POPULARNE Tak ubezpieczyciele kantują na odszkodowaniach za wypadek

Stolica Apostolska odrzuciła odwołanie ks. Wojciecha Lemańskiego

Stolica Apostolska odrzuciła odwołanie ks. Wojciecha Lemańskiego
Stolica Apostolska odrzuciła odwołanie ks. Wojciecha Lemańskiego Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Stolica Apostolska odrzuciła odwołanie ks. Wojciecha Lemańskiego, w którym nie zgodził się on z decyzją abp. Henryka Hosera, pozbawiającą go funkcji proboszcza parafii w Jasienicy. O postanowieniu Kongregacji ds. Duchowieństwa poinformowała diecezja warszawsko-praska. – Zarówno z punktu widzenia formalnego, jak i rzeczowego, stwierdzono zasadność motywacji co do procedury usunięcia z urzędu Ks. Wojciecha Lemańskiego – napisano w dokumencie Kongregacji ds. Duchowieństwa.

Na stronie diecezji warszawsko-praskiej pojawił się komunikat, w którym napisano, że Stolica Apostolska odrzuciła rekurs ks. Wojciecha Lemańskiego.

Diecezja warszawsko-praska

Stolica Apostolska podzieliła argumentację, że: „Brak szacunku i posłuszeństwa Biskupowi Diecezjalnemu (kan. 273 KPK) oraz nauczaniu biskupów w Polsce w kwestiach bioetycznych (kan. 753 KPK) sprawiają, że dalsza posługa proboszczowska pod władzą biskupa diecezjalnego (kan. 521 § 1, 519 KPK) staje się niemożliwa. Publicznie głoszone poglądy nie spełniają wymogów prawa (kan. 521 § 2 KPK) i przynoszą poważną szkodę i zamieszanie we wspólnocie Kościoła (kan. 1741 § 1 KPK)". (...).

Kuria Biskupia Warszawsko-Praska prosi wszystkich, którym leży na sercu dobro Kościoła i dobro Ks. Wojciecha Lemańskiego, o uszanowanie decyzji Stolicy Apostolskiej. CZYTAJ WIĘCEJ


Komunikat diecezji przypomina, że ks. Lemański "nie ma prawa wykonywać żadnych funkcji proboszczowskich, ani zamieszkiwać i przebywać na plebanii". W październiku Stolica Apostolska odrzuciła odwołanie, w którym ks. Lemański prosił o anulowanie decyzji zakazującej mu wypowiadania się w mediach.

W lipcu tego roku abp Henryk Hoser usunął ks. Lemańskiego z urzędu proboszcza parafii w Jasienicy, przekonując, że nie był on posłuszny nauczaniu biskupów.źródło: Diecezja warszawsko-praska
ZOBACZ TAKŻE:
WIĘCEJ NA TEMAT:
KościółReligiaWojciech Lemański
Skomentuj