Stolica Apostolska odrzuciła odwołanie ks. Wojciecha Lemańskiego

Stolica Apostolska odrzuciła odwołanie ks. Wojciecha Lemańskiego
Stolica Apostolska odrzuciła odwołanie ks. Wojciecha Lemańskiego Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Stolica Apostolska odrzuciła odwołanie ks. Wojciecha Lemańskiego, w którym nie zgodził się on z decyzją abp. Henryka Hosera, pozbawiającą go funkcji proboszcza parafii w Jasienicy. O postanowieniu Kongregacji ds. Duchowieństwa poinformowała diecezja warszawsko-praska. – Zarówno z punktu widzenia formalnego, jak i rzeczowego, stwierdzono zasadność motywacji co do procedury usunięcia z urzędu Ks. Wojciecha Lemańskiego – napisano w dokumencie Kongregacji ds. Duchowieństwa.

Na stronie diecezji warszawsko-praskiej pojawił się komunikat, w którym napisano, że Stolica Apostolska odrzuciła rekurs ks. Wojciecha Lemańskiego.

Diecezja warszawsko-praska

Stolica Apostolska podzieliła argumentację, że: „Brak szacunku i posłuszeństwa Biskupowi Diecezjalnemu (kan. 273 KPK) oraz nauczaniu biskupów w Polsce w kwestiach bioetycznych (kan. 753 KPK) sprawiają, że dalsza posługa proboszczowska pod władzą biskupa diecezjalnego (kan. 521 § 1, 519 KPK) staje się niemożliwa. Publicznie głoszone poglądy nie spełniają wymogów prawa (kan. 521 § 2 KPK) i przynoszą poważną szkodę i zamieszanie we wspólnocie Kościoła (kan. 1741 § 1 KPK)". (...).

Kuria Biskupia Warszawsko-Praska prosi wszystkich, którym leży na sercu dobro Kościoła i dobro Ks. Wojciecha Lemańskiego, o uszanowanie decyzji Stolicy Apostolskiej. CZYTAJ WIĘCEJ


Komunikat diecezji przypomina, że ks. Lemański "nie ma prawa wykonywać żadnych funkcji proboszczowskich, ani zamieszkiwać i przebywać na plebanii". W październiku Stolica Apostolska odrzuciła odwołanie, w którym ks. Lemański prosił o anulowanie decyzji zakazującej mu wypowiadania się w mediach.

W lipcu tego roku abp Henryk Hoser usunął ks. Lemańskiego z urzędu proboszcza parafii w Jasienicy, przekonując, że nie był on posłuszny nauczaniu biskupów.źródło: Diecezja warszawsko-praska
Trwa ładowanie komentarzy...