Zapytali polską młodzież, kto jest dla nich wzorem. Odpowiedzi zaskakują, bo jeden idol... siedzi w więzieniu

Polscy licealiści biorą wiedzę o świecie w dużej mierze z YouTube'a.
Polscy licealiści biorą wiedzę o świecie w dużej mierze z YouTube'a. Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta
Od tego raportu zamówionego przez Rzecznika Praw Obywatelskich niektórym może się zjeżyć włos na głowie. Okazuje się, że polska młodzież jest nastawiona wrogo do większości obcych, nie lubi homoseksualistów, a wiedzę o świecie czerpie od Mariusza Maxa Kolonki i Zbigniewa Stonogi – podaje TOK FM.

To było duże badanie. W 16 szkołach – liceach, technikach i zawodówkach – odbyła się najpierw dyskusja, a później debata oxfordzka. Na różne tematy, ponieważ Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar chciał się jak najwięcej dowiedzieć o polskiej młodzieży.

Wnioski, które wysnuli w raporcie dr Łukasz Jurczyszyn z PISM oraz Andrzej Stefański z Biura RPO, raczej nie przypadną mu do gustu. Przede wszystkim polska młodzież nie szanuje obcych (poza Ukraińcami), a w szczególności muzułmanów. "Nasi rozmówcy argumentują swoją niechęć do przyjmowania uchodźców czy imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, głównie podając przykład wydarzeń z Kolonii. Dodatkowo w argumentacji pojawia się jeszcze negatywny i mityczny obraz francuskich przedmieść, gdzie 'rządzi prawo szariatu' i gdzie 'są zamieszki prowokowane przez Arabów/muzułmanów'” – piszą autorzy raportu.

Okazało się też, że w każdej szkole w niemal każdej grupie był uczeń, który uznał homoseksualizm za chorobę. Ponadto wyjaśniło się, skąd młodzież bierze wiedzę o świecie. Niestety w dużej mierze z youtube’owych kanałów. Tutaj prym wiodą Mariusz Max Kolonko i Zbigniew Stonoga. Co ważne, młodzież podchodzi do informacji często bezkrytycznie. Wierzy we wszystko, co usłyszy lub przeczyta.


Publikacja raportu zgrywa się z nowym rokiem szkolnym. Przypomnijmy, że pierwszym po reformie autorstwa szefowej MEN Anny Zalewskiej. Zmiany budzą tyle emocji, że wrzesień zaczął się od protestu... pod jej oknem w biurze.

Źródło: TOK FM
Trwa ładowanie komentarzy...