NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Czy polscy politycy wsłuchają się w ekologiczny przekaz papieża Franciszka?

  Miesiące przygotowań, zaangażowanie tysięcy ludzi, spore wydatki i ogromna machina PR-owa wpędzona w ruch. Wszystko dopięte na ostatni guzik w oczekiwaniu na wizytę papieża Franciszka w Polsce. No właśnie, do jakiej Polski przyjedzie papież, który rok temu opublikował ekologiczno-społeczną encyklikę Laudato si’? Przede wszystkim do takiej, w której wciąż, mimo upływu czasu i wydawanych środków, wciąż borykamy się z potężnym zanieczyszczeniem powietrza, w której około 80% energii wciąż produkuje się ze spalania węgla i w której ochronę ostatniego w Europie naturalnego lasu nizinnego planuje się poprzez jego wycinkę, a nie przez objęcie go w całości ochroną parku narodowego.

 • Co powie Franciszek?

  Przemówienia już są napisane. Zapewne to co powie papież do młodych zostało już gruntownie przygotowane i umieszczone w szerszej, Franciszkowej, perspektywie. I jeszcze jeden pewnik – zostanie przyjęte entuzjastycznie, serdecznie i ze szczerym przekonaniem, że jest autentyczne. Ale jak pisze w La Stampie wytrawny watykanista i autor wywiadu z Franciszkiem, Andrea Tornielli, ŚDM nie wyczerpuje całości przesłania owych pięciu dni jakie nas czekają.

 • „Państwa powinny być świeckie, te wyznaniowe kończą źle”

  Tytuł ten to parafraza słów biskupa Rzymu, która bardzo szybko zaczęła krążyć w Internecie i portalach społecznościowych zyskując sobie wielu sprzymierzeńców. Ale czy aby nie wyciągnęliśmy wypowiedzi Franciszka zbyt szybko z kontekstu?

 • Rewolucja bez rewolucji. 3 lata Franciszka

  Wybór kardynała Bergoglio, w sumie wcześniej mało znanego hierarchy z drugiego końca świata, był zaskoczeniem. Kiedy 3 lata temu TVN24 wywołał mnie do swojego studia we Wrocławiu i kazał komentować powołanie nowego papieża szczerze mówiąc najpierw zwróciłem uwagę na jego dość zaawansowany wiek.

 • To nie było żadne tysiąc lat!!!

  W związku z historycznym spotkaniem na Kubie papieża Franciszka z patriarchą moskiewskim Cyrylem w polskich mediach pojawiły się niczym nieuzasadnione stwierdzenia o spotkaniu „po ponad tysiącu lat” lub „po blisko tysiącu lat.” Stwierdzenia to jest tak bardzo pozbawione sensu, że aż trudno zadecydować od czego zacząć by to wyjaśnić.

 • Czy papież Franciszek nawróci Polskę na ekologię?

  Dziś minister środowiska Maciej Grabowski spotka się w Watykanie z papieżem Franciszkiem. To spotkanie bez precedensu. Nie bez przyczyny odbywa się dwa dni przed posiedzeniem unijnej Rady ds. Środowiska, na którym ma zostać przyjęte stanowisko Unii Europejskiej na paryski Szczyt Klimatyczny ONZ.

 • Zachwyt i oburzenie wokół promocji encykliki papieża Franciszka

  Niektóre środowiska dziennikarskie już nazwały encyklikę antypolską, bo ma zawierać krytykę egoistycznego eksploatowania zasobami naturalnymi i wzywać do redukcji spalania węgla. Również kilku dziennikarzy określiło film promujący encyklikę mianem obrazoburczego.