NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Snowbiznes, czyli zima w Ameryce

  „Najlepszy biznes, to snowbiznes” powiedział w miniony piątek Kyle Waring, z Manchester-by-the-Sea niedaleko Bostonu, który zarabia na… sprzedawaniu śniegu. Jego słowa dały się słyszeć w całym kraju, bo powtórzyła je w wieczornym dzienniku stacja NBC. Wcześniej w tym samym materiale zapowiedziano, że w weekend na Massachusetts, tegoroczną zimową stolicę Ameryki, znowu nadciągnie kolejna burza śnieżna, dzięki której stolica stanu ma szansę pobić swój historyczny rekord w dziedzinie opadów.

 • Kraj jabłkami i pączkami słynący (czyli Thrillist.com o Polsce)

  Nie wizy, nie polityka wschodnia ani nawet nie Magdalena Ogórek (choć wzmianki o jej kandydaturze w wyborach prezydenckich trafiły na największe tutejsze portale), tylko znowu… kulinaria. Już chyba nic nie zmieni świadomości „przeciętnego Amerykanina”, któremu Polska od zawsze kojarzy się głównie z pierogami i kiełbasą. Kolejny rok obecności naszego kraju w amerykańskich mediach też rozpoczął się od jabłek i pączków.

 • Czy to ateizm popycha do zabijania? Morderstwa w Chapel Hill

  Zamordowanie przez Craiga Hicksa trójki młodych muzułmanów w Chapel Hill, w Karolinie Północnej wywołało debatę na kilka niezwykle ciekawych tematów. Czy to ateizm popchnął Hicksa do zabójstw? Czy muzułmanie mogą czuć się mniej bezpieczni w otoczeniu ateistów? Doszło nawet do postawienia pytań o odpowiedzialność nowych ateistów (w tym Richarda Dawkinsa) za tę zbrodnię. Czy jednak nie inne pytania powinniśmy zadawać?

 • Co zrobić, kiedy reżim Kima upadnie?

  Bennet Ramberg, politolog z Biura Spraw Polityczno-Wojskowych w Departamencie Stanu USA za rządów prezydenta George’a W. Busha, jest autorem książki „Destruction of Nuclear Energy Facilities in War”.

 • Bezkarni współodpowiedzialni

  Streszczenie raportu komisji Senatu USA o działaniach CIA po 11 września 2001 roku potwierdziło wiele rzeczy, o których od lat mówią Amnesty International i inne organizacje praw człowieka. Dzięki raportom m.in. Rady Europy, Parlamentu Europejskiego i pracy badawczej organizacji pozarządowych i dziennikarzy już od blisko 10 lat wiemy, że w ramach tzw. „wojny z terroryzmem” CIA porywała ludzi, których podejrzewała o powiązanie z grupami terrorystycznymi. Nielegalnie przewoziła ich do wielu krajów, przetrzymywała bez wyroku w miejscach określanych jako „tajne więzienia” i tam torturowała, aby ostatecznie kontynuować to w amerykańskiej bazie w zatoce Guantanamo, gdzie przetrzymywano ich przez kolejne lata bez żadnego wyroku. Wiedzieliśmy też, że CIA torturowała nie tylko precyzyjnie wybrane pojedyncze osoby, co do których Agencja była przekonana, że mają istotne informacje o działaniach organizacji terrorystycznych, lecz porywała i torturowała systemowo i na wielką skalę przypadkowe nieraz osoby.

 • Stany Zjednoczone przyjdą nam z pomocą, ale kiedy?

  Wyobraźmy sobie sytuacje za jakiś czas. Rosja uderza na Polskę z trzech kierunków: morskiego, Kaliningradu wzmocnionego wcześniej rezerwistami oraz z kierunku Białoruskiego. Niektórzy dają nam 24 godziny inni bardziej optymistyczni tydzień zanim nasza obrona się załamie.

 • Brown, Garner i Wipler

  W ostatnich dniach Ameryka wstrząsnęły dwa wydarzenia związane bezpośrednio z działalnością policji. W przypadku Browna zastrzelony przez policjanta został nieuzbrojony nastolatek, a w przypadku Garnera uduszony został mężczyzna podczas próby obezwładnienia. W obu przypadkach sędziowie zdecydowali o braku winy policjantów.