NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

 • Spanie na kanapie, nie jest najlepszym rozwiązaniem.
  Ta dolegliwość nie jest wcale od spania na plecach. Laryngolog pomoże rozwiązać problem

  Jedni mówią, żeby zagwizdać, inni przewrócić na bok, a jeszcze inni rozkładają ręce i twierdzą, że nic nie da się zrobić. Trzeba opuścić łóżko i z kołdrą pod pachą uciekać gdzie pieprz rośnie. Dopiero to zagwarantuje nam możliwość niczym nie zmąconego snu. Właśnie w ten sposób chrapanie potrafi rozwalić nawet najlepszy związek. Niestety większość z nas nie jest w stanie spać obok kogoś, kto wydaje w środku nocy dźwięki niczym startujący odrzutowiec.

 • To raczej nie będzie udana reforma ochrony zdrowia.
  Chory w sieci, czyli co teoretycznie może czekać pacjenta po wejściu w życie pomysłów ministra Radziwiłła

  Minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł chce w ramach reformy ochrony zdrowia wprowadzić ryczałtowe finansowanie placówek, które znajdą się w sieć szpitali. Pomysł kontrowersyjny, który w ostatnim czasie spędza sen z powiek specjalistom od ochrony zdrowia, a także politykom i to nawet koalicji rządzącej. Niestety, to pacjenci będą królikami doświadczalnymi po wprowadzeniu tego rozwiązania, a nie politycy. Dlatego warto przyjrzeć się, jakie skutki dla zwykłego chorego, może mieć wprowadzenie tzw. sieci szpitali.

 • Jednym z objawów szpiczaka są złamania patologiczne.
  Uszkadza kości i niszczy nerki. Tajemniczy nowotwór, który atakuje naszych rodziców i dziadków

  Leczenie szpiczaka plazmocytowego jest jak układanka z cegieł - każda cegiełka to kolejna remisja, kolejny czas dany pacjentowi. Im więcej będziemy mieć tych cegiełek, czyli leków, tym więcej czasu, życia będziemy mogli dać naszym pacjentom – mówi w wywiadzie dla naTemat dr Dominik Dytfeld, hematolog z Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

 • Wejdą na Mount Everest w Warszawie.
  Wejdą na Mount Everest w centrum Warszawy i poczują to, co cierpiący na chorobę Pompego

  Żeby osiągnąć wysokość Mount Everestu, trzeba 65 razy pokonać 42 piętra Hotelu Marriott.  W Marriott Everest Run, który ruszy w sobotę 18 lutego o godzinie 9.00, nie liczy się tempo, trzeba jedynie w wyznaczonym limicie czasu osiągnąć dowolnie wyznaczony sobie cel.

 • Pigułka "po" tylko na receptę. Jak sobie poradzić, gdy nie można dostać się do ginekologa?
  Są sposoby, by pigułkę „po” kupić bez wizyty u ginekologa. Pomoże poradnia online, a może nawet farmaceuta

  Pigułki "dzień po" będą tylko na receptę. Z tego faktu cieszy się na pewno część lekarzy ginekologów, dla których prywatne wizyty zdesperowanych pacjentek są źródłem dodatkowego dochodu, cieszą się też lekarze z tzw. "klauzulą sumienia", bo Polkom utrudniono dostęp do awaryjnej antykoncepcji. Pisowskie Ministerstwo Zdrowia nie zmieni zdania i Polka musi sobie poradzić w tej nowej rzeczywistości.

 • Choroby sercowo-naczyniowe są największym zabójcą Polaków.
  Chcesz długo żyć? Bądź kobietą, skończ studia i wyprowadź się z Łodzi. Trzeba też przestać pić i palić...

  Polacy z wyższym wykształceniem, w kwestii zachowań prozdrowotnych i stanu zdrowia, praktycznie dogonili już Europę. Niestety czym gorzej Polak wykształcony, tym częściej jest otyły, pali papierosy i nie spożywa odpowiedniej ilości warzyw i owoców, a co za tym idzie, pod względem stanu zdrowia daleko mu do przeciętnego Europejczyka.

 • Chorzy przewlekle powinni móc pracować, nawet jeśli co jakiś czas trzeba im dać z wolne np. z powodu chemioterapii.
  Przewlekle chory powinien pracować. To w interesie nas wszystkich i oczywiście chorego

  Wielu z nas było świadkami sytuacji kiedy koleżanka lub kolega z pracy zaczynał częściej brać zwolnienia, niedomagał, trzeba było za niego wykonywać pracę. Wszystko przez nieobecności, bo robił badania, może musiał położyć się do szpitala. Historia nie kończyła się szybkim powrotem do zdrowia, a pracodawca tracił cierpliwość i żegnał się z takim przewlekle chorym pracownikiem lub proponował, by ten poprosił lekarza o długie zwolnienie lekarskie.

 • Właściwości żeń-szenia doceniają uczniowie i studenci.
  Na pamięć, koncentrację i męskość, na... wszystko. O co chodzi z tym magicznym żeń-szeniem?

  Żeń-szeń to jedna z roślin uznawana za lek na wszelkie choroby. Oczywiście nie jest to prawda. Przepracowani i zmęczeni często dajemy skusić się na suplementy diety z żeń-szeniem. Korzeń tej rośliny uznawany jest też za afrodyzjak, więc pewnie dlatego chętnie takie preparaty kupują mężczyźni. Niestety nie wszystkim roślina ta zagwarantuje zdrowie i dobre samopoczucie. Część osób powinna od takich suplementów trzymać się z daleka.

 • Michał Tombak przestał zamieszczać wpisy na swoim FB.
  Walka tytanów, czyli o tym jak znachorzy medycyny naturalnej kłócą się na Facebooku

  O tym, że najbardziej znany znachor w Polsce, czyli Jerzy Zięba walczy z lekarzami, którzy mieli czelność zaprotestować przeciwko głoszonym przez niego teoriom pseudomedycznym, wiedzą już wszyscy. Jednak ostatnio "ziębianie" dali porządny wycisk, człowiekowi, który przez zwolenników medycyny naturalnej (lub jak kto woli alternatywnej) był do tej pory bardzo szanowany, Michałowi Tombakowi.

 • Polscy kardiochirurdzy leczą wady serca na dobrym europejskim, a nawet światowym poziomie.
  Kiedy najdroższe serce jest niedoskonałe. Polscy kardiochirurdzy są mistrzami w naprawie dziecięcych serc

  W Polsce leczymy wady serca na najlepszym europejskim, a nawet światowym poziomie. Pacjenci polskich kardiochirurgów wkraczają w dorosłość, a kardiolodzy zastanawiają się jakie zalecenia na tą "dorosłość" są im potrzebne. Kiedyś nie mieli takich dylematów, bo wiele dzieci z wadami serca zwyczajnie nie dożywało dorosłości. Polscy kardiochirurdzy są na tyle cenieni, że do naszego kraju na leczenie przyjeżdżają nawet chore dzieci z zagranicy.

O sobie

O zdrowiu piszę od 12 lat. Długo pracowałam w specjalistycznym tytule branżowym. Mimo to nie mogę powiedzieć, że system ochrony zdrowia, polityka zdrowotna i medycyna nie mają przede mną tajemnic. Zawsze znajdzie się coś nowego, o czym warto napisać.

Kiedy nie piszę o zdrowiu chętnie pielęgnuję swój mały ogródek, gdzie z pasją uczę się uprawy przeróżnych roślin ozdobnych. Uwielbiam zwierzęta, w moim domu mieszka Amor - biały owczarek szwajcarski i trzy koty :). W ramach stosowania się do zasad „zdrowego trybu życia” od lat testuję różne formy aktywności fizycznej.

Napisz do autorki: anna.kaczmarek@natemat.pl