NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Kulinarny weekend w cieniu NATO.

  Nie będziemy pisać o tym, co jedli uczestnicy szczytu NATO, chociaż temat jedzenia wojskowego pewnie wart zachodu. Może zrobimy to innym razem. Teraz o tym gdzie i kiedy można posmakować czegoś zaskakującego albo swojskiego.

 • Chile, czyli smaki wciąż jeszcze nieznane

  Kulinarne skojarzenia z Chile nie są u większości z nas zbyt bogate. Mówimy Chile i myślimy wina. Wina świetne, ale to tylko wycinek kultury kulinarnej Chile. Ten otwarty na Pacyfik kraj jest tyglem kulturowym, co szczególnie widać w kuchni. Niedawno mogliśmy się przekonać jak bogate są smaki tego odległego kraju.

 • Slow food w arabskim wydaniu

  Moda na slow food jest już wręcz obowiązkowa – produkty te jednak w Europie wciąż są bardzo drogie, a fani owego trendu najczęściej starają się we własnej kuchni stworzyć jak najbardziej naturalne i ekologiczne posiłki. W Egipcie slow food nie stanowi najmniejszego problemu...

 • Wakacje, czyli start letniego, kulinarnego karnawału.

  Lato to w Polsce obfitość warzyw i owoców. Na straganach, w dzień targowy dumnie rozkładają się czereśnie, kwiaty cukinii, fasolka szparagowa i pierwsze pomidory. Domowi i zawodowi kucharze czują się teraz jak w raju! Zachęcają do kulinarnych eksperymentów i poszukiwań. Podpowiadamy dokąd się wybrać w pierwszy wakacyjny weekend.

 • Piknik w Kałuszynie - krótka geneza ludzkiego szczęścia

  Już w starożytnym Imperium Rzymskim odkryto, że ludziom nastrój poprawia pożywienie i rozrywka. Znajdujący się u władzy doskonale wiedzieli jak uszczęśliwić lud. Cesarz Oktawian August doskonale zdawał sobie sprawę z roli igrzysk oraz z potrzeby zapewnienia tłumom rozrywki. Podczas sprawowania swojego urzędu wydał 4 razy igrzyska w swym imieniu oraz 23 razy w zastępstwie urzędników. Celem igrzysk i rozrywek były zarówno pobudki humanitarne, które pozwalały łagodzić napięcia społeczne oraz dawały możliwość uzyskania popularności potrzebnej w dalszej działalności politycznej. Kontakt ze społeczeństwem był dla Oktawiana Augusta doskonałą okazją do poznania panujących nastrojów i możliwością kształtowania opinii społecznej. Czy od czasów starożytnych się coś zmieniło ? Czego ludziom potrzeba do szczęścia ? Co jest potrzebne, żeby ludzie odczuwali błogostan, sielankę i spontaniczną idyllę ? Tej odpowiedzi poszukamy na pikniku w Kałuszynie (patrz video -przyp. R. B.).

 • Chęciny: śniadanie na zamkowej wieży

  Góry Świętokrzyskie, chociaż pełne tajemnic do odkrycia, ciągle nie są częstym kierunkiem turystycznych, a już szczególnie podróży kulinarnych. Sami nie znamy ich bardzo dobrze, ot kilka stereotypów. Łysa Góra z sabatem czarownic, Oblęgorek Sienkiewicza, Jaskinia Raj i średniowieczne dymarki. Niewiele więcej potrafimy sobie przypomnieć wyrwani do odpowiedzi. A tymczasem w tym pięknym regionie można znaleźć dużo nieodkrytych atrakcji.

 • Czekoladowe najłatwiejsze pod Słońcem

  To czekoladowe ciasto, przecudnej urody i smaku, upiekła według przepisu boskiej Nigelli, moja 10 letnia córka. Jeżeli więc macie dylemat co do truskawek, to ruszajcie do kuchni, będą pasowały doskonale!