Były esbek został zatrudniony w kontrwywiadzie. Macierewicz i jego resort udają, że tematu nie ma

Ministerstwo Obrony Narodowej nie odpowiedziało na pytania dziennikarzy o to, jak to się stało, że były pracownik SB Jan Kudrelek został zatrudniony w kontrwywiadzie.
Ministerstwo Obrony Narodowej nie odpowiedziało na pytania dziennikarzy o to, jak to się stało, że były pracownik SB Jan Kudrelek został zatrudniony w kontrwywiadzie. Fot. Anna Dudzińska / Agencja Gazeta
Według informacji TVN24 do centrali Służby Kontrwywiadu Wojskowego przyjęto byłego funkcjonariusza Służby Bezpieczeństwa PRL. Stało się tak, mimo że z polskich służb mieli zostać usunięci wszyscy, którzy rozpoczynali służbę w organach PRL.

Doktor Jan Kudrelek pracuje w biurze prawnym Służby Kontrwywiadu Wojskowego od kilku miesięcy. Zajmuje się prawem karnym i administracyjnym. Jego raporty są dostarczane szefom SKW, która podlega ministrowi obrony narodowej Antoniemu Macierewiczowi.Na razie redakcja TVN24 nie dostała ani od ministerstwa obrony narodowej, ani od ministra koordynatora służb specjalnych odpowiedzi, w jaki sposób funkcjonariusz z peerelowską przeszłością został zatrudniony w wojskowym kontrwywiadzie.

Przypomnijmy, że kilkuset byłych funkcjonariuszy SB musiało przejść na emerytury w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Służby mundurowe zostały również poinformowane, którzy z czynnych pracowników mieli rodzinę w organach PRL. W każdej chwili na ich podstawie może zapaść decyzja o tym, że również tzw. "resortowe" wnuki zostaną zwolnione.

Dziennikarze TVN24 zapytali też byłych szefów SKW o to, czy taka sytuacja w ogóle jest możliwa. Mieli zgodnie potwierdzić, że nie jest możliwe, by w procesie rekrutacji przeoczono służbę Kudrelka w organach bezpieczeństwa PRL.

Według ustaleń TVN24, Kudrelek trafił do SKW z policyjnej emerytury. Miał na nią przejść kilka lat temu. Pracował w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Jeden z policjantów powiedział, że był bardzo wymagający i "uwalał na egzaminach dziesiątkami". Studenci dowiedzieli się o przeszłości wykładowcy z piosenki Pawła Kukiza "Kundelek Antka Policmajstra".
Piosenka zaczyna się podaniem, w którym jest prośba o przyjęcie do Wyższej Szkoły Oficerskiej imienia Feliksa Dzierżyńskiego. Utwór Paweł Kukiz kończy, czytając dokument Instytutu Pamięci Narodowej. To opinia o funkcjonariuszu SB, starszym kapralu Janie Kudrelku.

"W organach SB pracuje od 1986 roku jako inspektor Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Lublinie, posiada wykształcenie techniczne średnie, został przeszkolony na kursie pracowników SB, jest aktywnym członkiem Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej, czynnie uczestniczy w życiu społecznym swojej jednostki" – czyta Paweł Kukiz.

Źródło: TVN24
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trwa ładowanie komentarzy...