NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Trzy miliony emigrantów, czyli o ucieczce z… Ameryki

  Temat emigracji budzi w Polsce wielkie emocje co najmniej do czasów Wielkiej Emigracji, więc nic dziwnego, że niedawna wypowiedź Anny Komorowskiej w tej kwestii poruszyła liczne grono polityków i wywołała burzliwą dyskusję w Internecie. Tym bardziej, że dwa miliony obywateli, których ubyło w ostatnich latach z list wyborczych, to morderczy argument w rękach krytyków aktualnego rządu.

 • Stany, Stany, fajowa jazda… na pewno?

  Dziś mija miesiąc, odkąd jesteśmy w Stanach. Tych ogromnych, zamożnych, wolnych Stanach Zjednoczonych Ameryki.

 • Speakeasy bars, czyli pozostałości po prohibicji

  Czasem najlepszą reklamą jest brak reklamy. Ukryte w miejskiej dżungli Manhattanu bary potwierdzają tę teorię. Czym dzisiaj są pozostałości po amerykańskiej prohibicji?

 • Para bellum, czyli Republikanie w kamaszach

  Od minionej soboty Ameryka pozostaje w stanie wojny. Putin nacisnął czerwony guzik w Moskwie? Nie, to Republikanie pokazali czerwoną kartkę prezydentowi Obamie w Południowej Karolinie! Wojna oficjalnie toczy się jednak nie między GOP-em a Białym Domem, ale między Ameryką i Państwem Islamskim.

 • „Kara Mustafa, wielki mistrz Krzyżaków”, czyli Amerykanów zmagania z historią

  Bulwersująca wypowiedź szefa FBI, Jamesa Comeya, wywołała burzę krytycznych komentarzy nie tylko w Polsce, ale także w Stanach Zjednoczonych. O „incydencie”, jako zagrażającym dobrym dotąd stosunkom między Polską i USA, napisał „The Wal; Street Journal” oraz „New York Daily News”, a nawet – na stronach europejskich –„The New York Times”. Niefortunne wystąpienie niewątpliwie wymaga pilnej reakcji co najmniej Departamentu Stanu, ale trzeba też mieć na uwadze, że jeśli chodzi o historię, to w Ameryce nawet błąd podobnego kalibru nie budzi aż takiego powszechnego zgorszenia, jakie słusznie wywołał nad Wisłą.

 • Europejskie manipulacje walutowe

  WARSZAWA – Transatlantyckie Partnerstwo Handlowo-Inwestycyjne (TTIP), negocjowane właśnie przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone, mogłoby – według rozmaitych analiz – zwiększyć dobrobyt i zmniejszyć bezrobocie w obu tych gospodarkach oraz w innych krajach. Zarazem TTIP pomogłoby odbudować wiarę w Europę i społeczność transatlantycką. Ale istnieje jedna poważna bariera na drodze do tych korzyści: euro.

 • Nowy Jork na co dzień

  Jak wygląda codzienne życie w Nowym Jorku? Czy faktycznie jest tam koszmarnie drogo? Czy łatwo się odnaleźć na tamtejszym rynku pracy? O to (i nie tylko) spytałam Agę i Michała, którzy od kilku miesięcy mieszkają na Manhattanie.