NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • „Państwa powinny być świeckie, te wyznaniowe kończą źle”

  Tytuł ten to parafraza słów biskupa Rzymu, która bardzo szybko zaczęła krążyć w Internecie i portalach społecznościowych zyskując sobie wielu sprzymierzeńców. Ale czy aby nie wyciągnęliśmy wypowiedzi Franciszka zbyt szybko z kontekstu?

 • Czy to rozdział państwa i Kościoła?

  Dlaczego papież ma rozliczać premiera rządu obcego państwa?

 • Czy jestem mordercą?

  Pytanie, na które wcześniej czy później postawione przed sobą musi odpowiedzieć każdy zwolennik liberalizacji „ustawy aborcyjnej”. A musi to zrobić, gdyż zarzut o mordowanie wylatuje szybko i bez zająknięcia z ust tak zwanych ruchów pro-life.

 • Nowi kaznodzieje w natarciu!

  Do tej pory zmorą straszącą z ambon w polskich kościołach bywali politykujący księża. Od niedawna można zaobserwować tendencję odwrotną kiedy to politycy wygłaszają kazania podczas zgromadzeń religijnych. Oba pomysły są zgubne dla Kościoła.

 • Schizma Polskiego Kościoła katolicko-narodowego

  W sobotę 16 kwietnia 2016, w białostockiej katedrze odbyła się uroczysta msza z okazji obchodów 82 lat Obozu Narodowo-Radykalnego. Był szpaler narodowców z flagami ONR, było nienawistne i ksenofobiczne kazanie wygłoszone przez księdza Międlara. Białostocczanie, prasa i opinia publiczna uznali to za skandal. Nikt jednak nie zauważył, że wydarzyła się rzecz znacznie gorsza od wspierania przez Kościół kat. faszyzującej organizacji.

 • Przepraszamy bo musimy

  Dobrze, że po kilku dniach białostocka kuria przyznała, że to co się wydarzyło w miejscowej katedrze było dalekie od katolicyzmu i wiary. Jeszcze lepiej, że przewodniczący polskiego Episkopatu odciął się, nie tylko od nacjonalistów („wyrażam zdecydowaną dezaprobatę dla wykorzystywania świątyni do głoszenia poglądów obcych wierze chrześcijańskiej”) ale i wszelkiej maści politycznych uzurpatorów, próbujących przejąć kościoły i wręcz polski Kościół aby przemienić go na jakiś antychrześcijański –izm („W kościele zaś jest miejsce dla przepowiadania Ewangelii zachęcającej do miłości każdego człowieka”).

 • Kościół tonie

  Kościół w Polsce przeżywa dramat alienacji. Jeszcze tego nie jest świadom, bo oślepia go pycha, ale niewątpliwie jest coraz dalej od ludzi, od ich spraw, potrzeb, poziomu życia, realiów codzienności i standardów moralnych. Biskupa Paetza musiał przywołać do porządku Watykan, szkoda, że nie zrobiła tego przed laty prokuratura, ale zasada negatywnej solidarności (ochrony czarnych owieczek) w Kościele jest silniejsza niż w innych gremiach zawodowych.