NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

 • Jagna Marczułajtis #TYLKONATEMAT: Te kobiety na sejmowym korytarzu naprawdę nie walczą o wiele

  Te kobiety naprawdę nie walczą na sejmowym korytarzu o wiele. To w zasadzie kilkaset złotych dodatku dla dorosłych niepełnosprawnych, którzy pozostają pod ich opieką. To naprawdę nie są duże kwoty. Ani dla państwa, ani dla miesięcznego budżetu rodziców osób niepełnosprawnych, którzy muszą wydawać na opiekę znacznie więcej. Mówimy tylko o dodatkowej kropli w morzu potrzeb – mówi #TYLKONATEMAT Jagna Marczułajtis, była posłanka PO i mama niepełnosprawnego Andrzeja.

 • Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska nie przekonała protestujących w Sejmie przedstawicieli rodziców osób niepełnosprawnych do zawarcia porozumienia.
  Nerwowo na sejmowym korytarzu. Propozycja złożona przez rzeczniczkę rządu rozwścieczyła matki osób niepełnosprawnych

  Przywiozłam propozycję porozumienia w sprawie wsparcia osób niepełnosprawnych przez Radę Ministrów, zawarte pomiędzy Radą Ministrów, reprezentowaną przez panią minister Elżbietę Rafalską, zarazem przewodniczącą Rady Dialogu Społecznego oraz pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztofem Michałkiewiczem, a przedstawicielami środowiska osób niepełnosprawnych – oznajmiła rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska rodzicom osób niepełnosprawnych protestującym w Sejmie. Po czym w stanowczych słowach odesłano ją, by... rzekome porozumienie wyrzuciła do najbliższego kosza.

 • W rozmowie z naTemat.pl posłanka Joanna Scheuring-Wielgus zdradza kulisy protestu rodziców osób niepełnosprawnych, który trwa w Sejmie.
  Joanna Scheuring-Wielgus #TYLKONATEMAT o kulisach protestu w Sejmie: Dzieją się rzeczy niehumanitarne i nieludzkie

  Patrzę na to wszystko od środka, ale naprawdę nie rozumiem, co się dzieje... To jest tak niehumanitarne i nieludzkie. Szczególnie to, co obserwujemy w Sejmie. Straż Marszałkowska co dnia zmniejsza przestrzeń, na której mogą przebywać osoby protestujące. Zabroniono im przechodzić jednym z przejść, a gdy chciałam z tymi uczestniczącymi w proteście niepełnosprawni chłopakami wyjść na sejmowy skwer, też był zakaz. Zapewnienie im dostępu do prysznica i jedzenia musiałyśmy wywalczyć – mówi #TYLKONATEMAT Joanna Scheuring-Wielgus. I zdradza kulisy sejmowego protestu rodziców osób niepełnosprawnych.

 • Prezydent Słupska Robert Biedroń boleśnie punktuje wicepremier ds. społecznych Beatę Szydło w sprawie protestu rodziców osób niepełnosprawnych.
  Robert Biedroń boleśnie punktuje Beatę Szydło i rząd PiS. "Hasło 'damy radę' trzeba zamienić na 'mamy labę'..."

  Była premier, a obecnie wicepremier i przewodnicząca Komitetu Społecznego Rady Ministrów zdecydowała się w ostatnich dnia na prowadzenie dość odważnej polityki. Zamiast osobiście negocjować z protestującymi w Sejmie rodzicami osób niepełnosprawnych, Beata Szydło wolała prowadzić kampanię promocyjną wśród wyborców PiS. Przez co szybko stała się celem krytyki i kpin. Najboleśniej zdaje się ją punktować prezydent Słupska Robert Biedroń.

 • Beata Szydło nagrała filmik z przesłaniem dla rodziców osób niepełnosprawnych.
  "Żebyście zaufali premierowi Morawieckiemu, rządowi...". Beata Szydło nagrała filmik dla rodziców osób niepełnosprawnych

  Wicepremier i przewodnicząca Komitetu Społecznego Rady Ministrów Beata Szydło nie znalazła czasu na spotkanie z przedstawicielami rodziców osób niepełnosprawnych, którzy protestują na sejmowym korytarzu, ale nagrała adresowany do nich filmik. – Dzisiaj w Krościenku spotkałam się z jednym z rodziców dziecka niepełnosprawnego (...) i zapewniłam tego pana i chcę jeszcze raz podkreślić, żebyście państwo zaufali premierowi Morawieckiemu, rządowi... – zaapelowała była premier.

 • Donald Tusk ma konto na Instagramie. Na 61. urodziny szef Rady Europejskiej dostał taki nietypowy prezent od wnuków.
  Donald Tusk na Instagramie! Szef RE dostał własne konto w ramach prezentu na 61. urodziny

  To najgorętszy news instagramerskiego świata w ten weekend. Z okazji przypadających na 22 kwietnia 61. urodzin własnego konta na Instagramie dorobił się... Donald Tusk! To, że za użytkownikiem @donaldtusk kryje się sam przewodniczący Rady Europejskiej, a nie jakiś żartowniś potwierdziła Kasia Tusk, która od dawna należy do grona najpopularniejszych polskich blogerek.

 • Kto zapłaci "daninę solidarnościową", która jest nowym pomysłem PiS na politykę społeczną? Rąbka tajemnicy w sprawie nowego podatku uchylił premier Mateusz Morawiecki.
  Morawiecki uchylił rąbka tajemnicy w sprawie nowego podatku. Wskazał, których Polaków obciąży "daniną solidarnościową"

  Rząd PiS w pierwszych swoich dwóch latach przeznaczył o 1 mld 100 mln zł więcej dla osób niepełnosprawnych i to jest bezprecedensowa zwyżka wydatków publicznych na potrzeby tych osób – oznajmił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. – Rozumiemy, że te osoby mają dużo większe potrzeby niż tylko te, które dzisiaj są zaspakajane, ale wiadomo, że te potrzeby muszą być zaspokajane w perspektywie rozwiązań systemowych dla różnych grup osób niepełnosprawnych – podkreślił szef rządu. I zdradził, jaka grupa Polaków poprzez nowy podatek ma zapłacić za pomoc niepełnosprawnym.

 • Jak twierdzi dziennikarz wrocławskiej "Gazety Wyborczej", wśród zatrzymanych po akcji przeciw neonazistom znalazł się brat dolnośląskiego radnego PiS.
  "Piotr G., pseud. Dziki...". Brat polityka związanego z PiS wśród zatrzymanych po akcji przeciw neonazistom

  Dość problematyczne dla partii rządzącej okazują się efekty zakrojonej na szeroką skalę sobotniej akcji Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i policji, którą wymierzono w polskie środowisko neonazistowskie. Jak podał w niedzielę Jacek Harłukowicz z wrocławskiej "Gazety Wyborczej", wśród zatrzymanych w Dzierżoniowie znalazł się brat polityka związanego z Prawem i Sprawiedliwością.

 • Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna zapowiedział, że jego partia w najbliższych dniach przedstawi pomysł pomocy niepełnosprawnym alternatywny wobec nowego podatku proponowanego przez Mateusza Morawieckiego.
  PO przygotuje alternatywę dla nowego podatku. Mają własny pomysł na nową pomoc dla rodziców osób niepełnosprawnych

  Platforma Obywatelska nie zamierza biernie przyglądać się nowym problemom osób wychowujących dzieci niepełnosprawne. Jak zapowiedział w sobotę przewodniczący największej partii opozycyjnej Grzegorz Schetyna, już za kilka dni jego ludzie mają przedstawić projekt poprawiający poziom pomocy dla środowiska, którego przedstawiciele protestują w Sejmie.

 • "Dobra zmiana" stała się jedynie wartością ściśle związaną z czasami rządów Beaty Szydło - mówi w rozmowie z naTemat.pl prof. dr hab. Rafał Chwedoruk z Instytutu Nauk Politycznych UW.
  Prof. Chwedoruk #TYLKONATEMAT: "Dobra zmiana" stała się jedynie wartością ściśle związaną z czasami Beaty Szydło

  Pod koniec 2017 roku PiS osiągnęło apogeum poparcia, więc później nie miało już skąd czerpać nowych sympatyków. A osiągnęło te rekordowe wyniki dzięki przyciągnięciu wyborców, którzy na co dzień sympatykami "dobrej zmiany" nie są. Mowa tu o "wyborcach sytuacyjnych", takich chwilowych towarzyszach politycznej podróżny. To elektorat wahliwy, bardzo trudny do mobilizacji, za to łatwy do demobilizacji – mówi #TYLKONATEMAT rof. dr hab. Rafał Chwedoruk z Instytutu Nauk Politycznych UW.

O sobie

Jednoosobowy oddział naTemat w Trójmieście. W swoich materiałach szukam tego, czego inni jeszcze nie dostrzegli, lub dostrzegać nie chcą. W życiu zresztą też, bo w tej profesji trudno rozdzielić to zawodowe od prywatnego.

W zespole nT mam szczęście być od samego początku. Wcześniej była e-Polityka.pl i niezapomniana przygoda z "Kampanią na żywo" Tomka Machały. Z wykształcenia i pasji jestem administratywistą, czyli "urzędasem-teoretykiem" specjalizującym się w prawie internetu, szczególnie w ujęciu międzynarodowym.

Po godzinach pasjonuję się francuską motoryzacją i niemieckim piwem.

jakub.noch@natemat.pl