NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Battlefield America

  Jakie ma dla nas znaczenie to, że w ostatnich wyborach w USA zwyciężyli Republikanie? Znaczne, zarówno w sferze politycznej (gdzie powody do zmartwienia ma Władimir Putin), jak gospodarczej (gdzie martwić się możemy wszyscy - i to wcale nie dlatego, że uważam że Republikanie się mylą, a Demokraci mają rację).

 • Kolejne stany zalegalizują marihuanę?

  Po udanych eksperymentach z legalizacją w Kolorado i Waszyngtonie, kolejne amerykańskie stany organizują referenda w tej sprawie. Jeszcze tej jesieni prohibicja może przejść do historii na Alasce, w Oregonie i Waszyngtonie DC. Na 2016 podobne plany mają Maine, Kalifornia, Nevada, Arizona i Massachusetts.

 • W pościgu za multimilionerem

  Słynny obywatel Kane z filmu Wellesa był wzorowany na dwóch postaciach: magnacie prasowym Williamie Randolphie Hearście oraz multimilionerze Samuelu Insullu. Pierwszy przetrwał Wielki Kryzys, choć musiał wyprzedać znaczną część swojej kolekcji sztuki; drugi, który jeszcze parę lat wcześniej widniał na okładce Time'a, "stracił tak wiele, że mógł sobie pozwolić na bycie bankrutem" i był ścigany przez amerykańskie władze na drugim końcu świata.

 • 6 bilionów

  Amerykanie wydadzą na prowadzenie wojny w Iraku i Afganistanie od 4 do 6 bilionów dolarów. Obliczyli to badacze z Harvard Univesity.

 • Kto nie chce, by NASA szukała kosmitów za państwowe pieniądze?

  NASA otrzymuje ledwie około 0,5% amerykańskiego budżetu, ale dla niektórych to i tak stanowczo za dużo. Po co badać kosmos i poszukiwać życia poza naszą planetą, skoro Bóg stworzył dla nas Ziemię i o kosmitach nie wspomina? Wszystkie potrzebne nam odpowiedzi znajdują się „tu” i najlepiej na nie przeznaczyć środki z budżetu.

 • Amerykańsko-francuska współpraca w Afryce: kwestie bezpieczeństwa i obrony.

  Na początku tego roku, Washington Post opublikował wspólny artykuł autorstwa prezydentów Baracka Obamy i Francois Hollande’a. Oto, co można z niego wywnioskować.

 • Mankamenty Hillary Clinton

  NOWY JORK – Hillary Clinton znów irytuje ludzi. Niedawno powiedziała w wywiadzie, że opuszczając Biały Dom, oboje z mężem byli „kompletnie spłukani”. Spowodowało to niezbyt życzliwe tytuły w rodzaju „Bill Clinton: Hillary nie jest oderwana od rzeczywistości”. Gafa uruchomiła też falę ataków ze strony republikanów, czyli standardową strategię kampanii nękającej bogatych kandydatów największych partii (tzn. wszystkich) od czasu, gdy George’a H.W. Busha zadziwił czytnik kodów cenowych w supermarkecie.