NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Papież Franciszek ponosi dużą część odpowiedzialności za chęć odbierania wolności kobietom

  Pamiętam jeszcze wizytę papieża Franciszka w Polsce. Spora część liberalnej lewicy liczyła na to, że papież stanie w obronie polskiej demokracji oraz, że skrytykuje polskich biskupów nadużywających swojej władzy nad ludźmi wierzącymi i chcących przez zaufanych polityków realizować neofeudalne pomysły z XVII wieku.

 • Czy papież Franciszek odnowi oblicze tej ziemi?

  Gdyby w Polsce wcielić w życie słowa papieża Franciszka, bylibyśmy zupełnie innym krajem.

 • Autorytet czy idol?

  W jakim sensie Franciszek jest autorytetem a w jakim tylko idolem? Zdaje się, że nie jest ani tym ani tym. Budzi sprzeczne opinie. Sierakowski pisze o Franciszku, że „jest fantastyczny” i że „jest przywódcą globalnej lewicy”. Z kolei według Jana Marii Rokity, Franciszek nie jest ani autorytetem ani ascetą, bo ma „brzuszek”, je makaron, jest zmysłowy. Nie ma jednak wątpliwości, że papież Franciszek jest wyznawcą Jezusa a nie Rydzyka. Dzięki niemu powiało w Polsce chrześcijaństwem a nie kościelną polityką.

 • Czy polscy politycy wsłuchają się w ekologiczny przekaz papieża Franciszka?

  Miesiące przygotowań, zaangażowanie tysięcy ludzi, spore wydatki i ogromna machina PR-owa wpędzona w ruch. Wszystko dopięte na ostatni guzik w oczekiwaniu na wizytę papieża Franciszka w Polsce. No właśnie, do jakiej Polski przyjedzie papież, który rok temu opublikował ekologiczno-społeczną encyklikę Laudato si’? Przede wszystkim do takiej, w której wciąż, mimo upływu czasu i wydawanych środków, wciąż borykamy się z potężnym zanieczyszczeniem powietrza, w której około 80% energii wciąż produkuje się ze spalania węgla i w której ochronę ostatniego w Europie naturalnego lasu nizinnego planuje się poprzez jego wycinkę, a nie przez objęcie go w całości ochroną parku narodowego.

 • Co powie Franciszek?

  Przemówienia już są napisane. Zapewne to co powie papież do młodych zostało już gruntownie przygotowane i umieszczone w szerszej, Franciszkowej, perspektywie. I jeszcze jeden pewnik – zostanie przyjęte entuzjastycznie, serdecznie i ze szczerym przekonaniem, że jest autentyczne. Ale jak pisze w La Stampie wytrawny watykanista i autor wywiadu z Franciszkiem, Andrea Tornielli, ŚDM nie wyczerpuje całości przesłania owych pięciu dni jakie nas czekają.

 • „Państwa powinny być świeckie, te wyznaniowe kończą źle”

  Tytuł ten to parafraza słów biskupa Rzymu, która bardzo szybko zaczęła krążyć w Internecie i portalach społecznościowych zyskując sobie wielu sprzymierzeńców. Ale czy aby nie wyciągnęliśmy wypowiedzi Franciszka zbyt szybko z kontekstu?

 • Rewolucja bez rewolucji. 3 lata Franciszka

  Wybór kardynała Bergoglio, w sumie wcześniej mało znanego hierarchy z drugiego końca świata, był zaskoczeniem. Kiedy 3 lata temu TVN24 wywołał mnie do swojego studia we Wrocławiu i kazał komentować powołanie nowego papieża szczerze mówiąc najpierw zwróciłem uwagę na jego dość zaawansowany wiek.