NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Dżuma czy cholera?

  Atak zarazy nastąpi – to już wiadomo – jesienią. W tej chwili trudno – wszakże – wyrokować, z jaką konkretnie zarazą przyjdzie się Amerykanom zmierzyć w listopadzie. Pierwszy diagnosta plagi nadciągającej nad USA objawił się… w Polsce. Według Mateusza Morawieckiego obywatele Stanów będą się zmagać z cholerą albo dżumą.

 • Naród na fochu

  Polaka jest niezwykle łatwo obrazić. W zasadzie byleczym. Wystarczy, że ktoś na głos powie coś, co się paru osobom nie podoba i już jest afera.

 • Mowa nienawiści w Ameryce

  „Antek, ty świrze!” – tak potraktował aktualnego ministra obrony jego poprzednik na tym stanowisku, Radosław Sikorski. Jak widać na powyższym przykładzie, Ameryka, może się od Polski uczyć już nie tylko demokracji (co – swoją drogą – niedawno sugerował właśnie Antoni Maciarewicz). Wiele do nadrobienia pozostaje też Amerykanom w dziedzinie wolności słowa. Podczas gdy Stany knebluje poprawność polityczna i żaden polityk nie nazwie publicznie innego polityka idiotą, w Polsce to już niemal norma. A Prawo i Sprawiedliwość twardo zapowiada ochronę swobody wypowiedzi. Co dotyczy także, a nawet zwłaszcza „hate speech” czyli tak zwanej „mowy nienawiści”.

 • Konflikt konstytucyjny - jak to się robi za granicą?

  Konflikt konstytucyjny w Polsce nie tylko trwa w najlepsze ale i narasta. Niektórzy, mając na myśli, że sytuacja dotyczy zagadnień podstawowych dla funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego, a co więcej nabrała charakteru międzynarodowego, piszą wprost o kryzysie konstytucyjnym. Spór wokół Trybunału Konstytucyjnego jest mocno dyskutowany, a bez względu na zakończenie nie trzeba być Nostradamusem żeby przewidzieć jego karierę jako przedmiotu przyszłych prac naukowych i analiz.

 • O czym nikt nie chce słuchać

  Nieustannie zaskakuje mnie, że zupełnie nikt nie interesuje się rzeczami, które mnie interesują. Kiedy wrzucam na Facebooka super ciekawe artykuły o rasizmie w amerykańskim systemie penitencjarnym, trzęsę się z ekscytacji. Tymczasem reakcja moich znajomych jest niezmiennie żadna. Postanowiłam zatem założyć bloga – by dzielić się wiedzą o tym, co nikogo nie obchodzi, bo może a nuż kogoś obejdzie.

 • Północ – Południe po polsku

  Podobno historia się nie powtarza, a jeśli wraca, to jako farsa… W Polsce wróciła. Po jednej stronie stanęła oto na ulicach uzbrojona w niebieskie flagi armia Unii. A po drugiej – z krzyżami w dłoniach – Konfederaci. Dla przypomnienia – w amerykańskiej Wojnie Secesyjnej Konfederaci z Południa reprezentowali „tradycyjne wartości”, religijność i wolę zachowania dawnego porządku. Unia to zaś byli ówcześni liberałowie z Północy, stojący po stronie postępu, racjonalizmu, równości, demokracji i osobistej wolności dla wszystkich obywateli ( stąd postulat zniesienia niewolnictwa). Widziana z perspektywy konfliktu Konfederacji z Unią, Polska PiS-u , to takie nasze Południe. Przynajmniej jeśli jej położenie opisać według kategorii obowiązujących w „topografii mentalnej”.

 • Kolorado, czyli „edukacja, głupcze”

  W czasie Wielkanocy byłam w rodzinnym Wrocławiu. Jeszcze o tym napiszę. Ale najpierw będzie o Kolorado. Co ma stan Kolorado do aktualnej sytuacji w Polsce? Otóż od 2009 roku drastycznie, bo niemal o połowę, spadła tam liczba aborcji. W okolicach Denver dokonało się więc to, do czego usilnie dąży właśnie część Rodaków, wspierana przez większość sejmową. Czyli zdecydowane ograniczenie (najlepiej do zera) zabiegów przerywania ciąży.