NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

 • System SENS ułatwi wybór odpowiednich produktów podczas zakupów.
  SENSowny system znakowania żywności Carrefoura pomoże schudnąć i zdrowo się odżywiać. Wystartuje już jesienią

  Otyłość i nadwaga to coraz większy problem w Polsce. Tycie i chorowanie od tego tycia powoli wymyka się spod kontroli i przybiera rozmiar epidemii. Ponad 60 proc. Polaków i 50 proc. Polek ma nadwagę. Dopadają ich choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie, choroby serca. Wszystkie te nieszczęścia są efektem złego odżywiania i braku zdrowego wysiłku fizycznego.

 • Paulina Ziarnowska, terapeuta koncepcji Bobath oraz koncepcji PNF z kliniki Columna Medica w Łasku.
  Wstają z wózka, znowu mogą się podpisać, czerpią satysfakcję z hobby. Choremu po udarze rehabilitacja przywraca życie

  Do świadomości społecznej powoli przebija się jak ważna jest szybka i fachowa pomoc osobie, która ma udar mózgu. To dobrze, bo szybka pomoc lekarska sprawia, że chory ma szanse na przeżycie. Jednak udar mózgu najczęściej wiąże się z utratą sprawności, problemami z mową czy choćby pisaniem. Dlatego kiedy lekarze uratują życie, pojawia się pytanie, jaka będzie jakość uratowanego życia. Żeby chory wrócił do sprawności sprzed udaru lub choćby zmniejszył skutki choroby potrzebna jest dobra rehabilitacja i to już w pierwszej dobie po udarze.

 • Prof. dr hab. Wojciech Jurczak, hematolog z Katedry i Kliniki Hematologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie.
  Ten nowotwór nie daje przerzutów, ma stadia zaawansowania. Niektórym chorym trudno pomóc, bo nie ma dla nich leczenia

  Chłoniaki wielu kojarzą się z chorobą węzłów chłonnych, jednak to nie do końca prawda. Ta choroba nowotworowa rozpoczyna się powiększeniem węzłów chłonnych tylko u 60 proc. pacjentów. Jedna trzecia rozpoznań to chorzy z pierwotnym zajęciem szpiku kostnego, u 10 proc. chorych chłoniak zajmuje narządy pozawęzłowe, np.: migdałki, przewód pokarmowy czy płuca – tłumaczy w rozmowie z naTemat prof. dr hab. Wojciech Jurczak, hematolog z Katedry i Kliniki Hematologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie.

 • Długodziałające analogi insulin powinny być już dawno standardem w leczeniu nie tylko cukrzycy typu 1 ale i cukrzycy typu 2.
  Długo działające analogi insulin. Dlaczego lekarze je przepisują i komu najbardziej służą?

  Cukrzyca, zresztą prawidłowo, kojarzy się głównie ze zbyt wysokim poziomem cukru we krwi. Jej leczenie opiera się na podawaniu leków, które uwrażliwiają tkanki na insulinę lub na podawaniu insuliny, w zależności od typu cukrzycy i stanu chorego. Wszystko po to by "cukry" były prawidłowe. Niestety leczenie cukrzycy starszymi insulinami, wiąże się z ryzykiem dużych spadków poziomu cukru we krwi, czyli groźnej dla zdrowia i życia hipoglikemii.

 • Przemówieniom i podziękowaniom nie było końca... Wstęgę przecina Mariola Mirek, kierownik do spraw komunikacji marki Pampers.
  Koniec ery "matek-karimatek" w Otwocku. Fotele ogrodowe i karimaty, nareszcie będą tylko wspomnieniem

  Dzisiaj to, że matka jest ze swoim chorym dzieckiem w szpitalu to norma. Nawet nie wyobrażamy sobie, żeby było inaczej. A było i to jeszcze nie tak dawno. Rodzice nie mogli przebywać ze swoimi dziećmi na szpitalnym oddziale. Wtedy traumatycznym wydarzeniem dla dziecka była nie tylko choroba, ale też rozłąka z rodzicami.

 • Szpiczak plazmocytowy to głównie choroba ludzi starszych.
  Ta choroba ze śmiertelnej zmienia się w przewlekłą, ale w Polsce ta przemiana idzie opornie

  Choroby, które jeszcze niedawno były śmiertelne, bądź bardzo źle rokowały, dzięki postępowi medycyny stają się schorzeniami przewlekłymi. Zwykle mechanizm jest taki, że chory najpierw korzysta z pierwszej linii leczenia, gdy ta przestaje działać z kolejnej i kolejnej. W ten sposób jest w stanie przeżyć czasami wiele lat, a jego jakość życia jest całkiem niezła. Taki właśnie mechanizm sprawia, że szpiczak plazmocytowy powoli staje się chorobą przewlekłą. Niestety bardziej w Europie niż w Polsce.

 • Cukier spożywany z umiarem nie jest szkodliwy.
  "Cukier krzepi"? Tak, ale tylko w rozsądnych ilościach

  Przed wojną Melchior Wańkowicz wymyślił chyba najsłynniejsze hasło reklamowe: „Cukier krzepi”. W tamtych czasach raczej nie nadużywano cukru, więc miało zachęcać do zmiany tych nawyków. Niestety, chyba za bardzo uwierzyliśmy Wańkowiczowi, bo przez te lata sporzycie cukru bardzo wzrosło i niekorzystnie odbiło się na naszym wyglądzie i zdrowiu. Jednak Wańkowicz nie kłamał, cukier ma także zalety.

 • Musisz kupić większe buty? Pierścionki zrobiły się za małe? Jak najszybciej idź do endokrynologa.
  Zaczynają im rosnąć ręce i stopy, choć dawno są już dorośli. Tajemnicza choroba, która atakuje młodych ludzi

  Wysocy ludzie, ogromni, o wyrazistych rysach twarzy od wieków budzili podziw i zainteresowanie. Kto nie słyszał o biblijny Goliacie, faraonie Amenhotepie IV, czy antycznych gigantach. Niestety ich wygląd i postura były prawdopodobnie objawem choroby - akromegalii. Schorzenie oczywiście dotyka też ludzi w obecnych czasach.

 • Chrapanie samo w sobie nie jest groźne, ale już bezdech senny prowadzi do wielu problemów, nie tylko zdrowotnych.
  Śpij dobrze i pamiętaj… oddychaj. Bezdech senny potrafi zrujnować życie i zdrowie

  Wstają już zmęczeni, z bólem głowy. Cały dzień myślą tylko, co by tu zrobić, żeby przyłożyć głowę do poduszki, mimo że poprzedniego dnia poszli wcześnie spać. Chroniczne zmęczenie i permanentna senność prowadzą do problemów ze zdrowiem. Mało tego, bardzo często są przyczyną wypadków komunikacyjnych. Tacy chorzy zwyczajnie zasypiają za kierownicą.

 • Pieluchomajtki, to nadal problem dla chorych na SM. Przysługuje im refundacja dwóch sztuk dziennie.
  Psy szczekają, karawana jedzie dalej a pieluchomajtek jak nie było tak nie ma. Chorzy na SM mają potrzeby jak wszyscy

  Chorzy na stwardnienie rozsiane (SM) mają dostęp do coraz większej ilości potrzebnych leków. Jednak zapomniano o podstawach, ponieważ dalej refunduje się im tylko dwie sztuki pieluchomajtek dziennie. Tymczasem chorzy na SM są jak wszyscy inni ludzie, oddają mocz przynajmniej 6 razy dziennie, o innych czynnościach fizjologicznych nie wspominając. Mają również bardzo ograniczony dostęp do opieki paliatywnej w ostatnim stadium choroby.

O sobie

O zdrowiu piszę od 12 lat. Długo pracowałam w specjalistycznym tytule branżowym. Mimo to nie mogę powiedzieć, że system ochrony zdrowia, polityka zdrowotna i medycyna nie mają przede mną tajemnic. Zawsze znajdzie się coś nowego, o czym warto napisać.

Kiedy nie piszę o zdrowiu chętnie pielęgnuję swój mały ogródek, gdzie z pasją uczę się uprawy przeróżnych roślin ozdobnych. Uwielbiam zwierzęta, w moim domu mieszka Amor - biały owczarek szwajcarski i trzy koty :). W ramach stosowania się do zasad „zdrowego trybu życia” od lat testuję różne formy aktywności fizycznej.

Napisz do autorki: anna.kaczmarek@natemat.pl