100 mln zł dla PFN to już dane nieaktualne. W grę wchodzi suma o wiele wyższa

Ile pieniędzy ma Polska Fundacja Narodowa? Już nie 100 mln zł, ale o wiele więcej. Na zdjęciu Beata Szydło podczas ogłoszenia powstania PFN.
Ile pieniędzy ma Polska Fundacja Narodowa? Już nie 100 mln zł, ale o wiele więcej. Na zdjęciu Beata Szydło podczas ogłoszenia powstania PFN. Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta
Suma 100 mln zł wydawała się na tyle niebotyczną, że wręcz nie do pojęcia. Szczególnie, gdy weźmie się pod uwagę "dokonania" Polskiej Fundacji Narodowej. Teraz okazało się, że budżet PFN jest o wiele wyższy. Poinformowała o tym sama Fundacja, odpowiadając na pytania "Newsweeka".

Pół roku po rozpoczęciu działalności Polskiej Fundacji Narodowej portal INNPoland pisał o tym, skąd wzięła ona 100 mln zł na swoją działalność. Fundatorami PFN są takie państwowe spółki jak Enea SA, Energa SA, PGE Polska Grupa Energetyczna, PKN Orlen, PGNiG, PZU, PKO BP, czy Polskie Koleje Państwowe i Polski Holding Nieruchomości. Wówczas jeszcze efekty działalności PFN były nieznane. Dopiero potem przyszła akcja "Sprawiedliwe Sądy" czy słynne zamieszanie z jachtem Kusznierewicza.

Ale już wtedy zaznaczano, że docelowo PFN ma dysponować majątkiem o wartości pół miliarda. I najwyraźniej po cichu to się właśnie dzieje. Gdy okazało się, że Fundacja wynajęła agencję PR do obsługi medialnej swojej działalności, tygodnik "Newsweek" wysłał pytania w sprawie budżetu PFN.

"Środki finansowe Fundacji przeznaczone na cele statutowe jej działalności, według stanu na dzień 31 grudnia 2017 roku, z uwzględnieniem Funduszu Założycielskiego, wynoszą 32 458 245,64 zł plus lokaty krótkoterminowe na kwotę 145 mln zł. Środki, które w 2018 roku zasilą budżet fundacji to 42,5 mln zł" – brzmiała oficjalna odpowiedź.

Zatem łączna suma, która wpłynęła na konto fundacji wynosi 220 mln zł.

"Newsweek"; Marcin Antosiewicz: "Nareszcie wiemy, ile pieniędzy ma PFN i na co dokładnie je wydaje"
220 mln zł to suma naprawdę niebagatelna. Fundacja przekazała informację o różnych inicjatywach, jakie sfinansowała. Nie ma jednak wątpliwości, że najdroższą z nich była kampania "Sprawiedliwe Sądy", w której nie brak było oszczerstw i przekłamań. W przesłanym tygodnikowi oświadczeniu PFN wyjaśnia, celem tego projektu jest promocja i ochrona wizerunku Polski w ramach kampanii medialnej, której "przedmiotem jest naprawa wizerunku Polski, jako kraju – według opozycji oraz niektórych przedstawicieli UE – niedemokratycznego".

źrodło: newsweek.pl
Trwa ładowanie komentarzy...
Mirki i mirabelki dają zarobić. [b]Wykop.pl ze świetnym wynikiem finansowym[/b]

Mirki i mirabelki dają zarobić. Wykop.pl ze świetnym wynikiem finansowym

No w końcu! [b]Znamy datę wyborów samorządowych[/b]

No w końcu! Znamy datę wyborów samorządowych

Michał BoniMichał Boni

15 sierpnia będziemy oglądali defiladowy przemarsz warszawską Wisłostradą wojsk różnych formacji z historii Polski. Wieść niesie, że będą oddziały z czasów Mieszka i Chrobrego, aż do najbardziej współczesnych. Takie defilady w sposób naturalny rodzą poczucie dumy. Pokazują najlepsze tradycje, dają siłę, wyzwalają emocje i budują tożsamość, polską tożsamość.

Dubois i StępińskiDubois i Stępiński

Niedługo będą dwa lata, jak w serii Polski Teatr Internetowy opublikowaliśmy tekst, który nic a nic nie stracił na aktualności, choć wymagał drobnych uzupełnień. Zmęczony mężczyzna zaparkował skuter wodny przy molo rzucając niedbale cumę oficerowi ochrony i rozpinając po woli piankę ruszył ku okazałej willi.

[b]Pitera obnaża hipokryzję ws. Gawor.[/b] Wspomina niewygodny epizod z dziejów prawicy
O TYM SIĘ MÓWI

Pitera obnaża hipokryzję ws. Gawor. Wspomina niewygodny epizod z dziejów prawicy

Nie wszystko, co rośnie na łące jest zdrowe. [b]Część roślin jest silnie trująca[/b]
ANNA KACZMAREK

Nie wszystko, co rośnie na łące jest zdrowe. Część roślin jest silnie trująca