NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

 • Około 200 chorych na szpiczaka plazmocytowego pilnie potrzebuje refundacji leku.
  Tym 200 chorym decyzja Ministra Zdrowia może uratować życie albo odebrać wszelką nadzieję

  Około 200 chorych na opornego lub nawrotowego szpiczaka plazmocytowego wstrzymało oddech i czeka na decyzję jednego człowieka – ministra zdrowia. Ta decyzja będzie oznaczała albo brak nadziei, albo dłuższe życie. Te 200 osób potrzebuje leku, który pozwoli im jeszcze trochę pożyć. Dostępne opcje terapeutyczne wyczerpały się.

 • Ministerstwo Zdrowia namawia młodych ludzi, żeby prowadzili higieniczny tryb życia.
  Zapomnijcie o królikach, teraz czas na konie. Kolejny "zwierzęcy” program resortu zdrowia. Koń by się uśmiał

  Myśleliście, że po króliczej kampanii resort zdrowia niczym was już nie zaskoczy? Nic bardziej mylnego. Tym razem nie będzie o prokreacji, ale o zwiększaniu świadomości młodych ludzi w zakresie zdrowego trybu życia oraz czynników ryzyka związanych z wystąpieniem chorób układu krążenia i układu oddechowego. Brzmi nudno. Jednak nie będzie ani nudno, ani poważnie. Będzie żenująco. Wszystko przez… konia.

 • Chorzy na cukrzycę boją się hipoglikemii.
  Boją się hipoglikemii, mają złe nawyki i dlatego nie stosują się do zaleceń. Błędne koło prowadzi do groźnych powikłań

  Uczucie głodu, splątanie, zaburzenia koncentracji, zlewne poty, zaburzenia oddechu, podwójne widzenie, zaburzenia ze strony układu krążenia, zaburzenia koordynacji ruchowej – to typowe objawy hipoglikemii, stanu zagrażającego życiu. Tego najbardziej boją się chorzy na cukrzycę, którzy przyjmują insulinę. Ten strach niestety często powoduje, że chorzy narażają się na ryzyko groźnych powikłań.

 • Chorzy na szpiczaka czekają na refundację kolejnych leków, które mogą im przedłużyć życie.
  Nie będzie dostępu do leku - nie będzie dla pana Józefa ratunku. Skończyły się możliwości leczenia

  Trudno nawet opisać, co czuje chory człowiek, któremu lekarz mówi, że nie ma kolejnego leku, który przedłuży mu życie. Tak, zawsze gdzieś jest koniec terapii, brak możliwości. Jednak jak mają czuć się ludzie chorzy na szpiczaka plazmocytowego, którzy słyszą od lekarza, że owszem – jest możliwość, jest kolejny lek, ale niedostępny w Polsce. Walka o lek w takim przypadku to walka o życie.

 • Chorzy z hipercholesterolemią rodzinną, nawet jeśli zdrowo żyją, są bardziej narażeni na udar mózgu, zawał i inne choroby sercowo-naczyniowe niż ich rówieśnicy.
  Piękni, młodzi, szczupli i wysportowani. Skłonność genetyczna sprawia, że zawał spada na nich jak "grom z jasnego nieba"

  Mają 20 - 40 lat. Nierzadko są wysportowani, szczupli i dobrze się odżywiają. Nagle, zupełnie nieoczekiwanie, przytrafia im się zawał, udar albo dowiadują się, że mają niestabilną chorobę wieńcową. Powodem ich problemów nie jest bynajmniej siedzenie na przysłowiowej kanapie i jedzenie chipsów. Takie dramatyczne choroby przytrafiają się osobom z hipercholesterolemią rodzinną, czyli genetycznie uwarunkowanym bardzo wysokim poziomem cholesterolu.

 • Dyskusje o szczepieniach nie mają końca.
  Spisek, NOPy i przesądy. Tym razem temperaturę dyskusji o szczepieniach podnoszą specjaliści

  Dyskusja na formach internetowych i w mediach społecznościowych pomiędzy szczepiącymi dzieci a antyszczepionkowcami wydaje się nie mieć końca."Zaszczep się wiedzą” zebrało najczęściej pojawiające się w dyskusjach wątki i zapytało ekspertów, o to jak wygląda sprawa zgodnie z wiedzą medyczną.Na zagadnienia medyczne odpowiedział pediatra, specjalista w dziedzinie chorób zakaźnych, dr hab. n. med. Ernest Kuchar z Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, zaś o spisku firm farmaceutycznych mówi semiotyk kultury, badacz zjawisk kultury popularnej, dr hab. Marcin Napiórkowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

 • Michał Figurski: udar to wydarzenie, na które dość intensywnie pracowałem.
  Michał Figurski o swoim udarze: Przyszedł jak zwykła jesienna grypa

  To był zwykły jesienny dzień. Redaktora łamało w kościach, miał gorączkę i suchość w ustach. To oczywiście nie był powód do tego, żeby zostać w domu, o pójściu do lekarza nie wspominając. Przecież jest młody, ma robotę do zrobienia, a w ogóle to nie ma co się rozczulać nad sobą. Człowiek weźmie jakieś leki przeciwgorączkowe i mu przejdzie. "Dopóty dzban wodę nosi, dopóki mu się ucho nie urwie” - mówi przysłowie, ale kto przejmowałby się jakimś przysłowiem W końcu, jak człowiek jest młody, to jest niezniszczalny. Tylko, czy na pewno?

 • Anna Hejka, założycielka m.in. pierwszego banku inwestycyjnego w Europie Centralnej.
  Anna Hejka: Kryptowaluta to pieniądz, który uzyskał totalną wolność

  O bitcoinie zapewne już słyszeliście. Kryptowaluty, czyli waluty szyfrowane, choć ciągle enigmatyczne, powoli przedostają się do świadomości ludzi. Ostatnio w temacie pojawił się nowy gracz tzw. DasCoin, wokół którego jest już gorąco. Pojawiają się oskarżenia m.in. o bycie piramidą finansową. Udało nam się dotrzeć do Anny Hejki, która zasiada w radzie nadzorczej firmy. To założycielka pierwszego banku inwestycyjnego w Europie Centralnej, firmy maklerskiej w USA oraz wielu funduszy i spółek, Globalny Lider Jutra Światowego Forum Gospodarczego w Davos i Anioł Biznesu Roku Europejskiego Stowarzyszenia Aniołów Biznesu. Zgodziła się odpowiedzieć na wszystkie pytania i uchylić nieco rąbka tajemnicy o tym biznesie.

 • Choroby układu ruchu generują dużo zwolnień lekarskich wśród osób aktywnych zawodowo.
  Polacy aktywni zawodowo mają problem z nadwagą i otyłością. Najwięcej zwolnień lekarskich biorą kobiety w ciąży

  Głównym problemem zdrowotnym, który dotyka pracowników różnych grup zawodowych, jest nieprawidłowy wskaźnik masy ciała. W badanej populacji mniej niż połowa osób ma prawidłowe BMI, w tym jedynie co trzeci mężczyzna – podkreślają autorzy raportu "Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2012-2016”, opracowanego przez Medicover Polska.

 • Lekarski Egzamin Końcowy musi być na płaskiej sali.
  Płaska sala jest niezbędna, żeby przeegzaminować przyszłego lekarza, czyli kolejny absurd utrudniający życie medykom

  Za sprawą ostatniego protestu lekarzy rezydentów dowiedzieliśmy się, że młody lekarz nie bardzo ma za co żyć. Jednak zanim absolwent medycyny zostanie lekarzem, a potem ewentualnie lekarzem rezydentem, musi po ukończeniu stażu zdać Lekarski Egzamin Końcowy lub Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy. Okazuje się, że na taki egzamin musi czasami jechać kilkaset kilometrów, a wszystko przez brak… płaskiej sali egzaminacyjnej.

O sobie

O zdrowiu piszę od 12 lat. Długo pracowałam w specjalistycznym tytule branżowym. Mimo to nie mogę powiedzieć, że system ochrony zdrowia, polityka zdrowotna i medycyna nie mają przede mną tajemnic. Zawsze znajdzie się coś nowego, o czym warto napisać.

Kiedy nie piszę o zdrowiu chętnie pielęgnuję swój mały ogródek, gdzie z pasją uczę się uprawy przeróżnych roślin ozdobnych. Uwielbiam zwierzęta, w moim domu mieszka Amor - biały owczarek szwajcarski i trzy koty :). W ramach stosowania się do zasad „zdrowego trybu życia” od lat testuję różne formy aktywności fizycznej.

Napisz do autorki: anna.kaczmarek@natemat.pl