NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Co zrobić, kiedy reżim Kima upadnie?

  Bennet Ramberg, politolog z Biura Spraw Polityczno-Wojskowych w Departamencie Stanu USA za rządów prezydenta George’a W. Busha, jest autorem książki „Destruction of Nuclear Energy Facilities in War”.

 • Bezkarni współodpowiedzialni

  Streszczenie raportu komisji Senatu USA o działaniach CIA po 11 września 2001 roku potwierdziło wiele rzeczy, o których od lat mówią Amnesty International i inne organizacje praw człowieka. Dzięki raportom m.in. Rady Europy, Parlamentu Europejskiego i pracy badawczej organizacji pozarządowych i dziennikarzy już od blisko 10 lat wiemy, że w ramach tzw. „wojny z terroryzmem” CIA porywała ludzi, których podejrzewała o powiązanie z grupami terrorystycznymi. Nielegalnie przewoziła ich do wielu krajów, przetrzymywała bez wyroku w miejscach określanych jako „tajne więzienia” i tam torturowała, aby ostatecznie kontynuować to w amerykańskiej bazie w zatoce Guantanamo, gdzie przetrzymywano ich przez kolejne lata bez żadnego wyroku. Wiedzieliśmy też, że CIA torturowała nie tylko precyzyjnie wybrane pojedyncze osoby, co do których Agencja była przekonana, że mają istotne informacje o działaniach organizacji terrorystycznych, lecz porywała i torturowała systemowo i na wielką skalę przypadkowe nieraz osoby.

 • Stany Zjednoczone przyjdą nam z pomocą, ale kiedy?

  Wyobraźmy sobie sytuacje za jakiś czas. Rosja uderza na Polskę z trzech kierunków: morskiego, Kaliningradu wzmocnionego wcześniej rezerwistami oraz z kierunku Białoruskiego. Niektórzy dają nam 24 godziny inni bardziej optymistyczni tydzień zanim nasza obrona się załamie.

 • Brown, Garner i Wipler

  W ostatnich dniach Ameryka wstrząsnęły dwa wydarzenia związane bezpośrednio z działalnością policji. W przypadku Browna zastrzelony przez policjanta został nieuzbrojony nastolatek, a w przypadku Garnera uduszony został mężczyzna podczas próby obezwładnienia. W obu przypadkach sędziowie zdecydowali o braku winy policjantów.

 • Twarda i miękka siła

  Kiedy Zachód wprowadzał w życie swoje, bardzo ograniczone sankcje przeciw Rosji, Rosjanie otwarcie sobie z nich kpili. Dziś widać, że efekty są znacznie silniejsze niż przewidywali, a prezydent Putin - zamiast ironizwoać- zapewnia że "nikt nie rzuci Rosji na kolana". Ciekawe, jak to wpłynie na jego zachowanie w przyszłości.

 • Battlefield America

  Jakie ma dla nas znaczenie to, że w ostatnich wyborach w USA zwyciężyli Republikanie? Znaczne, zarówno w sferze politycznej (gdzie powody do zmartwienia ma Władimir Putin), jak gospodarczej (gdzie martwić się możemy wszyscy - i to wcale nie dlatego, że uważam że Republikanie się mylą, a Demokraci mają rację).

 • Kolejne stany zalegalizują marihuanę?

  Po udanych eksperymentach z legalizacją w Kolorado i Waszyngtonie, kolejne amerykańskie stany organizują referenda w tej sprawie. Jeszcze tej jesieni prohibicja może przejść do historii na Alasce, w Oregonie i Waszyngtonie DC. Na 2016 podobne plany mają Maine, Kalifornia, Nevada, Arizona i Massachusetts.