Internauci oburzeni. IMGW nie pozwala korzystać z danych radarowych. "Opamiętajcie się"

Internauci oburzeni. IMGW przestało publikować dane radarowe. "Opamiętajcie się". Radareu.cz bez danych z Polski.
Internauci oburzeni. IMGW przestało publikować dane radarowe. "Opamiętajcie się". Radareu.cz bez danych z Polski. radareu.cz
Popularna w całej Europie strona internetowa radareu.cz nie pokazuje już danych z obszaru wschodniej Polski. Wszystko przez to, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przestał publikować dane radarowe. Polski instytut jest jedynym w Europie, który odmówił udostępniania informacji ze swoich radarów.

O sprawie poinformował nas jeden z czytelników - Grzegorz. Strona internetowa radareu.cz dostarcza aktualną sytuację meteorologiczną w całej Europie. Prawie całej, bo jedynym krajem który nie udostępnia informacji pogodowych ze swoich radarów, jest Polska. Na mapie widoczna jest jedynie sytuacja z zachodniej części naszego kraju, która wyświetlana jest na podstawie radarów niemieckich oraz czeskich.

Grzegorz
Informacja przesłana na adres: kontakt@natemat.pl

Jestem zawiedziony stanowiskiem IMGW. Brak udostępniania danych radarowych uniemożliwia w moim przypadku korzystanie z serwisu radareu.cz ponieważ, mieszkam w obszarze, który przestał być uzwględniany na mapie ostrzeżeń. Dużą zaletą serwisu radareu.cz jest możliwość powiększania mapy, dzięki czemu widoczne stają się mniejsze miejscowości. Funkcji takiej nie udostępnia niestety serwis prowadzony przez IMGW - pogodynka.pl, uwzględniający na radarach jedynie największe miasta Polski


Internauci nie rozumieją, dlaczego Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaprzestał udostępniania danych. W internecie rozpoczęła się akcja protestacyjna. Fani strony apelują, aby instytut zmienił swoją politykę i podzielił się informacjami z polskich radarów. Niektórzy sugerują, że IMGW celowo nie udostępnia danych, aby wygenerować większą ilość wejść na własną stronę. – Swoimi poczynaniami kolejna ważna instytucja strzela sobie samobója – piszą na Facebookowym profilu IMGW internauci.

O sprawie informuje sam serwis radareu.cz. Pojawiła się tam notka z której wynika, że IMGW miało straszyć autorów strony sądem, jeśli będą publikować polskie dane. – Przykro nam, nie chcemy popaść w kłopoty – napisali twórcy radareu.cz.

Bad news today for people in Poland, IMGW (Poland meteorological institute) as the only one refused to provide their radar data. They threatened us to court, if we will continue to publish their data. It’s really incredible ! Partial coverage of Poland, we were forced to deal with interpolation from radars of neighboring states.

We’re really sorry, we do not want to get into trouble.

Źródło: Radareu.cz

Pomimo dużej akcji protestacyjnej, IMGW nadal nie odniosło się do sprawy. Na Facebooku instytucji pojawiła się jedynie informacja, iż komunikat zostanie wydany w środę.

Szanowni Państwo, w związku z licznymi uwagami kierowanymi pod adresem IMGW-PIB w sprawie udostępniania danych radarowych, uprzejmie informujemy, że stanowisko w tej sprawie zostanie opublikowane w dniu jutrzejszym (26.06.2013 roku). Prosimy o cierpliwość. IMGW-PIB CZYTAJ WIĘCEJ

Źródło: Facebook / IMGW

Internauci są jednak niecierpliwi i czują wstyd z powodu zaistniałej sytuacji. – Czekam z niecierpliwością na stanowisko Instytutu. Jednakże nie ważne jakie ono będzie wstyd, że Czesi, Słowacy, Niemcy i inne kraje potrafią, a w Polsce niestety nie. Ktoś robił coś za was, a wy mu teraz zabraniacie – napisał Jakub na Facebooku IMGW.


Czytaj także:

Internetowy ściek, czyli czym żyje "gimbaza" i dlaczego starszym tak trudno zrozumieć "gimbusa"
Trwa ładowanie komentarzy...