NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Trochę kultury, panie pośle! Dzieci patrzą…

  "Takie będą Rzeczypospospolite, jakie ich młodzieży chowanie. Nadto przekonany jestem, że tylko edukacja publiczna zgodnych i dobrych robi obywateli" (Jan Zamoyski, 1600 rok). Jeśli miarą wpajania najmłodszym postaw obywatelskich miałaby być kultura wypowiedzi posłów i senatorów, to wyrośnie schamiałe, prymitywne, przemocowe pokolenie, które komunikuje się agresywnie, potocznie, byle jak. Czy o taką Polskę walczycie, panowie posłowie i panie posłanki?

 • XIX-wieczne okno życia nie może być rozwiązaniem w XXI wieku w Polsce

  Okno życia musi odejść do przeszłości. Państwo musi zadbać o to, aby zbudować taki system, w którym okna życia nie będą w ogóle istnieć. Komitet Praw Dziecka ONZ w odpowiedzi na sprawozdanie z wykonywania Konwencji o prawach dziecka wzywa nas do zakazania korzystania z „okien życia”, których liczba w naszym kraju niepokojąco rośnie.

 • Nauczyciele ostatnią deską ratunku dla twojego dziecka. Rodzicu, pomyśl o tym, zanim zmieszasz ich z błotem

  Zawód nauczyciela jest obecnie obarczony ogromną odpowiedzialnością za młodego człowieka. Nie tylko za jego wiedzę. Powtarzam we wszystkich swoich publikacjach, że to właśnie szkoła jest ostatnią instancją, która jeszcze może mieć wpływ na wzrost poziomu kapitału społecznego oraz kulturowego dzieci i młodzieży. Instancja rodziny się nie sprawdza w aktualnej rzeczywistości jako przekaźnik wzorców i nawyków, np. kontaktu z szeroko rozumianą kulturą – rodzice są zapracowani, zestresowani, nie mają czasu dla dziecka, nie mają siły po całym dniu tyrania, są wypompowani psychicznie oraz - co istotne - nie mają kompetencji.

 • 6-latkowy bumerang

  Najpierw przez 6 lat rządów PO MEN nie mógł się zdecydować jak bardzo i w jakiej formie chce tych 6-latków w szkołach. Gdy wydawało się, że decyzja w końcu zapadła, temat wraca jak bumerang w postaci pytania referendalnego. W dyskusji pojawiają się argumenty ekonomiczne, pytanie o dojrzałość szkolną. Są to argumenty nie na temat. Problemem jest to, że rodzice boją się szkoły i jej nie ufają.

 • Matka Polka Egoistka. Zdążyła, choć nie powinna

  60-letnia Polka urodziła bliźniaki. Jej historia trafiła do mediów nie dlatego, że chcieliśmy się pochwalić niezwykłą płodnością i wyjątkowym seksualnym temperamentem polskich kobiet. Barbarę, matkę bliźniaków, poznaliśmy z imienia, nazwiska i zawodu dlatego, ponieważ z powodów formalnych odmówiono jej prawa do macierzyńskiego zasiłku.

 • Śmieciowe jedzenie w szkołach - czy da się to zmienić?

  Od pierwszego września szkolne stołówki i sklepiki czeka niemała rewolucja. Z ich menu zniknie tak zwane “śmieciowe jedzenie” i pojawi się jego zdrowsza alternatywa. Sklepikarze patrzą na zmiany z przerażeniem, ale czy wszyscy powinniśmy się ich bać? Co tak naprawdę zmieni się w szkołach z początkiem jesieni i czy rewolucja ta przyniesie zamierzone efekty?

 • Uroczy Kajtek potrzebuje natychmiast naszej pomocy - ten gość naprawdę cierpi

  Okazuje się, że jako Polacy nie jesteśmy tylko i wyłącznie skłóceni. Nie patrzymy li tylko wilkiem na uchodźców, którymi sami byliśmy w wielu krajach świata przez kilka stuleci - aż do lat 80. ubiegłego wieku włącznie. W potrzebie nasi rodacy potrafią zareagować wspólnie oraz z sercem i pomagają bezbronnym dzieciakom. Najnowsza akcja dotyczy pomocy dziecku chorującemu na najcięższą i nieuleczalną odmianę EB (Epidermolysis Bullosa) - pęcherzowego oddzielania się naskórka. Fenomenalna akcja pomocy Kajtkowi, zainicjowana przez godną zaufania platformę SiePomaga.pl oraz TVP, przynosi coraz lepsze efekty. W ciągu kilku dni zebrano prawie 2 000 000 zł.