![Aż 20 proc. Polaków ma [url=http://tinyurl.com/mjk3ch7]zaburzenia psychiczne[/url].](https://m.natemat.pl/21a505d7a44671f207516fe688199eee,360,0,0,0.jpg)
Psychoterapeuci uważają, że ich serialowe kreacje mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Przede wszystkim dlatego, że filmowcy mylą ich z psychologami i psychiatrami. O rzeczywistych zaburzeniach i problemach psychicznych Polaków rozmawiamy z naszą blogerką Mileną Karlińską-Nehrebecką, doświadczonym psychoterapeutą, psychologiem klinicznym i prezesem Polskiej Federacji Psychoterapii.
Z jakimi problemami Polacy najczęściej zgłaszają się do psychoterapeutów?
Po pomoc przychodzą chętniej kobiety czy mężczyźni?
osobowość histrioniczna – zaburzenie osobowości, w którym zachowanie zdominowane jest przesadnym wyrazem emocjonalnym, teatralnością, staraniami o zwrócenie na siebie uwagi i prowokacyjną seksualnością. CZYTAJ WIĘCEJ
osobowość zależna - zaburzenie osobowości, w którym występuje przesadna potrzeba bycia pod opieką, prowadząca do zachowań nacechowanych uległością oraz strachem przed opuszczeniem. CZYTAJ WIĘCEJ
Trzeba jednak zawsze pamiętać, że role kulturowe odgrywają tu sporą rolę. Osobiście uważam, że te same wewnętrzne doświadczenia są po prostu inaczej wyrażane przez kobiety, a inaczej przez mężczyzn, ale są obecne u obu płci. Przykładowo cechy antyspołeczne, takie jak brak sumienia i współczucia, mężczyźni wyrażają agresywnie wprost, m.in. napadając na ulicy, grożąc bronią, wszczynając burdy na stadionach, a kobiety częściej w sposób bardziej pasożytniczy, np. oszukując, kłamiąc, wykorzystując pomoc społeczną, biorąc lewe L-4 na całą ciążę, a będąc wtedy zdrowe jak ryba itd. Krótko mówiąc, w zaburzeniach i problemach psychicznych moim zdaniem mamy równouprawnienie, choć badania, które koncentrują się na symptomach i zachowaniach niekiedy wskazują coś innego.