NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

 • Do zawału serca dochodzi u coraz młodszych osób. Wszystkiemu winny niehigieniczny tryb życia.
  Zawał? To mnie nie dotyczy, jestem młody. Żebyś się czasami nie zdziwił...

  Wiesz, że możesz mieć zawał? Tak, ty. Mimo że masz dopiero, trzydzieści kilka, czterdzieści lat. Jeśli właśnie siedzisz wygodnie paląc papierosa i podjadając np. słodycze, to jest to tym bardziej prawdopodobne. Jeśli dodamy do tego oponkę, którą wyhodowałeś na brzuchu, to naprawdę twoi bliscy powinni mieć w małym palcu pierwszą pomoc osobom z zawałem. Chyba, że w końcu weźmiesz się za siebie.

 • Środowisko medyczne nie jest zadowolone ze swoich zarobków.
  Ile zarabia personel medyczny w Polsce, czyli lekarzu pokaż co masz w garażu. Kokosów nadal nie widać

  Resort zdrowia podał ile obecnie wynoszą zarobki lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów i fizjoterapeutów z uwzględnieniem m.in. podwyżki po 1 lipca 2017 r. wynikającej z ustawy o płacy minimalnej. Wysokość wynagrodzeń, co ważne, podawana jest w kwocie brutto.

 • Lekarz Dawid Ciemięga wypowiedział wojnę antyszczepionkowcom i znachorom. Walczy o zdrowie dzieci.
  Prokuratura weźmie się za antyszczepionkowców. Dawid Ciemięga pokazuje, że hejtowanie lekarzy nie jest bezkarne

  Właśnie kończą się dobre czasy dla antyszczepionkowców i znachorów. Prokurator Rejonowy w Tychach wszczął dochodzenie w sprawie zniesławienia lekarza pediatry Dawida Ciemięgi. Doktor wielokrotnie prostował nieprawdziwe informacje rozpowszechniane w mediach społecznościowych przez antyszczepionkowców i znachorów. To spowodowało, że był osobą nr 1 na ich hejterskim celowniku.

 • Wprowadzenie skierowań do dermatologa spowodowało, że wydłużył się czas postawienia diagnozy przy poważnych chorobach np. łuszczycy.
  Skierowania do dermatologa i okulisty opóźniają tylko postawienie diagnozy w ciężkich chorobach

  Wprowadzenie skierowań do dermatologa i okulisty miało skrócić kolejki do tych specjalistów. Drobnymi problemami z zakresu działania tych specjalistów miał w założeniach zająć się lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Tymczasem rozwiązanie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów - nie skróciło kolejek, a spowodowało jeszcze ograniczenie dostępu do tych specjalistów, co znowu wydłużyło czas diagnozowania poważnych schorzeń dermatologicznych i okulistycznych. Dlatego Rzecznik Praw Pacjenta apeluje do Ministra zdrowia o zniesienie konieczności uzyskania odrębnego skierowania do tych specjalistów.

 • Mamy coraz więcej zakażeń rotawirusowych. Szczepienie przeciw rotawirusom powinno być w kalendarzu szczepień obowiązkowych.
  Można mieć z głowy odwodnienie i inne atrakcje. Można nie narażać innych. Teraz niestety trzeba za to zapłacić

  Powrót z zagranicznych wakacji. Do autokaru wiozącego nas już na lotnisko wsiada kobieta z mężem i dzieckiem. Obok mnie jest wolne miejsce - kobieta siada i bierze dziecko na kolana. Dziewczynka ma plaster w zgięciu ręki. Matka opowiada pani siedzącej obok nas, że noc spędziła z córką w klinice. Mała miała biegunkę, wymioty, odwodniła się, więc lekarze nawadniali dziecko dożylnie. Cóż tylko współczuć takiego końca wakacji, ale zaraz zaraz…

 • Tylko jeden dzień z chorobą Leśniowskiego Crohna. Weszliśmy w "buty" osoby chorej

  Polskie Towarzystwo Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita "J-elita”, które skupia chorych na nieswoiste zapalenia jelit poprosiło nas o wzięcie udziału w symulacji, dzięki której można poczuć się jak osoba chora na wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub chorobę Leśniowskiego - Crohna. Ci chorzy zmagają się nie tylko z bólem i biegunkami ale także z poczuciem wstydu i niezrozumienia. Dzięki specjalnie stworzonej aplikacji, która wysyłała nam polecenia i komunikaty mogliśmy wejść w przysłowiowe buty osoby chorej. To tylko jeden dzień z chorobą Leśniowskiego - Crohna…

 • "Wejdziemy w buty" chorych na nieswoiste zapalenia jelit.
  Wejdziemy w ich “buty”, zobaczymy jak żyją i co zabiera im choroba. Nie, nie będziemy się wstydzić, bo nie ma czego

  Rozumiem cię, wiem co czujesz - mówimy czasami tak, żeby wesprzeć kogoś, kto ma problemy, albo jest chory. Prawda jest jednak taka, że zwykle nie wiemy, co ta osoba przeżywa, trudno nam ją zrozumieć. Z czym się zmagają chorzy na nieswoiste zapalenia jelit (NZJ): wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub chorobę Leśniowskiego-Crohn’a? Jak sobie radzą z codziennymi obowiązkami i pracą, mimo ogromnego bólu, osłabienia i ciągłych biegunek? Sprawdzimy to. Jednak tym razem nie będziemy pytać chorych.

 • Kolejny raz rusza "Tramwaj zwany pożądaniem".
  Znajdź przystanek i wsiądź. "Tramwaj zwany Pożądaniem" znowu na ulicach Warszawy

  Myślisz, że "TO" nie dotyczy ciebie. Przecież dziewczyna z klubu była bardzo elegancka, czysta i bardzo ładna. Na pewno była zdrowa. Koleżanka z dzieciństwa, z którą ostatnio spędziłeś noc, to już na 100 proc. Niestety muszę cię zmartwić, zakażenie wirusem HIV nie dotyczy marginesu społecznego, jednej orientacji seksualnej, czy osób nie stosujących się do zasad higieny. Każdy może być zakażony, nie rozpoznasz tego "po oczach". Jeśli masz za sobą ryzykowne zachowania, to zwyczajnie się zbadaj. Jeśli zakażenie jest odpowiednio wcześnie wykryte, nie zarazisz innych, a sam odsuniesz od siebie widmo zachorowania na AIDS, a co za tym idzie przedwczesnej śmierci.

 • Nie leczona hipercholesterolemia rodzinna skraca życie. Młodzi ludzie dostają zawału, udaru z powodu zbyt wysokiego poziomu cholesterolu we krwi. Choroba jest uwarunkowana genetycznie.
  Ta choroba sprawia, że młodzi ludzie umierają na zawał lub udar. Koniecznie sprawdź swój poziom cholesterolu

  Jeśli choroba zostaje wykryta dopiero, kiedy młody człowiek trafia do szpitala z zawałem lub udarem, to zawsze jest to dla lekarzy porażka. Tyle że przy tej chorobie nie ma szczególnych sygnałów alarmowych, często trudno powiedzieć choremu żeby zmodyfikował styl życia, bo ten, który prowadzi, jest całkiem prawidłowy. Chory nie ma nadwagi, jest sprawny, nie stroni od wysiłku fizycznego i zdrowej diety.

 • Tomek Nadolski choruje na ultrarzadką chorobę Fabry’ego.
  25-letni Tomek jest uwięziony w ciele chłopca. Wmawiano mu, że jest chory psychicznie – diagnoza jest inna

  Tomek Nadolski czasami w autobusach słyszy niegrzeczne uwagi pod swoim adresem, że powinien wstać, ustąpić starszej osobie. Biorą go za dziecko, nie zdając sobie sprawy, że czasami nie ma siły, żeby się podnieść. W sumie skąd mają wiedzieć, że jest chory, skoro nawet lekarze przez wiele lat nie wiedzieli co mu jest. – Tyle badań zrobiono mi przez lata, tyle wydano pieniędzy, za wszelką cenę chciano wmówić mi, że jestem osobą chorą psychicznie, a wystarczyło pobrać kilka mililitrów krwi i wysłać je do laboratorium – opowiada w wywiadzie dla naTemat Tomek Nadolski.

O sobie

O zdrowiu piszę od 12 lat. Długo pracowałam w specjalistycznym tytule branżowym. Mimo to nie mogę powiedzieć, że system ochrony zdrowia, polityka zdrowotna i medycyna nie mają przede mną tajemnic. Zawsze znajdzie się coś nowego, o czym warto napisać.

Kiedy nie piszę o zdrowiu chętnie pielęgnuję swój mały ogródek, gdzie z pasją uczę się uprawy przeróżnych roślin ozdobnych. Uwielbiam zwierzęta, w moim domu mieszka Amor - biały owczarek szwajcarski i trzy koty :). W ramach stosowania się do zasad „zdrowego trybu życia” od lat testuję różne formy aktywności fizycznej.

Napisz do autorki: anna.kaczmarek@natemat.pl