i samorządowe tnąc środki na edukację, całkowicie zapominają, że edukacja to inwestycja w przyszłość, a nie zbędny wydatek.

 • "Stop manipulacji" – Różnica między pedofilią a prawem do wyboru edukacji dzieci

  Przepisy oświatowe gwarantują rodzicom wpływ na treści i sposób prowadzenia zajęć w zakresie przygotowania do życia w rodzinie, w tym treści dotyczących zagadnień seksualności. Zajęcia te nie są obowiązkowe.

 • Niewidome dzieci jutro stracą dom

  Paradoksalnie, wyrok na Dom Niewidomego dziecka wydał nie bezdusznie egzekwujący prawo wojewoda, który ma w swym gabinecie godło państwowe. Wyrok wydał prezes Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, który ma w gabinecie krzyż na ścianie, krzyż na biurku i krzyż wpięty w klapę marynarki.

 • Nie promujmy bycia grubym

  Sezon letni, jak żaden inny w kalendarzu, sprzyja promowaniu tematów około dietetycznych. Czytam wiele artykułów i komentarzy na temat odchudzania, uprawiania sportu i zmian w sposobie odżywiania. Często w tych tekstach wyłaniają się dwa przeciwstawne obrazy.

 • Terror zajęć dodatkowych

  WARSZAWA – Już niedługo rozpoczną się lekcje w szkołach, a tym samym przebudzi się z wakacyjnego uśpienia potężny przemysł korepetycji i rozmaitych kółek zainteresowań czy też prywatnych zajęć przedmiotowych. To już od lat obowiązujący rytuał towarzyszący kształceniu publicznemu, ale też – co ciekawe – niepublicznemu. Bo to drugie niejako z definicji powinno skuteczniej zaspokajać zindywidualizowane potrzeby edukacyjne swych wychowanków. Z badań TNS Polska wynika, że w roku szkolnym 2013/2014 aż 48 proc. maturzystów brało korepetycje (sic!).