NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • 30 LAT - Agnieszka Holland

  Kiedy miałam 30 lat wszystko było trudniejsze i łatwiejsze niż dziś. Trudniejsze, bo brak wolności, cenzura, odmowy paszportu, prześladowania dysydentów. W sklepach pustki, bieda, izolacja od świata. Konformizm i upodlenie.

 • Gorejący krzew w Katmandu

  W „Gorejącym krzewie” Agnieszki Holland oglądamy gorzką scenę przymusowej kremacji szczątków Palacha i likwidacji jego grobu. Współcześnie władze Nepalu zachowały się gorzej: potajemnie pozbywając się ciała tybetańskiego bohatera w miejscu przeznaczonym dla bezdomnych lub opuszczonych. Dziś przypada ważny dzień związany z tą historią.

 • Gorejący krzew

  Ostatni rok spędziłam w Czechach, kręcąc trzyczęściowy film (mini serie jak się mówi w nomenklaturze telewizyjnej) o dwudziestojednoletnim studencie Janie Palachu, który podpalił się na Placu Wacława w Pradze w styczniu 1969 roku, 5 miesięcy po inwazji wojsk Układu Warszawskiego (w tym polskich) na Czechosłowację, która próbowała zaprowadzić (zjednoczonym trochę mimowolnie działaniem “liberalnych” komunistów i spragnionego wolności społeczeństwa) coś, co zostało nazwane w świecie “socjalizmem z ludzką twarzą”.

 • Krzew zagorzeje dzisiaj. Nowy, ważny serial Agnieszki Holland

  Dzisiaj o 20.10 na HBO zadebiutuje nowy serial Agnieszki Holland, "Gorejący krzew" o konsekwencjach samospalenia Jana Palacha w styczniu 1969 roku. Serial o tyle ważny, że opowiada o wyjątkowej historii, która nie doczekała się jeszcze współczesnego przedstawienia, a także z powodów tego, kto stoi za jego realizacją - to pierwsza tak duża produkcja HBO w Europie Środkowej.

 • PObudka!

  Hańba, pośle Niesiołowski - pisze Tomasz Lis. Taki ma styl - tłumaczy Michał Kamiński. Tajemnicze schorzenie apartu mowy - ironizuje Monika Kern. Nie rozumiem zdziwienia, nie trafiają do mnie wyjaśnienia, nie uważam, by słowa Stefana Niesiołowskiego warto było obracać w żart. Poseł PO z Zielonej Góry (partyjny spadochroniarz), który ma na koncie mnóstwo nienawistnych wypowiedzi, jest twarzą Platformy Obywatelskiej. PObudka!

 • Dziesięcioro Przykazań

  Moje poprzednie teksty – list do pana posła Głogowskiego i inne moje medialne wypowiedzi - wywołały najróżniejsze reakcje. Otrzymałam od znajomych i nieznajomych, oraz od państwa, czytelników mego bloga – za co serdecznie dziękuję - wiele mądrych i życzliwych. Zareagowali bardzo licznie również posłowie krytykowanej przeze mnie partii rządzącej. Generalnie te ostatnie nie wydały mi się równie mądre, a już na pewno znacznie mniej życzliwe, więc myślę, że w przyszłości będę raczej unikać kontaktu z tymi polemistami, różne jakoś stosujemy reguły gry.

 • Hańba, pośle Niesiołowski

  Właśnie zadebiutował ustami Stefana Niesiołowskiego nowy konserwatywny think tank. Słowa pana posła o Agnieszce Holland, co to Polską się nie przejmuje i jej córce, córuni lesbijce, są obrzydliwe.