NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Wakacje, czyli start letniego, kulinarnego karnawału.

  Lato to w Polsce obfitość warzyw i owoców. Na straganach, w dzień targowy dumnie rozkładają się czereśnie, kwiaty cukinii, fasolka szparagowa i pierwsze pomidory. Domowi i zawodowi kucharze czują się teraz jak w raju! Zachęcają do kulinarnych eksperymentów i poszukiwań. Podpowiadamy dokąd się wybrać w pierwszy wakacyjny weekend.

 • Piknik w Kałuszynie - krótka geneza ludzkiego szczęścia

  Już w starożytnym Imperium Rzymskim odkryto, że ludziom nastrój poprawia pożywienie i rozrywka. Znajdujący się u władzy doskonale wiedzieli jak uszczęśliwić lud. Cesarz Oktawian August doskonale zdawał sobie sprawę z roli igrzysk oraz z potrzeby zapewnienia tłumom rozrywki. Podczas sprawowania swojego urzędu wydał 4 razy igrzyska w swym imieniu oraz 23 razy w zastępstwie urzędników. Celem igrzysk i rozrywek były zarówno pobudki humanitarne, które pozwalały łagodzić napięcia społeczne oraz dawały możliwość uzyskania popularności potrzebnej w dalszej działalności politycznej. Kontakt ze społeczeństwem był dla Oktawiana Augusta doskonałą okazją do poznania panujących nastrojów i możliwością kształtowania opinii społecznej. Czy od czasów starożytnych się coś zmieniło ? Czego ludziom potrzeba do szczęścia ? Co jest potrzebne, żeby ludzie odczuwali błogostan, sielankę i spontaniczną idyllę ? Tej odpowiedzi poszukamy na pikniku w Kałuszynie (patrz video -przyp. R. B.).

 • Chęciny: śniadanie na zamkowej wieży

  Góry Świętokrzyskie, chociaż pełne tajemnic do odkrycia, ciągle nie są częstym kierunkiem turystycznych, a już szczególnie podróży kulinarnych. Sami nie znamy ich bardzo dobrze, ot kilka stereotypów. Łysa Góra z sabatem czarownic, Oblęgorek Sienkiewicza, Jaskinia Raj i średniowieczne dymarki. Niewiele więcej potrafimy sobie przypomnieć wyrwani do odpowiedzi. A tymczasem w tym pięknym regionie można znaleźć dużo nieodkrytych atrakcji.

 • Czekoladowe najłatwiejsze pod Słońcem

  To czekoladowe ciasto, przecudnej urody i smaku, upiekła według przepisu boskiej Nigelli, moja 10 letnia córka. Jeżeli więc macie dylemat co do truskawek, to ruszajcie do kuchni, będą pasowały doskonale!

 • Allahu Akbar, weranda i fetteh

  Fetteh, czyli cieciorka na bogato.

 • Tasty Places przedstawia Kwaśne Jabłko

  35 km od Olsztyna, we wsi Włodowo, Marcin i Ewa założyli siedlisko Kwaśne Jabłko. Postanowili osiedlić się na wzgórzu, wśród jabłoni, aby produkować ekologiczny cydr i otworzyć gospodarstwo agroturystyczne.

 • Jedzenie przejmuje kontrolę

  Anoreksja i bulimia to dwa najczęstsze zaburzenia odżywiania w Polsce. Jednak niektóre osoby zmagają się także z mniej znaną chorobą – jedzeniem kompulsywnym. O swojej chorobie w programie Świat się kręci opowiedziała Natalia Wejner, a o sposobach walki z nią – profesor Katarzyna Kucharska, Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, oraz Ewelina Wilkos, psychoterapeutka.