NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Konflikt konstytucyjny - jak to się robi za granicą?

  Konflikt konstytucyjny w Polsce nie tylko trwa w najlepsze ale i narasta. Niektórzy, mając na myśli, że sytuacja dotyczy zagadnień podstawowych dla funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego, a co więcej nabrała charakteru międzynarodowego, piszą wprost o kryzysie konstytucyjnym. Spór wokół Trybunału Konstytucyjnego jest mocno dyskutowany, a bez względu na zakończenie nie trzeba być Nostradamusem żeby przewidzieć jego karierę jako przedmiotu przyszłych prac naukowych i analiz.

 • O czym nikt nie chce słuchać

  Nieustannie zaskakuje mnie, że zupełnie nikt nie interesuje się rzeczami, które mnie interesują. Kiedy wrzucam na Facebooka super ciekawe artykuły o rasizmie w amerykańskim systemie penitencjarnym, trzęsę się z ekscytacji. Tymczasem reakcja moich znajomych jest niezmiennie żadna. Postanowiłam zatem założyć bloga – by dzielić się wiedzą o tym, co nikogo nie obchodzi, bo może a nuż kogoś obejdzie.

 • Północ – Południe po polsku

  Podobno historia się nie powtarza, a jeśli wraca, to jako farsa… W Polsce wróciła. Po jednej stronie stanęła oto na ulicach uzbrojona w niebieskie flagi armia Unii. A po drugiej – z krzyżami w dłoniach – Konfederaci. Dla przypomnienia – w amerykańskiej Wojnie Secesyjnej Konfederaci z Południa reprezentowali „tradycyjne wartości”, religijność i wolę zachowania dawnego porządku. Unia to zaś byli ówcześni liberałowie z Północy, stojący po stronie postępu, racjonalizmu, równości, demokracji i osobistej wolności dla wszystkich obywateli ( stąd postulat zniesienia niewolnictwa). Widziana z perspektywy konfliktu Konfederacji z Unią, Polska PiS-u , to takie nasze Południe. Przynajmniej jeśli jej położenie opisać według kategorii obowiązujących w „topografii mentalnej”.

 • Kolorado, czyli „edukacja, głupcze”

  W czasie Wielkanocy byłam w rodzinnym Wrocławiu. Jeszcze o tym napiszę. Ale najpierw będzie o Kolorado. Co ma stan Kolorado do aktualnej sytuacji w Polsce? Otóż od 2009 roku drastycznie, bo niemal o połowę, spadła tam liczba aborcji. W okolicach Denver dokonało się więc to, do czego usilnie dąży właśnie część Rodaków, wspierana przez większość sejmową. Czyli zdecydowane ograniczenie (najlepiej do zera) zabiegów przerywania ciąży.

 • KOD w USA

  Szanowni Państwo! Jesteśmy w USA. To już wielu z Was wie. Ale co tu robimy? W sobotę w Nowym Jorku zaczęliśmy od spotkania z Andrew Rasiejem – współzałożycielem i liderem Civic Hall. Jest on również organizatorem Personal Democracy Forum, które organizuje swoje konferencje także w Polsce. Andrew jest z pochodzenia Polakiem, ma wiele przemyśleń dotyczących budowania nowej społecznej rzeczywistości, zaś jego dokonania i doświadczenia w działalności społecznej są naprawdę imponujące .

 • Wizyta

  Kilka dni temu, w Waszyngtonie na szczycie „nuklearnym”, zebrały się głowy najważniejszych państw. To jedno z najważniejszych wydarzeń z punktu widzenia światowego bezpieczeństwa. W 30 krajach pracuje ponad 430 reaktorów jądrowych, produkujących ponad 10 proc. energii na świecie.

 • Ameryka wraca na Kubę

  PEKIN – Barack Obama odwiedził Kubę jako pierwszy amerykański prezydent od czasów Calvina Coolidge’a, który przybył tam z wizytą w 1928 roku. W jego ślady pójdą amerykańscy inwestorzy, Kubańczycy mieszkający poza ojczyzną, turyści, naukowcy, naciągacze i macherzy. Dzięki normalizacji dwustronnych stosunków przed Kubą otworzą się nowe możliwości, ale powstaną też nowe zagrożenia. Będzie to również gigantyczny test dojrzałości dla Stanów Zjednoczonych.