Przepisów na odchudzanie są tysiące. Począwszy od roweru lub biegania, przez ograniczenie cukrów po bardziej rygorystyczne diety mające swoje nazwy własne. Niestety głupota ludzka nie zna granic i sporo osób wybiera dietę tasiemncową.
Tasiemiec to pasożyt, który tkwiąc w przewodzie pokarmowym człowieka zabiera mu składniki odżywcze, głównie witaminy i minerały. Doprowadza do niedożywienia i choroby, której skutkiem ubocznym jest strata wagi. Nie ma to jednak nic wspólnego z dietą.
Połknięcie tabletki
Dietetyk Zuzanna Mroczkowska wyjaśnia, że dieta tasiemcowa polega na połknięciu tabletki lub ampułki z formą przetrwalnikową tasiemca - wągrem. Tasiemiec to pasożyt (płaziniec), który przytwierdza się do ścianki jelita i tam się rozwija, osiągając długość nawet kilkunastu metrów.
- Wbrew poglądom wielu osób tasiemce nie odżywiają się jednak jedzeniem, które trafia do żołądka, a przyczyniają się tylko do wyniszczania organizmu, pobierając składniki, które są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Spośród wielu gatunków tego pasożyta, w Polsce najczęściej spotyka się tasiemca nieuzbrojonego iuzbrojonego – mówi Z. Mroczkowska.
Dlaczego więc ludzie decydują się na tego typu dietę? Głupota, głupota, głupota, chęć pozbycia się kompleksów i często bazowanie na mylnych informacji jakoby dieta tasiemncowa nie była wcale taka zła. Jest odwrotnie. - Następstwa przyjęcia larw tasiemca są niezwykle niebezpieczne dla zdrowia. Pierwsze objawy to zawroty i silne bóle głowy, mdłości, wymioty, biegunki, zaparcia, drgawki, częste infekcje, ogólne uczucie osłabienia, postępująca anemia i awitaminoza – opowiada Zuzanna Mroczkowska.
Zresztą dietetyk zwraca uwagę, że skutki mogą być jeszcze bardziej poważne. Wągry osadzające się w mięśniach powodują upośledzenie ich czynności i chroniczne bóle. Mogą się także zagnieżdżać w innych narządach (mięśniu sercowym, wątrobie, płucach, a nawet siatkówce oka czy w mózgu) i powodować ich uszkodzenie, a nawet śmierć chorego na tasiemczycę.
Tasiemczyca, dzięki diecie
Leczenie tasiemczycy spowodowanej rzekomą dietą jest niezwykle trudne i może trwać wiele miesięcy, a nawet całe życie pacjenta. - Trudność ta wynika ze zdolności regeneracyjnych pasożyta. Tasiemiec w trakcie leczenia potrafi odbudowywać swoje segmenty i kontynuować żywot w naszym organizmie. W skrajnych przypadkach niezbędne jest leczenie chirurgiczne, np. w sytuacji, gdy wągry zasiedlają układ nerwowy – mówi Z. Mroczkowska.