NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Do 2021 roboty wyeliminują spory procent Amerykanów z rynku pracy. "Amerykańscy uczeni" policzyli

  Czy robotyzacja przemysłu i innych gałęzi światowych gospodarek, prowadzi społeczeństwa do jeszcze wygodniejszego życia czy może bezrobocia i biedy? Jesteśmy przeddzień ery Przemysłu 4.0.

 • O wyższości parawanu, czyli plażowanie w Ameryce

  Tyle się dzieje… Nie dalej, jak wczoraj rano Donald Trump nazwał Hillary Clinton wysłanniczką diabła, a tymczasem ja tu o plaży… No ale lato jest, więc co kogo obchodzą amerykańskie przepychanki przedwyborcze.

 • Kolos na glinianych nogach

  Wydawać by się mogło, że Stany Zjednoczone to jeden z najbogatszych krajów świata i istny raj na ziemi dla mieszkających tam ludzi. Wysoki standard życia, najnowsze technologie, energicznie rozwijający się przemysł czy ogromna wymiana handlowa z całym światem, to obraz Ameryki widziany oczyma przeciętnego człowieka. Jednak rzeczywistość wygląda zgoła inaczej, a „amerykańskie El Dorado” ma swoja cenę.

 • Zasady bezpiecznego transferu danych między UE a USA nie zadowolą wszystkich

  Ochrona danych prywatnych budzi niezmiennie ogromne emocje. Widoczne jest w trakcie dyskusji nad porozumieniem między Unią Europejską a USA dotyczącym transferu danych. Proponowane nowe rozwiązanie jest dużo lepsze od poprzedniego, a mimo to rodzi wiele kontrowersji. Mimo to państwa członkowskie poparły w piątek porozumienie UE z USA w sprawie przekazywania danych osobowych Europejczyków za Atlantyk.

 • Kiedy to się skończy? Afroamerykanin zastrzelony przez policjanta we własnym samochodzie.

  Czy można znaleźć wyjaśnienie, gdy rutynowe zatrzymanie auta z zepsutym światłem kończy się zamordowaniem wykonującego polecenia policjanta czarnoskórego mężczyzny? Czy może pozostanie niedającym się usprawiedliwić, okrutnym świadectwem skali problemów, z którymi społeczeństwo amerykańskie nie chce spróbować się zmierzyć.

 • Czarne życie ma znaczenie # BlackLivesMatter

  Jest 3:30. Obudziłam się, bo tabletki nasenne przestały działać. Jak inaczej mam spać po tym, jak zobaczyłam na własne oczy jak policja zabija człowieka. Zabija za nic. Boję się. Nie znam zbyt wielu Czarnych w Stanach, w ogóle nie znam zbyt wielu ludzi w Stanach, a jeśli już to nie jestem z nimi blisko, więc nie boję się o kogoś. Boję się świata, w którym przyszło mi żyć. To ten strach nie daje mi spać.

 • Czyj czwarty lipca?

  Zawsze chciałam napisać coś, jakiś artykuł z okazji 4. lipca. Dziś amerykański dzień niepodległości. Od miesiąca w sklepach można kupić WSZYSTKO w amerykańską flagę – kubeczki, talerzyki, odzież, obuwie z gumy, słodkie wypieki i dmuchane akcesoria wypoczynkowe. Byłam w stanach 4 lipca 2012 i nabyłam T-shirt z flagą. Kosztował tylko dolara i wyrzuciłam go niedawno, bo chodzenie z tym symbolem wszystkiego co jest mi nienawistne na cycu zaczęło przyprawiać mnie o mdłości. Mało chodzenia, głównie spanie, to była koszulka do spania.