W Polsce będą jeździły auta z kierownicą po prawej stronie. "To idiotyzm, ludzie będą ginąć"

Auto z kierownicą po prawej stronie
Auto z kierownicą po prawej stronie Fot. by ☺ Lee J Haywood / http://www.flickr.com/photos/leehaywood/4241406140/ CC BY-SA 2.0/http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en
Stało się. Już za kilka miesięcy będzie można zarejestrować w Polsce auto z kierownicą po prawej stronie. Dotychczas sprawa ta budziła wątpliwości ze względów bezpieczeństwa. Przepisy unijne sprawiły jednak, że, pomimo wielu wątpliwości, nowe przepisy wejdą w życie.

Projekt zmian w polskich przepisach został już opracowany. Do tej pory ministerstwo transportu broniło się przed wypuszczeniem aut z kierownicą po prawej stronie na polskie ulice. Jednak po skardze na nasz kraj, która wpłynęła Trybunału Sprawiedliwości, okazało się, ze względy bezpieczeństwa nie są aż tak istotne.Dotąd właściciele aut kupionych w Wielkiej Brytanii musieli dokonywać kosztownych przeróbek. Zamiana deski rozdzielczej i układu kierowniczego to koszt nawet kilku tysięcy złotych. Auta sprowadzone z Wysp są znacznie tańsze od tych z kierownicą po lewej stronie. Zarówno kierowcy, jak i handlarze ulegają zatem pokusie samodzielnych przeróbek. Są one dokonywane "po kosztach", a nie w profesjonalnych zakładach mechanicznych. Najczęściej wykorzystuje się do tego rozbite auta, z kierownicą po stronie lewej.

Czytaj także: Impulsywny jak Brazylijczyk albo Ukrainiec, czy uprzejmy niczym Norweg? Jak Polak powinien się zachować na drodze?

Dziś jedyną konieczną przeróbką w "prawym" aucie, będzie przełożenie świateł na kontynentalne, czyli takie, które nie będą oślepiały kierowców jadących z naprzeciwka, oraz lusterek.
Mikołaj Karpiński
Rzecznik prasowy Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej

Nowelizacja ma dać możliwość rejestracji na terenie RP niektórych pojazdów z kierownicą po prawej stronie: samochodów osobowych i pojazdów specjalnych, np. przeznaczonych do czyszczenia dróg, czy wywozu śmieci. Rejestracja takich pojazdów będzie możliwa po okresowym badaniu technicznym, podczas którego zostaną sprawdzone takie elementy jak: przystosowanie świateł zewnętrznych, przystosowanie lusterek wstecznych i posiadanie dokumentu potwierdzającego objęcie pojazdu świadectwem homologacji typu WE.


Suchej nitki na nowych przepisach nie zostawiają ludzie, którzy do tej pory zajmowali się przeróbkami "anglików". – To kompletny idiotyzm – mówi pan Jarosław, który od lat zajmuje się dostosowywaniem aut z Wysp. Według niego, samochody profesjonalnie przerobione są zdecydowanie bardziej bezpieczne niż to, co będziemy niedługo oglądali na naszych drogach.

– O ile teraz mamy piętnaście wypadków tygodniowo, to za parę miesięcy będziemy mieli ich pięćdziesiąt – mówi pan Jarosław. Według niego, natychmiast po wejściu w życie tych przepisów, Polskę zaleją auta z Wielkiej Brytanii, znacznie tańsze od naszych. – Takie przepisy w Polsce to absurd. Inaczej sytuacja wygląda w Niemczech, gdzie są zdecydowanie lepsze drogi. Tam można jako tako poruszać się autem z kierownicą po prawej stronie, choć Niemcy i tak się na to nie decydują. Po prostu wiedzą, że to jest bardzo jest to niebezpiecznie – mówi Pan Jarosław.

Czytaj także: Powiesz kto kierował na zdjęciu z fotoradaru, albo zapłacisz większy mandat

– Proszę sobie wyobrazić, że ktoś, kto siedzi praktycznie na krawężniku, będzie wyprzedzał tira. Nie chciałbym być ani w skórze jego, ani kierowcy, który będzie jechał z naprzeciwka – podsumowuje pan Jarosław.

Zapytaliśmy pracowników Ministerstwa Transportu, czy również widzą zagrożenie, wynikające z dopuszczenia możliwości rejestracji aut z kierownicą po prawej stronie. W odpowiedzi dostaliśmy informację, iż "w chwili obecnej trwają konsultacje społeczne założeń, zainteresowane podmioty przesyłają uwagi do przedstawionych założeń."

Bezpieczeństwo jest w głowie, a nie w kierownicy


Żadnego problemu w podróżowaniu po Polsce autem z kierownicą po prawej stronie nie widzi Piotr Frankowski. Dziennikarz motoryzacyjny twierdzi, że nie można mówić o zwiększonym niebezpieczeństwie na drodze podczas poruszania się autem z Anglii. – Niebezpiecznie to są idioci, a nie samochody. Tak samo jak rewolwer nie jest niebezpieczny, tylko ten, kto może go użyć – mówi Frankowski.

Według dziennikarza, nie można stosować unijnych przepisów w sposób wybiórczy. - Albo jest Unia, albo jej nie ma – uważa Frankowski. Dziennikarz przez wiele lat testował samochody, które w dużej mierze pochodziły z Wielkiej Brytanii. – Prowadzenie tych aut nie sprawia żadnych problemów, poza obsługą automatu parkingowego. Wówczas faktycznie przydałaby się jeszcze jedna osoba, aby wziąć bilecik z maszyny – wspomina nasz bloger.

Dziennikarz nie spodziewa się również falowego napływu tanich aut z Wielkiej Brytanii. Według niego, nowe przepisy nie wpłyną na zwiększoną liczbę wypadków na drogach. Nadal największym problemem w naszym kraju będą zderzenia czołowe, a na to nie mają wpływu samochody, tylko złe drogi. – Ja uczyłem się jeździć w ruchu prawostronnym i jest mi absolutnie wszystko jedno, po której stronie jest kierownica. Trzeba po prostu używać mózgu – podsumowuje Frankowski.
Trwa ładowanie komentarzy...