Moda to dobro narodowe i kultura! Wiedzą o tym Brytyjczycy. Polacy...wciąż mają ogromne braki

Sesja MIDAS TOUCH, VOGUE SEPTEMBER 2012
Sesja MIDAS TOUCH, VOGUE SEPTEMBER 2012
Wielka Brytania, a szczególnie Londyn, stworzyła jeden z najciekawszych modowych rynków na świecie. To tu kształcą się i pokazują najbardziej kreatywni projektanci świata. Stąd pochodzą słynne topmodelki. Chwalono się tym m.in. podczas zamknięcia tegorocznej Olimpiady.

Pierwszą słynną brytyjską topmodelką była oczywiście Twiggy, która jest dziś nie tylko symbolem Wielkiej Brytanii - zupełnie jak królowa czy czerwony piętrus, ale również całej popkultury - jak Coca Cola albo Andy Warhol.
Kreatorką mody, bez której nie wyobrażamy sobie europejskiej kultury jest oczywiście Vivienne Westwood - twórczyni punk rocka i stylu new romantic.
Brytyjczycy świetnie wiedzą, że moda to bardzo ważna gałąź gospodarki i kultury, z której należy być dumnym i czerpać z niej zyski. Dlatego jednym z najważniejszych elementów show zamykającego londyńską Olimpiadę, był występ brytyjskich topmodelek, ubraniach w brytyjskich suknie od najlepszych brytyjskich projektantów.
Sesja z ubraniami i topmodelkami z Olimpiady, ukazała się również we wrześniowym wydaniu brytyjskiego "Vogue". Fotografował Nick Knight - brytyjski fotograf i filmowiec, który zapoczątkował rewolucje nowych mediów (filmy, internet, technologia 3D) w modzie.


MOSS i CAMPBELL
Kate Moss - najsłynniejsza topmodelka o urodzie dziewczyny z sąsiedztwa oraz Naomi Campbell - najsłynniejsza czarnoskóra modelka na świecie, wystąpiły oczywiście w sukniach Alexandra McQueena. McQueen to chyba największa modowa ikona współczesności.


STELLA TENNANT
Stella Tennant - modleka o wybitnie arystokratycznym wyglądzie (jest wnuczką księcia Devonshire), nosiła Christophera Kane - jednego z najciekawszych brytyjskich projektantów debiutujących na poczatku XXI wieku. Kane oprócz tego, że tworzy autorskie kolekcje, od lat współpracuje z Donatellą. Aktualnie projektuje dla Versusa - młodszej córki marki Versace.JOURDAN DUNN
Jourdan Dunn - modelka o niezwykle bajecznej urodzie i godna następczyni Naomi Campell, miała na sobie pióropusz Stephena Jonesa i suknie Jonathana Saundersa. Stephen Jones to wybitny kapelusznik i ikona współczesnej mody. Od ponad trzydziestu lat, tworzy w charakterystycznym, niepowtarzalnym, wizjonerskim stylu i pracuje dla największych kratorów świata, projektował min. dla Gaultiera, Diora czy Galliano. Jonathan Saunders słynie m.in z niebywałych printów.


W sesji i podczas londyńskiej ceremonii wystąpiły również: Lily Donaldson w balowej sukni Vivienne Westwood, Lily Cole w sukience Erdem, Karen Elson w Burberry, Georgia May Jaggger w sukience od Victorii Beckham i David Gandy w garniturze od Paula Smitha


Jak to się dzieje, że Brytyjczycy mogą dumnie chwalić się dziś doskonałą modą? Przede wszystkim dzięki pomocy zarówno za strony instytucji państwowych (np. British Fashion Council), jak i filantropów takich jak np. Lulu Kennedy. A także wsparciu ze politycznych elit. Większość znanych brytyjskich polityczek i żon polityków wspiera i nosi miejscową modę.

Czytaj również: Ciuchy w polskiej polityce. Czy [Waszym zdaniem] krajowe posłanki są dobrze ubrane?

W Polsce w nie ma ani instytucji ani filantropów zainteresowanych dobrą modą Jest za to mnóstwo średniej klasy modowych imprez, które odbywają sięniemal w każdym dużym i średnim mieście. Nie dają modzie nic oprócz słabego PR-u. Czekamy na zmiany, do ewentualnej olimpiady w Polsce mamy przecież trochę czasu.

NA RAZIE POLSKA MODA PODCZAS OLIMPIADY WYGLĄDA ZABÓJCZO: Olimpijska rewia mody
  • ZOBACZ TAKŻE:
  • Moda
Trwa ładowanie komentarzy...