Kanclerz Niemiec Angela Merkel pojawiła się w poniedziałek w Warszawie, aby spotkać się z premierem Mateuszem Morawieckim oraz prezydentem Andrzejem Dudą. Jest to jedna z pierwszych podróży zagranicznych po ponownym wybraniu jej na kanclerza Niemiec. Podczas spotkania z premierem poruszono m. in. kwestie polsko-niemieckiego partnerstwa oraz sytuacji po rosyjskim ataku chemicznym w Wielkiej Brytanii.
Spotkanie kanclerz Angeli Merkel z premierem Mateuszem Morawieckim trwało godzinę. – Cieszę się, że jest wola pogłębienia polsko-niemieckiego partnerstwa, o której mowa jest też w umowie koalicyjnej nowego niemieckiego rządu. Pragnę zapewnić że Polska jest również gotowa do wypełniania polsko-niemieckiego partnerstwa treścią, zarówno w wymiarze bilateralnym, europejskim, jak i międzynarodowym – powiedział szef polskiego rządu na konferencji prasowej. – Uważamy że bliska współpraca między naszymi państwami jest niezbędna do zapewnienia bardzo dobrej współpracy w całej Europie – kontynuował Mateusz Morawiecki.
Kwestie związane z uchodźcami
Poruszono także kwestie związane z uchodźcami oraz stworzeniem wspólnego systemu azylowego. – Podkreśliliśmy dzisiaj, że również Polska przyjmuje uchodźców. Być może pod względem geograficznym to są uchodźcy z innych regionów, ale Polska ma też tutaj swój wkład – stwierdziła na warszawskiej konferencji prasowej Angela Merkel.
– Chcemy wesprzeć agencję Frontex i mamy wspólne projekty poza Unią Europejską, aby zwalczać przyczyny migracji. To, że chcemy nielegalnym przemytnikom ukrócić proceder, to jest chyba oczywiste i dlatego też musimy zadbać o dobre perspektywy w tych krajach, z których przybywają do nas dzisiaj uchodźcy – dodała.
Ważna wizyta dla Angeli Merkel
Premier Morawiecki poinformował, że rozmawiał z kanclerz Merkel o ataku na Siergieja Skripala w Salisbury w Wielkiej Brytanii i oboje byli zgodni, że Unia Europejska musi przygotować stanowczą odpowiedź. – Uważamy że taka zharmonizowana, solidarna odpowiedź jest potrzebna po to, żeby agresor rosyjski wiedział, że nie może sobie pozwolić na politykę atakowania jakiegokolwiek z krajów NATO i UE – mówił.
Angela Merkel zwróciła uwagę, że wizyta w Polsce była dla niej szczególne istotna, po tym jak po raz czwarty została wybrana na kanclerza Niemiec. Podkreśliła także, że rząd niemiecki zamierza "pielęgnować dobre stosunki sąsiedzkie". – My chcemy w ten sposób pokazać, że nawet jeżeli nasze rozmowy nie zawsze są proste, że my jako sąsiedzi jesteśmy ściśle ze sobą powiązani, że chcemy rozwijać nasze relacje i chcemy rzeczywiście też posunąć się naprzód – powiedziała.