NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Notatnik z Altengrabow

  Oto gratka dla bibliofilów. Osobiste notatki jeńca wojennego numer 5700 osadzonego w obozie w Altengrabow koło Magdeburga…. Cóż jeszcze można dodać?

 • Błękit między niebem a wodą

  Kiedy sięgałem po tę książkę, spodziewałem się, być może nieco łzawej i naiwnej, sagi rodzinnej, opowieści o zagubieniu i cudownym znalezieniu. Zapomniałem jednak, że każda opowieść, może być okazją do niewybrednej propagandy.

 • Na południe od nigdy

  Wiesz Stary, z książek Bukowskiego wycieka więcej alkoholu niż którykolwiek z nas zdoła wypić w ciągu całego życia. Tak mój przyjaciel skomentował książkę, którą właśnie czytałem. Niby słowa te były prawdziwe, ale nie pokazały zagadki Wielkiego Świntucha. Nie ma bowiem jednej odpowiedzi w czym tkwi tajemnica Bukowskiego, a dominująca w wielu opowiadaniach samotność jest tylko jednym z elementów fascynacji setek tysięcy ludzi opowiadaniami tego amerykańskiego pisarza i poety.

 • Konające zwierzę

  Romans starszego mężczyzny z wchodzącą w życie kobietą. Potrzeba dowartościowania się jako mężczyzny, podniesienie własnego ego, chęć ukształtowana drugiej osoby na obraz swój i podobieństwo, czy choćby próba oszukania śmierci. Literatura pełna jest opisów związków pełnych walki między oświadczeniem a świeżością. Jednak tylko Philip Roth potrafi je opisać nie wchodząc zbyt głęboko w motywacje, nie oceniając ich i nie zmuszając czytelnika do zajęcia w ich sprawie stanowiska, czyniąc z tych historii swoisty hołd, który mężczyzna złożyć może kobiecie.

 • Ślepy trop

  Smak Słowa powoli przyzwyczaja czytelników do regularnego wydawania kolejnych tomów powieści Horsta. Bo co to za maj bez przygód komisarza Wistinga?

 • Rafał Kosik – autor młodzieżowy

  Stworzony przez Rafała Kosika cykl książek dla młodzieży „Felix, Net i Nika” jest hitem wydawniczym w Polsce i jedną z najchętniej kupowanych przez Polaków z zagranicy rodzimych lektur. Rodzicom „euroemigraków”, czyli dzieciaków wychowywanych z dala od polskiej szkoły, służy jako narzędzie edukacyjne. Uczy języka młodzieżowego, udowadnia, że Polska jest fajna i mieszkają w niej ludzie warci poznania.

 • Ciemna strona miłości

  Szekspirowska historia kochanków z Werony rozpalała wyobraźnię wielu pisarzy. Żaden z nich jednak nie stworzył na kanwie ich historii tak monumentalnego dzieła jak Rafik Schami.