SYLWESTROWA KUCHNIA

Szymon Nitka

Laponia zamiast Alp. Na biegówki do Finlandii

W hali lotniska w Kuusamo przywitał mnie renifer na tle wielkiej mapy Laponii. Ten słynny region leży zaledwie kilkadziesiąt kilometrów stąd, za niewielką Ruką, po której efektownych narciarskich trasach wędrowałem przez kilka dni. Do Finlandii wygoniła mnie kolejna ciepła zima, odbierająca wielu pasjonatom biegówek w Polsce te najprzyjemniejsze chwile w roku. Jak się okazało, wygoniła bardzo szczęśliwie, bo wracałem z głową pełną pięknych wspomnień.

00

DOBRE ŚWIĘTA

SMART KUCHNIA

Partner serwisu:

WYJĄTKOWI BY DELONGHI

Partner serwisu:
Partner serwisu:

WYJĄTKOWI BY DELONGHI

Partner serwisu:
Partner serwisu:

WYJĄTKOWI BY DELONGHI

Partner serwisu:

SMART KUCHNIA

Partner serwisu:

WYJĄTKOWI BY DELONGHI

Partner serwisu:

Kuchnia

Partner serwisu:

WYJĄTKOWI BY DELONGHI

Partner serwisu:
Partner serwisu:

WYJĄTKOWI BY DELONGHI

Partner serwisu:

URODA

Chcesz uchodzić za osobę dobrze wykształconą i obytą?
Tych błędów nie możesz popełniać

Język polski trudna język. Nietrudno się na jego meandrach pogubić.

00

SMART KUCHNIA

Partner serwisu:

WYJĄTKOWI BY DELONGHI

Partner serwisu:
popkultura

Oto jak hipsterzy stali się karykaturą samych siebie, a słowo „hipsterski” zamiennikiem słowa „modny”

Kim jesteśmy w czasach, w których na większość składają się setki mniejszości? Na te i inne pytania odpowiada Bartek Chaciński, dziennikarz i publicysta tygodnika "POLITYKA"

00

KUCHNIA

Partner serwisu: DELONGHI

WYJĄTKOWI BY DELONGHI

Partner serwisu: DELONGHI

URODA

Partner serwisu:

WYJĄTKOWI BY DELONGHI

Partner serwisu:
Katarzyna Sołtysik

Sprawdziłam, czy w miesiąc można nauczyć się być szczęśliwą #NauczSięWMiesiąc

Kiedy ostatnio miałeś poczucie błogości? Takiego stanu szczęśliwości, który wypełnia cię od czubków palców u stóp do koniuszków włosów. Radości nie wiadomo skąd, która powoduje, że śpiewasz w samochodzie i masz gdzieś, że dla kierowców obok wyglądasz jak kompletny kretyn.

Niech zgadnę, to było dzisiaj rano, kiedy pomyślałeś – nareszcie piątek! Ale w sumie trudno to nazwać radością. Raczej ulgą, że w końcu przyszedł koniec tygodnia i czekają cię dwa dni świętego spokoju. Czekaj, czekaj, z drugiej strony, gdy się nad tym zastanowisz, w sobotę trzeba zrobić zakupy, pranie, posprzątać i załatwić wszystkie te sprawy, na które nie miałeś czasu przez cały tydzień.

00

URODA

Partner serwisu:

WYJĄTKOWI BY DELONGHI

Wyjątkowy.
Jak Kuba Wesołowski

Wyjątkowość trudno uchwycić. Jest czymś pomiędzy uśmiechem, tonem głosu a niezliczoną liczbą wad i taką samą zalet. Doprawiona autoironią i paradoksami jest całkiem jak dobra kawa, której słodycz miesza się z goryczą, a łagodność z mocą. Zawsze smakuje wybornie i sprawia, że trudno przejść obojętnie.

00

Zapraszamy za kulisy wywiadu z Kubą Wesołowskim – wyjątkowo

Jak nakręcić wyjątkowy wywiad? Trzeba mieć pomysł, to jasne. Ale moment, kiedy w głowie dziennikarza zapala się pierwsza lampka i chwilę, w której kamerzysta wyłącza ostatnią kontrolkę, dzielą godziny przygotowań. Te najbardziej intensywne, bo bezpośrednio poprzedzające słowa: „Kamera, akcja!”, postanowiliśmy uwiecznić.

00
Partner serwisu:
Ania Kruk

5 portali, na które zaglądam.

Stało się, nieodwołalnie zaczęła się jesień i razem z nią – ruszył dla mnie sezon gwiazdkowych kampanii, konferencji, wyjazdów, spotkań, wywiadów, sesji i wielkiego, wielkiego zamieszania, kiedy spokojny dzień w biurze jest dla mnie prawdziwym świętem. Dlatego teksty na Kruczych Piątkach będą się teraz ukazywać co 2 tygodnie.

Dziś tekst o portalach, na które zaglądam regularnie. Inspiracyjnie, poglądowo – warto kliknąć. Może też się wciągnięcie i zaczniecie je śledzić.

00

DO KAWY

Ania Kruk

5 prostych rzeczy, o których warto pamiętać w biznesie

Wracam do Was w kolejny piątek!
Dziś z refleksją o kilku czynnikach w biznesie, o których warto pamiętać w czasach, w jakich teraz żyjemy i prowadzimy firmy. Nie jakoś tak stricte technologicznie, bardziej o tym, jak zmienił się świat i nasze życie. Trochę te refleksje są ostatnio powodowane dyskusjami z moim tatą, o tym jaki biznes był kiedyś, a jaki jest teraz, trochę też dlatego, że zaczyna się sezon konferencji, i każdy po kolei podsyła mi pytania do paneli, wystąpień, dyskusji. Więc sobie n takie różne tematy myślę.

00

W SAM RAZ NA WEEKEND

URODOWE NOWOŚCI

WYWIAD

"Książką można się całkiem fajnie upić"

Po pierwszych kilku zdaniach "Mistrza i Małgorzaty" nie oderwiesz się do końca, a po przeczytaniu całości będziesz zupełnie kimś innym.

00

URODA

JESIEŃ jest piękna

ZAKUPY

Ania Kruk

5 rzeczy, których nauczyłam się
na studiach

Cześć wszystkim w kolejny piątek!

Dziś 2 wrześnie, zaczyna się szkoła, więc i mi przyszła taka refleksja do głowy: 5 rzeczy, których nauczyłam się na studiach (do etapu szkolnego mi trochę dalej i pamięć zawodzi…). Oczywiście, mógłby powstać też tekst „5 rzeczy, których NIE nauczyłam się na studiach”, może nawet byłby ciekawszy… Ale postanowiłam zacząć optymistycznie ;)

00

NOWOŚCI

ROZMOWA

Matematyka przeczucia, czyli cała prawda o intuicji

Mimo że matematyka, jako nauka ścisła jest powiązana z typem myślenia logicznego i racjonalnego, to paradoksalnie – najwięcej znanych odkryć matematycznych miało ścisły związek z intuicją.

00
Ania Kruk

5 powodów, dla których teksty powinnam pisać wcześniej

Dzień dobry w kolejny piątek!
Dziś będzie Kruczym Okiem tylko dla stałych czytelników. Dlaczego? Ponieważ pisze do Was z pociągu, jak zwykle trasa Poznan-Warszawa, i z rumieńcem wstydu przyznaje: dzisiejsza piątka jest trochę naciągana.

Tak po prostu nie napisać i nic nie opublikować nie mogę: bo wtedy myśle o tych wszystkich osobach, które mówią mi i piszą: Aniu, czytam Twoje teksty co tydzień! I byłoby mi jeszcze bardziej wstyd, nie odezwać sie i nie powiedzieć co sie dzieje. Wiec Wam właśnie, którzy zaglądacie regularnie - dedykuje z przeprosinami ten tekst.

00

URODA

Ania Kruk

Wojciech Kruk: 5 miejsc w Polsce, które chciałbym odkryć na nowo

Witam w kolejny piątek! Dziś znów na blogu gość specjalny - mój tata. Ale że mamy jeszcze wakacje, to tym razem, zamiast o biznesie, namówiłam go na tekst o podróżach. Zapraszam!

00

sprytne zakupy

KUCHNIE ŚWIATA

BLOGERZY DLA BLISS

Magdalena Kumorek

STRACH ma wielkie oczy!

Czasem daję mu się pożreć ale ostatnio częściej uczę go pływać. Chciałabym podzielić się z Państwem moim ostatnim doświadczeniem. A mianowicie miałam przyjemność wziąć udział w piątej już edycji cyklu koncertów "Panny z dobrych domów". To koncerty charytatywne, z których dochód przeznaczany jest na rzecz dwóch organizacji: Fundacji 2+4 oraz Ekostraży dla zwierząt. Cel szczytny. Miejsce koncertu - Stary Klasztor we Wrocławiu - zacne. Publiczność wypełniła salę po brzegi. Muzycy przygotowani do pracy. Startujemy.

00
Ania Kruk

5 rzeczy, których nauczyłam się mając męża Hiszpana

Dzień dobry w kolejny piątek! Piszę do Was w rozjazdach, między Poznaniem a Barceloną, stąd przyszedł mi taki temat do głowy. 8 lat spędzonych razem, z moim ulubionym człowiekiem na całym świecie, życie w rozkroku między Polską a Hiszpanią, nasz dom, w którym na co dzień miesza się ze sobą polski, hiszpański i angielski, a radio leci zawsze po katalońsku. 5 rzeczy, których się nauczyłam od mojego hiszpańsko-katalońskiego męża.

00

NASZ URODOWY HIT

KUCHNIE ŚWIATA

ZOBACZYĆ WIĘCEJ

WAkacje w polsce

LIFESTYLE

Ania Kruk

5 filmów z biżuterią w roli głównej

Cześć w kolejny w piątek!
Ledwo nadążam pisać dla Was co tydzień, ale skoro cykl nazywa się „Piątki w Piątki” - co zrobić. Człowiek chce być porządny i dotrzymywać terminów musi… Więc przy okazji, kolejny trik motywacyjny: słowa mają wielką moc, i jeśli chcesz się zmusić do systematyczności, to nazwij swój projekt dniem tygodnia… Taki żart, zanim przejdę do tematu.
Dziś o biżuterii. Tak, jak to często ludzie pytają, kiedy się przedstawiam: jestem „z tych” Kruków, więc temat biżuterii musiał się pojawić. Ale nie do końca w takiej formie, jak podejrzewacie. 3, 2, 1 … BAM! 5 filmów z biżuterią w roli głównej. Zaczynamy!

00

PODRÓŻE Z BLISS

KUCHNIA

jak jeść by schudnąć

Magdalena Kumorek

Kim byś był?

Żałuję, że nie znałam Cię Tato kiedy byłeś młody. Ciekawe jakie były Twoje plany, marzenia i co z nich udało Ci się zrealizować. Kim był ten przystojny mężczyzna, który wiele lat spędził u boku mojej Mamy zanim jeszcze został moim Tatą?

Moje najwcześniejsze wspomnienia? To chyba próby opanowania jazdy na rowerze. Typowo dziecinny rowerek z doczepionym kijem i Ojciec przy tym kiju, biegnący za mną, bym się nie przewróciła. Dzięki jego cierpliwości w końcu tę sztukę opanowałam i parę lat później próbowałam zaimponować mojemu starszemu bratu, robiąc "wiraże" na moim dwukołowym pojeździe. Niestety moje kaskaderskie umiejętności nie zrobiły na bracie większego wrażenia, a wspomnienie tamtego czasu pieczętują blizny na kolanach, które mam do dziś.

00

wiem, bo lubię

BLOGERZY DLA BLISS

WYZWANIE MIESIĄCA

STYLOWO NA KÓŁKACH

URODA

Ania Kruk

5 najpiękniejszych podróży, które przeżyłam

Dzisiaj potrójna piątka, bo nie dość, że piątek i mam dla Was moją kruczą piątkę – to jest to już mój piąty wpis dla NaTemat.pl. Dlatego mentalnie przybijam Wam piątkę i wznoszę toast za to, że tak daleko dotarłam. I znów piszę do Was z podróży, gdzieś na trasie Poznań-Warszawa, którą stale kursuję.

I dlatego dziś dla Was, i dlatego, że zbliżają się wakacje, wpis bardzo osobisty: moich 5 najpiękniejszych podróży w dorosłym życiu.

00

KUCHNIA

Piknik nie musi być obciachowy.
Podpowiadamy, dokąd się wybrać i w co się zaopatrzyć

Śniadanie na trawie, późny obiad w chłodnym cieniu drzew, kolacja przy zachodzie słońca

00

weekend w mieście

urodowe triki

Testujemy rajstopy w sprayu. Zwycięzca jest tylko jeden.

Kilka lat temu trafiły na polski rynek, a niedawno doczekały się wreszcie kilku tańszych zamienników.

00
Ania Kruk

5 filmów mojego dzieciństwa

Cześć w kolejny piątek!
Czy Was czasem też ogarnia sentymentalny nastrój? Mnie ostatnio wzięło na wspominanie, i to właśnie wspominanie filmów z dzieciństwa. Nie wiem dlaczego – może przez to, że mój mąż jest Hiszpanem, i cały czas nas bawi szukanie różnic i podobieństw w sposobie w jaki wyrastaliśmy. Zabawnie jest porównać filmy, które oglądał on, w Barcelonie, a te, na które wybierałam się do kina ja w Poznaniu. Niektóre mamy wspólne, niektóre zupełnie inne. Wybrałam dla Was moją piątkę. To filmy na których płakałam lub śmiałam się ponad 20 lat temu – i nawet jeśli niektóre nie przetrwały próby czasu (chociaż wydaje mi się, że większość tak), to w mojej głowie, nadal patrzę na nie oczami małej dziewczynki – i ten sentyment wygrywa z recenzjami wszystkich krytyków filmowych!

00
Ania Kruk

5 ikon stylu, które mnie inspirują

Dziś piątek wakacyjny, długo-weekendowy! Stąd zupełnie luźny temat, do poklikania i poczytania: 5 ikon stylu. Stylu, nie mody – czyli odpadają wszystkie fashion victims, które każdego sezonu stawiają na inne trendy. Moja piątka to kobiety, które wywarły wpływ na modę swojej i naszej epoki, lub po prostu, powiem przewrotnie: podoba mi się ich styl i najchętniej ukradłabym im całą szafę. Współczesne kobiety oraz ikony stulecia (wow, zabrzmiało groźnie). 3, 2, 1… zaczynamy!

00

KUCHNIA

Partner serwisu:

DZIEŃ MATKI

Nie ma większej miłości i więzi niż ta, która
łączy matkę i córkę

Zaprzyjaźnione mamy i córki o tym, za co się kochają i co je łączy.

00

uroda i styl

Ania Kruk

5 seriali, które musisz obejrzeć

Dzisiaj post dla początkujących, bo każdy kto jest choć trochę wkręcony w seriale – na pewno wszystkie te pozycje zna, lubi lub przynajmniej ceni. Wbrew pozorom, tych naprawdę dobrych produkcji nie jest tak dużo. Zdajesz sobie z tego sprawę kiedy już wszystkie obejrzysz i nagle…
każdy następny serial wydaje się słaby. Ale dość gadania.
Moja 5-tka ulubionych seriali – czas, start!

00

poza miastem

pyszne i nieoczywiste

Testujemy najciekawsze produkty z Biedronki i Lidla

Przepytaliśmy znajomych, wzięliśmy w dłoń sto złotych i kupiliśmy niebanalne produkty z Biedronki i z Lidla. Co było dalej?

00

12 gadżetów kuchennych na Dzień Matki i nie tylko

Twoja Mama przepadnie w kuchni na długie godziny.

00

Jeśli kawa - to tylko świeżo palona i bogata w aromaty.

Można wyczuć cytrusy, warzywa, czekoladę i … masło!

00
prawdziwa historia

Z robotniczego osiedla na łamy New York Timesa

Dziś jest najbardziej wpływową brytyjską dziennikarką na Twitterze, felietonistką „New York Timesa”, autorką scenariuszy popularnych sitcomów. Jako dziennikarka zaczęła pracować w wieku 16 lat i nie tylko nie skończyła, ale nigdy nawet nie zaczęła liceum.

00
Ania Kruk

5 inspirujących kobiet w modowym biznesie

Hej, w ten piątek mam dla Was jeden z moich ulubionych tematów. Kobiety, biznes i moda – najlepsza mieszanka! 5 inspirujących kobiet, które zatrzęsło modowym biznesem. Takich, które wywalczyły sobie pozycję w świecie wielkich korporacji i takich, które tworzyły swój biznes od zera. Punkowe klimaty, beżowy trencz, powłóczyste sukienki boho – każda z nich odniosła sukces w swoim stylu.

00

KOBIECYM OKIEM

Nieuświadomiona jak Polka

O tym, dlaczego zamiast leczyć się u lekarza, chodzimy do 'Doktora Google'.

00

SPRAWDZAMY CO DZIAŁA

Czy kremy antycellulitowe naprawdę działają?

Gładkość i jędrność w 30, a nawet w 14 dni. Ile w tym prawdy, a ile marketingu, sprawdzamy.

00
hit

8 najczęściej google'owanych pytań urodowych

Odpowiadamy na najczęściej wyszukiwane. Dowiecie się m.in. co to jest strobing i jak naprawić pokruszony puder.

00

Techniki wybielania zębów - fakty i mity

Sprawdzamy, które techniki wybielania są naprawdę skuteczne i czy nie niszczą szkliwa.

00
PIĘKNE MIEJSCA W POLSCE

Pięć propozycji idealnej wsi, czyli agroturystyka dla mieszczucha

Luksus to pojęcie względne, także w kwestii wypoczynku. Dla niektórych to już nie 5-gwiazdkowy hotel, ale wiejska chałupa, z której okien rozpościerać się będzie widok na las i jezioro.

00

PYSZNIE NA WIOSNĘ

LIFESTYLE

Jak mieć stylowy ślub bez wielkiego wesela i sukni bezy

Śluby pokazują, do czego aspirujemy i jaką pozycję w tym społeczeństwie chcielibyśmy zajmować. Jak wyrwać się z okowów sukni-bezy i wesela na 250 osób? Podsuwamy rozwiązania opowiadając historie kobiet, którym udało się wziąć ślub na własnych zasadach.

00

NA MAJÓWKĘ

PODRÓŻE

Musisz odpocząć, a my wiemy, gdzie cię wysłać

5 miejsc, z których nie będziecie chcieli wrócić.

00

Rzuć to wszystko, wsiądź na rower i... jedź

Rowerowe trasy w sam raz na weekend

00
w sam raz na majówkę

Takich miejsc zazdrości nam świat

Kto już widział? Według National Geographic to jeden z cudów współczesnej Polski.

00
PIĘKNY DOM NA WIOSNĘ

Florystyka to nowe gotowanie – jak stworzyć bukiet za "milion dolarów"

Nie musisz być zawodowym florystą. Anna Rutkowska z pracowni Nakokarde.pl pokazuje nam, jak bez technicznej wiedzy stworzyć zapierającą dech w piersiach kompozycję.

00

WNĘTRZA

STYL

Warto przeczytać

"Podobno jesteśmy trochę młodszym Berlinem, ale ja tego nie widzę"

Najlepsza fotografka street fashion o polskiej ulicy i swojej pasji.

00
"WYWIAD RZEKA"

ASZmoda, czyli Rafał Madajczak - twórca ASZdziennika
o roli stylu w życiu

zdjęcia: Maciej Stanik, stylizacja: Kamila Picz, włosy: Jaga Hupało, makeup: Rafał Madajczak

00

Specjalnie dla bliss

Krystyna Kofta

Zdradź z czego się śmiejesz, a powiem ci kim jesteś

Dar błyskawicznej odpowiedzi w stopniu ponadprzeciętnym posiadła Maria Czubaszek. Gdy ktoś zwrócił jej uwagę, że nie powinna odżywiać się parówkami, skoro tak bardzo kocha zwierzątka, Czubaszek odparowała: „Przecież wiadomo, że w parówkach nie ma mięsa”. Większość ludzi zaczęła by się mętnie tłumaczyć, a dowcipna odpowiedź przyszłaby im grubo później, czyli na schodach. To właśnie jest l’esprit d’eskalier - jak mawiają Francuzi - czyli rozumienie dowcipów po czasie.

00
Dominika Gwit

Samoakceptacja – banał albo wielka sztuka

Balans, równowaga, pogodzenie się ze sobą, samoakceptacja. Wielu z nas uważa te słowa za banał i wyświechtane frazesy. Jednak czy choć raz zadaliśmy sobie pytanie czy wszystko jest z nami w porządku? Czy akceptujemy siebie? Czy chcielibyśmy coś zmienić w sobie? Jeśli tak, to co? I czy dzięki temu poczulibyśmy się lepiej? Tego do końca nie wiemy, ale wydaje się nam, że dzięki temu będziemy szczęśliwsi. A co gdyby okazało się, że ideałów nie ma?

00