NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

 • Czy Polska koniecznie musi przyjąć euro, by nie zostać na marginesie UE? O tym naTemat.pl mówi Joanna Schmidt - ekonomistka, posłanka koła Liberalno-Społeczni i wiceprzewodnicząca Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy.
  Joanna Schmidt #TYLKONATEMAT: Po decyzji Merkel i Macrona musimy przyjąć euro w Polsce. Inaczej trafimy do strefy rubla

  Merkel i Macron uznali, że nie ma już odwrotu od powstania tzw. UE dwóch prędkości. A to bardzo zła wiadomość dla Polski – mówi #TYLKONATEMAT Joanna Schmidt. – Teraz politycy, publicyści i eksperci powinni zacząć tłumaczyć – nie tylko rządzącym, ale i opinii publicznej – jakie korzyści wynikną z przyjęcia wspólnej europejskiej waluty. Rzetelnymi argumentami ekonomicznymi trzeba wygrać z paragonami zza słowackiej granicy, którymi straszą politycy PiS. Bo im bliżej jest niestety do strefy rubla niż strefy euro – stwierdza ekonomistka, posłanka koła Liberalno-Społeczni i wiceprzewodnicząca Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy.

 • W rozmowie z naTemat.pl prof. Antoni Dudek przekonuje, że prezydenta Andrzeja Dudę czeka trudny polityczny handel z PiS.
  Prof. Dudek #TYLKONATEMAT: Duda będzie musiał zapłacić na Nowogrodzkiej ogromną cenę. Mogą chcieć czegoś, co go upokorzy

  Jest sporo projektów, które leżą w "zamrażarce", bo PiS nie udało się dogadać z Pałacem Prezydenckim. I zapewne z tej puli będą brane tematy politycznego handlu. W zamian za zgodę na referendum mogą chcieć czegoś takiego, co posłuży do upokorzenia prezydenta. Bo polska polityka jest okropnie małostkowa, także w obrębie obozu rządzącego... – mówi #TYLKONATEMAT prof. Antoni Dudek z Instytutu Politologii UKSW.

 • Marcin Kierwiński #TYLKONATEMAT: W warszawskiej PO uważamy, że musi być jeszcze więcej Trzaskowskiego wśród ludzi

  – Zgadzam się z maksymą, że zawsze trzeba starać się, by było jeszcze lepiej. I jest coś, nad czym Rafał Trzaskowski bardzo mocno pracuje, ale uważam, że powinno być tego jeszcze więcej – mówi #TYLKONATEMAT Marcin Kierwiński. – To spotkania z warszawiakami, ten bliski kontakt z wyborcami. Musi być jeszcze więcej Trzaskowskiego wśród ludzi – dodaje w rozmowie z naTemat.pl szef warszawskich struktur PO.

 • Ci, którzy niszczą Polskę, są tchórzami - mówi naTemat.pl były prezes TK prof. Andrzej Rzepliński.
  Prof. Rzepliński #TYLKONATEMAT: Życzę Kaczyńskiemu, by przeczytał moją nową książkę. Te emocje wyjdą mu na zdrowie

  Ci ludzie muszą zrozumieć, że podjęta przez nich próba zniszczenia rządów prawa się nie uda. To próba, od której w końcu będą musieli odstąpić. I wówczas nie może być żadnych kompromisów – mówi #TYLKONATEMAT prof. Andrzej Rzepliński. – "Kompromis" może polegać na tym, że klękną na kolana przed Konstytucją i przestaną topić Polskę w tym wschodnioazjatyckim gnoju – dodaje w ostrym tonie były prezes TK, z którym rozmawiamy o Polsce przedstawionej w jego najnowszej książce "Sędzia gorszego sortu".

 • Patryk Jaki wypowiedział się o stanie zdrowia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
  Patryk Jaki o kondycji prezesa PiS: Należy się zastanowić, co teraz będzie, jak Kaczyński wrócił do zdrowia

  Choć kilka dni temu prezes PiS Jarosław Kaczyński wreszcie opuścił szpital, stan jego zdrowia wciąż pozostaje jednym z najgorętszych tematów. W niedzielę o kondycji partyjnego zwierzchnika najważniejszych osób w państwie w wymowny sposób postanowił wypowiedzieć się goszczący na antenie TVN24 Patryk Jaki.

 • Mateusz Morawiecki znowu ostro zaatakował polskich dziennikarzy. Czy to sygnał, że po sądach przyszedł czas na walkę PiS z mediami?
  "80 proc. mediów w rękach przeciwników". Morawiecki znowu zdaje się sugerować, że nadchodzi czas ataku na dziennikarzy

  Gdy w ubiegłym roku Krystyna Pawłowicz wykrzykiwała do dziennikarzy na sejmowym korytarzu, że po zakończeniu ataku na niezależność sądów PiS weźmie się za media, niewielu traktowało ją poważnie. Jednak po najnowszym wystąpieniu premiera Mateusza Morawieckiego można odnieść wrażenie, że "dobra zmiana" właśnie zaczyna się szykować do urzeczywistnienia zapowiedzi kontrowersyjnej posłanki.

 • Witold Zembaczyński z Nowoczesnej w rozmowie z naTemat.pl ostro komentuje kandydaturę Patryka Jakiego w Warszawie, nowy podatek w cenie paliw i wyjaśnia, co dzieje się z jego partią.
  Witold Zembaczyński #TYLKONATEMAT: Wiem, co Jaki robił od początku swojej kariery w Opolu. Mam mandat, by o tym mówić

  Mój problem z Patrykiem Jakim polega tylko na tym, iż on notorycznie posługuje się nieprawdą. Naprawdę nie chodzi o prywatne konflikty, czy te jego inwektywy pod moim adresem. Ja po prostu znam pełen obraz działalności tego człowieka. Przecież on był w Opolu radnym PO i komitetu mojego ojca, ówczesnego prezydenta miasta. Wiem, co robił od początku swojej kariery politycznej – mówi #TYLKONATEMAT Witold Zembaczyński. Poseł Nowoczesnej ostro komentuje też nowy podatek wpisany w cenę paliw i ujawnia, jak jego partia radzi sobie po odejściu Ryszarda Petru.

 • W rozmowie z naTemat.pl europosłanka PO Julia Pitera komentuje spekulacje na temat nowego politycznego projektu Donalda Tuska i rozwiewa nadzieje PiS na członkostwo w EPP.
  Julia Pitera #TYLKONATEMAT: Nowy projekt Tuska? Zawsze miałam pełne zaufanie do jego intuicji, rozwagi i decyzji

  Przyłączenie Prawa i Sprawiedliwości do Europejskiej Partii Ludowej jest po prostu nie do pomyślenia. Ponieważ EPL stoi na straży przestrzegania traktatów, które PiS demonstracyjnie lekceważy. To tak kuriozalny pomysł, że aż trudno wyobrazić sobie jego realizację – mówi #TYLKONATEMAT Julia Pitera. W rozmowie z naTemat.pl europosłanka PO odnosi się także do spekulacji na temat planów powrotu Donalda Tuska do krajowej polityki. – Zawsze miałam pełne zaufanie do jego intuicji, rozwagi i podejmowanych przez niego decyzji – stwierdza wymownie.

 • W wywiadzie dla naTemat.pl Jakub Stefaniak z PSL zdradza kulisy decyzji o starcie w wyborach samorządowych i kandydowaniu na prezydenta Warszawy.
  Jakub Stefaniak #TYLKONATEMAT: Chcę rozbić monolog PiS i PO. Bo w Warszawie obserwujemy go w najgorszej możliwej wersji

  Chcę, by mieszkańcy Warszawy mieli prawdziwy wybór. Ważny jest tu przykład reprywatyzacji. Dla PO to temat bardzo niewygodny, a dla Patryka Jakiego prawdopodobnie pomysł na zbicie kapitału politycznego – mówi #TYLKONATEMAT Jakub Stefaniak. – Ja nie chcę dopuścić do sytuacji, w której o tak ważnej sprawie nie będzie mówiło się w konkretny sposób. Jeśli mamy rozmawiać o reprywatyzacji, to powinniśmy mówić o realnej pomocy ludziom. Warszawiacy nie mogą być tylko tłem dla kandydatów – dodaje rzecznik prasowy PSL, a od kilku dni także kandydat tej partii na prezydenta Warszawy.

 • W rozmowie z naTemat.pl poseł PO Krzysztof Brejza komentuje najnowsze informacje ze śledztwa w sprawie podpalenia kamienicy, w której mieszka w Inowrocławiu.
  Krzysztof Brejza #TYLKONATEMAT: Nieumyślny charakter podpalenia mojego domu to tylko wstępne ustalenia prokuratury

  Nie chciałbym wypowiadać się chwili obecnej na temat tego, czy ta zatrzymana osoba mogła mieć wobec mnie złe intencje. Jest jeszcze za wcześnie. Dopóki nie będzie wniosków podsumowujących śledztwo, potwierdzonych opiniami biegłych, nie chcę wyciągać jakichkolwiek ocen. Dziś wiem tyle, że wobec mojej rodziny stworzono bardzo duże zagrożenie. I jeszcze raz powtórzę, że rzadko dochodzi do pożarów, w których rury z gazem są podgrzewane płomieniami z podpalonej toalety... – mówi #TYLKONATEMAT Krzysztof Brejza.

O sobie

Jednoosobowy oddział naTemat w Trójmieście. W swoich materiałach szukam tego, czego inni jeszcze nie dostrzegli, lub dostrzegać nie chcą. W życiu zresztą też, bo w tej profesji trudno rozdzielić to zawodowe od prywatnego.

W zespole nT mam szczęście być od samego początku. Wcześniej była e-Polityka.pl i niezapomniana przygoda z "Kampanią na żywo" Tomka Machały. Z wykształcenia i pasji jestem administratywistą, czyli "urzędasem-teoretykiem" specjalizującym się w prawie internetu, szczególnie w ujęciu międzynarodowym.

Po godzinach pasjonuję się francuską motoryzacją i niemieckim piwem.

jakub.noch@natemat.pl