"Niemcy stracili jedną piątą terytorium, Polska uzyskała olbrzymi majątek". Stanowczy list posła CDU do Polaków

Poseł niemieckiego CDU Karl-Georg Wellmann opublikował na łamach "Gazety Wyborczej" przyjacielski, ale i bardzo stanowczy list do Polaków.
Poseł niemieckiego CDU Karl-Georg Wellmann opublikował na łamach "Gazety Wyborczej" przyjacielski, ale i bardzo stanowczy list do Polaków. Fot. YouTube.com/BundestagTV CDU
Przyjacielski, poruszający, ale i stanowczy – taki jest list posła niemieckiej partii rządzącej do Polaków, który publikuje "Gazeta Wyborcza". Karl-Georg Wellmann z CDU pyta w nim, czy są racjonalne powody, by Polacy mieli współczesne Niemcy za złych sąsiadów. I przypomina, że za wojnę już dawno słono zapłacono. Przede wszystkim niemieckimi ziemiami, którymi od 72 lat władają kolejne rządy w Warszawie.

Polska nigdy nie dostała od Niemiec rekompensaty za wojnę rozpętaną przez reżim Adolfa Hitlera? Na łamach "Gazety Wyborczej" Karl-Georg Wellmann przypomina Polakom, że to nieprawda. "W wyniku wojny Niemcy stracili na rzecz Polski jedną piątą swojego terytorium, z zasobami naturalnymi, miastami, infrastrukturą. Oddanie tych ziem oznaczało, że Polska uzyskała olbrzymi majątek" – wyjaśnia przedstawiciel partii Angeli Merkel. I dodaje, że konkretna gotówka też do Polski trafiła. "W sumie RFN wypłaciła z tytułu odszkodowań 73,4 mld euro. Kwota nie obejmuje wartości majątku pozostawionego na utraconych terenach" – zwraca uwagę niemiecki polityk.

Zanim ktoś podniesie argument, że w Berlinie zapomnieli o winach hitlerowców, warto zwrócić uwagę na zdania, która poseł CDU napisał już na wstępie listu do Polaków. "Niemcy w 1939 roku rozpętały wojnę, której celem było likwidacja Polski. Dowód tej woli, rozmyślne, całkowite zniszczenie Warszawy w 1944 r., na twarzy każdego Niemca odwiedzającego to miasto do dziś wywołuje rumieniec wstydu" – stwierdza wprost Karl-Georg Wellmann.

Niemiec wraca też do wspomnień o wiekach wojen, jakie były w Europie codziennością tak długo, aż wreszcie w drugiej połowie XX wieku znaleźli się mądrzy politycy, którzy wojny zastąpili integracją państw i pokojowym znoszeniem granic. Wellmann przypomina jednak, że w tych wszystkich wspomnianych wojnach Polacy zwykle zostawali sami. " Nauka, jaka płynie z tej tragicznej historii, brzmi: Polska nie może więcej być sama, musi być częścią europejskiej rodziny" – ocenia.


źródło: "Gazeta Wyborcza"
Trwa ładowanie komentarzy...