NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • New York Fashion Week. Moda wychodzi z mody?

  Ostatnio coraz głośniej w świecie o Nowym Jorku. Nie dość, że Donald Trump wygrał w New Hampshire, to jeszcze na Manhattanie właśnie rusza New York Fashion Week. Że to błahy temat? Nieprawda! O fryzurze Donalda dyskutuje się w Stanach równie zawzięcie, co o jego pomyśle na deportację 13 milionów imigrantów. A zresztą moda, sama w sobie, ma wiele wspólnego z polityką. Wystarczy przejrzeć najnowsze komentarze prasowe na temat cygaretek premier Szydło…

 • Spisek przeciwko Ameryce

  Political fiction gatunek modny, aczkolwiek nieco irytujący. Przyznam, że niechętnie sięgam po ten gatunek literacki, ale dla Philipa Rotha gotów jestem zrobić zawsze wyjątek. Zapewniam, że nikt, kto pójdzie moją drogą nie zawiedzie się. Oprócz dobrej prozy otrzymujemy bowiem materiał do refleksji. Bowiem historia opisywana przez Pisarza nabiera dla nas wszystkich nowego znaczenia. Szczególnie dziś.

 • KANISTER

  Podczas europejskiej premiery produkowanego we włoskim Melfi Jeepa Renegade usłyszałem od stylisty, że stanowiące dominujący element designu tego auta przetłoczenie w kształcie pionowego krzyża św. Andrzeja to nawiązanie do kanistra znajdującego się zwykle z tyłu wojennego Jeepa Willysa. Zapytałem Amerykanina, czy wie, skąd naprawdę pochodzi ten wzór...

 • Ludzie listy piszą

  W ciągu jednego (tak, jednego) dnia , między 12 a 13 stycznia tego roku, do redakcji New York Timesa w Nowym Jorku nadeszło tysiąc listów z Polski.

 • Wilson rasistą?

  PRINCETON – W ubiegłym miesiącu, w połowie mojego wykładu z etyki praktycznej kilkoro studentów wstało i wyszło. Dołączyli do kilkuset innych w ramach protestu prowadzonego przez Black Justice League (BJL), jedną z licznych grup studenckich, jakie pojawiły się w całych Stanach Zjednoczonych, gdy w sierpniu 2014 roku w Ferguson w stanie Missouri zastrzelono Michaela Browna i po późniejszych przypadkach zabicia przez policję nieuzbrojonych Afroamerykanów.

 • Moje 10 naj… w 2015 r.

  Moje 10 naj… w 2015 r. (w Polsce, Europie i na świecie).

 • Gwiazdka w cieniu polityki (Christmas w Nowym Jorku)

  Niby to po drugiej stronie świata, ale w święta Polska robi się coraz bardziej podobna do Ameryki. Albo odwrotnie.