NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • 2 łyżeczki cukru w 3 łyżkach zdrowego serka dla dzieci

  Nadające w Polsce stacje telewizyjne podpisały porozumienie na temat nieemitowania reklam żywności i napojów, skierowanych do dzieci poniżej 12 roku życia w czasie trwania programów, których widownię stanowi co najmniej 35% tych dzieci. Chwalebna inicjatywa, ale co z tymi wszystkimi biednymi dziećmi, które bawią się, podczas gdy rodzice oglądają wiadomości albo same włączą program, który skierowany jest dla trzynastolatków? Dalej będą nęcone czekoladą i chipsami. Trudno – nie od razu Rzym zbudowano. Porusza mnie co innego.

 • „Pampers z niespodzianką”? Głos ojca w sprawie przewijania dziecka w restauracji

  Wczorajszy felieton Agnieszki Kublik w Gazecie Wyborczej wywołał prawdziwą burzę i obudził nasze stare demony. „Siedzimy ze znajomymi w restauracji. Nagle kobieta z naprzeciwka ściąga córce majtasy i zmienia pampersa z niespodzianką” – strzela do nas z łamów „Wyborczej” czołowa publicystka Gazety. Jednak, gdybyśmy przypadkiem mieli jeszcze jakiekolwiek wątpliwości co do popełnionej zbrodni, to sięga po argument ostateczny: „Nasi amerykańscy znajomi są zszokowani, dla nich to po prostu brak kultury”. No tak, skoro amerykańscy znajomi są zaszokowani pokazem niebywałego chamstwa matki, która zmieniła dziecku w miejscu publicznym pieluszkę, to właściwie żadna dyskusja nie ma już sensu, bo sprawa jest zamknięta. Roma locuta, causa finita!

 • Święta to czas dla nas

  Znów nastała ta dziwna, niepodrabialna pora, kiedy na medialnej tapecie znajduje się znaczenie i symbolika Świąt Bożego Narodzenia. Czym są dla nas te wyjątkowe dni? Wydarzeniem duchowym, religijnym, czy po prostu utartą tradycją i obyczajem obchodzonym od lat? Ile w tym naszym celebrowaniu jest sacrum, a ile profanum?

 • Głodne dzieci to hańba dla naszego państwa

  Ponad pół miliona dzieci w Polsce jest niedożywionych albo głodnych – takie dramatyczne dane w Światowym Dniu Walki z Głodem podał Polski Czerwony Krzyż.

 • Uczniowie kupują w szkole śmieciowe jedzenie

  „Słodzone napoje” oraz „słodycze”, czyli tak zwane „śmieciowe jedzenie”, to główne artykuły spożywcze kupowane przez dzieci w sklepikach szkolnych. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez PEDAGOGIUM WSNS w Warszawie, zdrowa żywność stanowi zaledwie ułamek procenta towarów kupowanych w tych miejscach - na przykład owoce i warzywa (0,01 proc), a mleko (0,02 proc).

 • Edukacja to nie wydatek. To inwestycja

  Dziś Dzień Nauczyciela, jednak nauczyciele i nauczycielki mają niewiele powodów do świętowania. Ich codzienność to pogarszające się warunki pracy, zamykanie szkół, zbyt liczne klasy, praca na dwie zmiany oraz niskie wynagrodzenia pracowników i pracownic administracji. Władze państwowe i samorządowe tnąc środki na edukację, całkowicie zapominają, że edukacja to inwestycja w przyszłość, a nie zbędny wydatek.

 • "Stop manipulacji" – Różnica między pedofilią a prawem do wyboru edukacji dzieci

  Przepisy oświatowe gwarantują rodzicom wpływ na treści i sposób prowadzenia zajęć w zakresie przygotowania do życia w rodzinie, w tym treści dotyczących zagadnień seksualności. Zajęcia te nie są obowiązkowe.