Taki język kiedyś prowadził do ludobójstw i prześladowań. Teraz używają go "Wiadomości"

"Wiadomości" TVP postanowiły przekonać Polaków, że uchodźcy i imigranci są odpowiedzialni za wszystko, co złego dzieje się w Europie. Użyły nawet do tego... skeczu francuskiego komika przedstawiając to jako prawdziwe nagranie.
"Wiadomości" TVP postanowiły przekonać Polaków, że uchodźcy i imigranci są odpowiedzialni za wszystko, co złego dzieje się w Europie. Użyły nawet do tego... skeczu francuskiego komika przedstawiając to jako prawdziwe nagranie. Fot. screen ze strony wiadomosci.tvp.pl
Wydaje się, że "Wiadomości" w telewizji publicznej już niczym nie są w stanie zaskoczyć. A jednak. Wydanie sprzed kilku dni obejrzał historyk, zajmujący się propagandą i dziejami najnowszymi naszego kraju i nie ma dobrych wieści. Jesteśmy w naprawdę groźnym momencie.

Swój wpis na temat tego, co zobaczył w "Wiadomościach", dr hab. Piotr Osęka, zamieścił na portalu newsweek.pl. Jak przyznaje naukowiec Instytutu Studiów Politycznych PAN, większa część programu nie różniła się od innych wydań. "Niby nic nowego: Polska wstaje z kolan i rośnie w siłę, Polacy są szczęśliwsi i żyją dostatniej, a żałosne knowania opozycji nie zatrzymają pochodu 'dobrej zmiany'" - pisze Osęka. Jednak jeden materiał odbiegał od innych w bardzo znaczący sposób. Jego autorem był Jan Korab, który postanowił rozprawić się z imigrantami, uchodźcami, Unią Europejską i politykami Platformy Obywatelskiej. "Tutaj pojawiła się nowa jakość i pogromowe emocje"- pisze naukowiec.

Dodaje też, że materiał "nie omawiał zjawiska, wskazywał problemów, pokazywał przyczyn – [służył - przyp.red] tylko szczuciu. Uchodźców pokazano jako groźne zwierzęta, które hordami ciągną ku Europie". Oczywiście do warstwy tekstowej, dopasowana została także wersja obrazkowa: tłumy śniadych mężczyzn, stłoczonych na łodziach, bijących się na ulicach miast, próbujący za wszelką cenę dostać się do Europy.
Jak przypomina dr Piotr Osęka, znane są z historii przypadki, gdzie podobny język doprowadził do dramatycznych wydarzeń. Podobnej retoryki używali naziści przedstawiający Żydów w getcie warszawskim (choćby w propagandowym filmie "Der Ewige Jude"). Podobne sytuacje znamy tez z nowszej historii świata - niecałe ćwierć wieku temu, Radio Télévision Libre des Mille Collines w Rwandzie, podobnymi audycjami zachęcało Hutu do masowych mordów na przedstawicielach plemiona Tutsi.

Swój wpis, historyk zakończył słowami: "Nie wiem, dlaczego dziennikarze 'Wiadomości' robią dziś to, co robią [...] Wiem jedno: język jakim dziś porozumiewają się z widzami, w przeszłości prowadził do ludobójstw".

Dodajmy, że w ostatnim czasie w materiale, w którym straszono imigrantami, "Wiadomości" posłużyły się... fragmentem skeczu francuskiego komika. Nagranie pochodzi sprzed 2 lat i widać na nim, jak mężczyzna po wejściu do sklepu zrzuca z półek butelki z winem, krzycząc: "Powiedziałem, żadnego alkoholu w czasie ramadanu!". Ten materiał możecie zobaczyć tutaj. Uwagę na ten materiał zwróciła Marcelina Zawisza z Partii Razem i skierowała w tej sprawie skargę do KRRiT.

Nagonka antyuchodźcza w TVP trwa w najlepsze. Aby zaprezentować, jak okropni są muzułmanie, "Wiadomości" postanowiły...

Opublikowany przez Marcelina Zawisza na 14 czerwca 2017
źródło: Newsweek.pl
Trwa ładowanie komentarzy...