NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

 • Potrzebny jest dostęp do nowych terapii, żeby móc dobrze leczyć chorych na szpiczaka plazmocytowego.
  Ci chorzy na szpiczaka już nie mogą czekać. Dostępne leki nie działają

  Około 200 osób chorych na szpiczaka plazmocytowego wyczerpało już możliwości leczenia dostępne w Polsce. Jeśli nie zostanie uruchomiony dostęp do kolejnych leków stosowanych w tej chorobie, to nie będzie dla nich ratunku.

 • W leczeniu nowotworów hematologicznych mamy duże postępy.
  W leczeniu tych nowotworów nastąpił ogromny postęp. Jednak często spóźniamy się z wprowadzaniem nowoczesnych terapii

  Jeszcze do niedawna można było powiedzieć, że wśród chorych na nowotwory, ci którym przytrafił się nowotwór hematologiczny są "pieszczochami losu”, czyli mają dostęp do nowoczesnego leczenia i w miarę postępu medycyny są coraz lepiej leczeni. Niestety nie zawsze tak się dzieje. W bardzo trudnej sytuacji są pacjenci z nawrotowymi i opornymi na dotychczasowe leczenie postaciami choroby, czekający na refundację nowoczesnych leków, które w innych krajach są już standardem terapeutycznym.

 • Źle przechowywane szczepionki nie zostały zutylizowane mimo zaleceń Sanepidu.
  Prawda o "wadliwych szczepionkach". Za ogólnopolską histerią kryje się prozaiczny powód

  Ruchy antyszczepionkowe zapewne otworzyły szampana. Informacja o podaniu pacjentom, w tym dzieciom, szczepionek przechowywanych niezgodnie z wymogami zawartymi w charakterystyce leczniczej produktu, to dla proepidemików świetna wiadomość. Przestraszeni ich pseudonaukowymi bredniami rodzice boją się teraz jeszcze bardziej. Dlaczego? Otóż są w Polsce tacy szefowie przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, którzy mają za nic zalecenia i decyzje Inspekcji Sanitarnej i Inspekcji Farmaceutycznej. Na szczęście problem tak naprawdę jest lokalny i dotyczy niektórych przychodni w powiatach zielonogórskich (ziemskim i grodzkim) i w Gorzowie Wielkopolskim, a nie tak jak podawały niektóre media, przychodni w całym kraju.

 • Łukasz z mamą chorą na szpiczaka plazmocytowego.
  Łukasz i Hubert walczą o życie matki. "Ona dała nam życie, teraz my błagamy o życie dla niej”

  Fajnie jest mieć mamę, zawsze. Nie ważne ile ma się lat, mama jest kimś najdroższym, najlepszym i ciągle niezbędnym. Fajnie jest też mieć babcię, w końcu nikt tak nas nie rozpieszcza, nie ma do nas tyle cierpliwości. Babcia jest osobą magiczną - kimś z ogromnym doświadczeniem, opowieściami z dawnych, nieznanych czasów. Wszyscy o tym wiedzą, ale kiedy starsi ludzie chorują, to jakoś wszyscy naokoło o tym zapominają. Refundować leki, które przedłużają im życie? Przecież i tak są starzy, można wydać pieniądze na coś innego.

 • Choroba Alzheimera atakuje najczęściej osoby po 65. roku życia.
  Ten okrutny "wujek" Alzheimer. Nie od razu odbiera całą pamięć i rozum. Skrada się po cichu, jak złodziej

  Autobus czerwony przez ulice mego miasta mknie…To było już wtedy, gdy pani Stanisława nie poznawała nikogo, prawdopodobnie nawet nie wiedziała gdzie jest i jaką mamy porę dnia. – Siadałam wtedy przy niej, przypominałam sobie słowa szlagierów z lat 40-50, kiedy mama była młodą dziewczyną – opowiada naTemat Marta, której mama kilka lat temu umarła z powodu choroby Alzheimera.

 • Grypa potrafi być szczególnie niebezpieczna dla seniorów.
  Oni powinni móc zaszczepić się za darmo. Coraz więcej wskazuje na to, że tak będzie

  Wielu z nas nazywa grypą każde przeziębienie. Jednak prawdziwa grypa, a nie infekcje grypopodobne, to bardzo poważna choroba. Jej powikłania mogą nawet zagrażać życiu, nie mówiąc już o zrujnowaniu naszego zdrowia. Na powikłania grypowe najbardziej narażeni są najsłabsi, czyli seniorzy, osoby przewlekle chore i dzieci. Najlepszym dotychczas wymyślonym sposobem na walkę z grypą jest szczepienie. Niestety trzeba za nie zapłacić z własnej kieszeni. Pojawia się jednak coraz więcej informacji, że dla wszystkich seniorów szczepienie może być wkrótce refundowane.

 • Minister zdrowia Łukasz Szumowski deklaruje, że szczególną troską chce otoczyć najmłodszych pacjentów.
  Minister Zdrowia odważny nie tylko na Twitterze. Oficjalnie też docenia pomoc dla najmłodszych pacjentów

  Nowy minister zdrowia Łukasz Szumowski zaskoczył wszystkich podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i wypowiedział się pozytywnie o Orkiestrze na Twitterze. Jednak okazuje się, że nie był to tylko chwilowy odruch serca, bo Szumowski konsekwentnie, już w oficjalnym komunikacie, potwierdza swoje słowa. Mało tego zapowiada szczególną troskę o najmłodszych pacjentów.

 • Siostry ADiHD, ambasadorki kampanii "Nie spal się na starcie".
  Siostry ADiHD, Natalia Lesz i wielu innych przekonują, że tego nie warto zaczynać, bo człowiek spala się na starcie

  Początek roku to czas kiedy wielu z nas decyduje się na rzucanie palenia. I bardzo dobrze, że chcemy zerwać z nałogiem. Tak naprawdę wszyscy jednak wiemy, że zaczęło się od tego pierwszego papierosa. Jedni zapalili go wcześniej, inni później. Powody sięgnięcia po papierosa też bywały różne. Jednak każdy zdaje sobie sprawę, że ten pierwszy papieros był błędem i głupotą.

 • Prof. Łukasz Szumowski, nowy minister zdrowia. Zastąpił na tym stanowisku Konstantego Radziwiłła.
  Prof. Łukasz Szumowski to nie polityk z pierwszych stron gazet. Środowisko medyczne oddycha z ulgą po dymisji Radziwiłła

  Branżowe media już co najmniej od kilku dni spekulowały, co do zmiany na stanowisku Ministra Zdrowia i nie pomyliły się - najbardziej typowany przez nie Łukasz Szumowski odebrał dzisiaj tekę Ministra Zdrowia od premiera Mateusza Morawieckiego. Nie było więc zaskoczenia, ale nie można powiedzieć, że nie ma niewiadomej. Środowisko zdrowotne nie bardzo zna nowego ministra i raczej niewiele może o nim powiedzieć, choć wielu przyznaje, że to konieczna i dobra zmiana dająca nadzieję na poprawę sytuacji w ochronie zdrowia.

 • Wspieranie postaw antyszczepionkowych w mediach publicznych może przynieść katastrofalne skutki.
  TVP pokazuje pielęgniarki w złym świetle i znowu wspiera antyszczepionkowców. Pielęgniarki chcą im pomóc zmienić przekaz

  Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych protestuje przeciwko pokazywaniu w złym świetle pielęgniarek w "Barwach Szczęścia", emitowanych przez TVP. W jednym z odcinków serialu pojawiła się historia pielęgniarki, która podaje dziecku sól fizjologiczną zamiast szczepionki.

O sobie

O zdrowiu piszę od 12 lat. Długo pracowałam w specjalistycznym tytule branżowym. Mimo to nie mogę powiedzieć, że system ochrony zdrowia, polityka zdrowotna i medycyna nie mają przede mną tajemnic. Zawsze znajdzie się coś nowego, o czym warto napisać.

Kiedy nie piszę o zdrowiu chętnie pielęgnuję swój mały ogródek, gdzie z pasją uczę się uprawy przeróżnych roślin ozdobnych. Uwielbiam zwierzęta, w moim domu mieszka Amor - biały owczarek szwajcarski i trzy koty :). W ramach stosowania się do zasad „zdrowego trybu życia” od lat testuję różne formy aktywności fizycznej.

Napisz do autorki: anna.kaczmarek@natemat.pl