NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

 • Rozmowa z bliską, chorą na raka osobą nigdy nie jest łatwa. Pewnie dlatego często uciekamy się do frazesów
  Nie wiesz co powiedzieć? Powiedz dokładnie to. Psychoonkolog tłumaczy, jak rozmawiać, kiedy brakuje słów

  Wiem, co czujesz. Wszystko się jakoś ułoży. Walcz, nie poddawaj się! Trzy zdania, które w zasadzie niewiele znaczą. Ot frazeologiczne wypełniacze, po które sięgamy, kiedy brakuje rozsądnych słów pocieszenia. W setkach błahych, codziennych kontekstów bywają nieszkodliwe. Sprawa wygląda zupełnie inaczej, kiedy naprzeciwko siedzi mama, siostra czy koleżanka chora na raka, a my wiemy, że nawet w procencie nie zdajemy sobie sprawy, przez co przechodzi; że wiedzę na temat dalszego biegu wypadków posiada, w najlepszym razie, bliżej nieokreślona “opatrzność”; że zagrzewanie do walki brzmi w tym kontekście co najmniej okrutnie. A jednak tak mówimy.

 • "w czterech ścianach życia" to film o codzienności w ogarniętej wojną Syrii
  “W czterech ścianach życia”: ten film musi zobaczyć każdy, kto twierdzi, że uchodźcy powinni zostać u siebie

  Trwa wojna. Dobiegający z oddali huk spadających bomb już nie robi na tobie wrażenia. Dreszcz niepokoju przechodzi cię tylko wtedy, kiedy trafiają w okoliczne budynki. Solidne, betonowe ściany twojego mieszkania wydają się teraz cienkie niczym papier i dobrze wiesz, że nie stanowią już właściwie żadnej ochrony. Wystarczy jeden, celnie wymierzony pocisk, aby cały blok złożył się jak domek z kart. Czy na dachu nadal czai się snajper, który rano zastrzelił wychodzącego z klatki sąsiada? - zastanawiasz się zmywając naczynia po śniadaniu i strofując swojego najmłodszego syna, który śmiejąc się biega wokół stołu. Potrafisz sobie to wyobrazić? Tak wygląda codzienność w Syrii.

 • Rak jajnika należy do nowotworów, których wczesne wykrycie jest trudne
  Znajomość objawów może ci uratować życie. Ten typ raka trudno wykryć podczas regularnych badań

  Wiedza ratuje życie - z tym stwierdzeniem zgodzą się zapewne lekarze wszystkich specjalności. W wielu przypadkach, poza znajomością charakterystycznych objawów i uważną obserwacją własnego organizmu, my jako pacjenci, mamy jednak dodatkowe wsparcie w postaci badań przesiewowych. Jeśli stawiamy się na nich regularnie, możemy, z różnym, choć z reguły - całkiem sporym, prawdopodobieństwem założyć, że daną chorobę uda się wykryć we wczesnej fazie. Ta zasada nie dotyczy jednak jednego z najbardziej niebezpiecznych nowotworów kobiecych - raka jajnika.

 • Prezbiopia to naturalny proces, którego wielu 40-latków bardzo usilnie stara się nie widzieć
  W ignorowaniu tego problemu wielu z nas jest mistrzami. Rozwiązanie mamy przed nosem - dosłownie

  Adam Mamok jest prezbiopem i nie wstydzi się tego przyznać. Firma Essilor, której jest Dyrektorem Zarządzającym, właśnie rusza z kampanią, która ma uświadomić Polakom, że takim określeniem może posługiwać się każda osoba po 40-stce, której powoli zaczyna brakować “ręki” do odczytania drobniejszego tekstu. Za powodzenie akcji wypada trzymać kciuki, bo prezbiopia to proces, który dotyka wszystkie osoby w średnim wieku.

 • Bilet na Wimbledon czy stolik w ekskluzywnej restauracji – zarezerwujesz je w banku. Pod jednym warunkiem

  Każdy większy bank ma ofertę, którą rzadko reklamuje. Można nawet powiedzieć, że dba o to, aby była ona jak najbardziej dyskretna. I nic dziwnego, skoro w jej skład wchodzą takie usługi jak korzystanie z lotniskowych stref VIP czy zorganizowanie biletów na wyprzedany od kilku miesięcy koncert. Co trzeba zrobić, aby z niej skorzystać? Warunek jest właściwie tylko jeden – odpowiednie saldo na koncie.

 • Jak wykorzystać zrównoważony rozwój za barem? Dzisiaj do drinków dodaje się nawet skórki od cytryn

  Liczba plastikowych rurek, zużywanych dziennie w barach oraz ujemny ślad węglowy Szwecji nie należą do najpopularniejszych punktów wyjścia small talków, zwłaszcza tych, które toczą się przy barowych stolikach, a już tym bardziej tych prowadzonych po drugiej stronie baru. Bo kto chciałby dyskutować o zrównoważonym rozwoju i przetwarzaniu plastiku, machając jednocześnie nad głową shakerem w rytm klubowej muzyki? Jak się okazuje - całkiem spora grupa osób.

 • Z raportu „Portret zamożnego Polaka” można wyczytać wskazówki, jak osiągnąć tytułowy status
  Kim jest zamożny Polak i co robi, żeby takim pozostać? Stosuje jedną żelazną regułę

  Jest ich ponad milion. Najczęściej mieszkają w okolicach Warszawy, choć nie brakuje ich również na Śląsku. Rozwijają własne przedsiębiorstwa, pracują projektowo, samodzielnie szukając zleceń, ale również na etatach. Czym jeszcze charakteryzują się Polacy, których można zaliczyć do „zamożnych” oraz, co może ważniejsze, jak udaje im się ten status utrzymać? Ci, którzy do tego miana dopiero aspirują, powinni uważnie wczytać się w opracowania statystyczne dotyczące tej właśnie grupy. Przygotowywane przez socjologów i analityków wykresy mogą posłużyć w wielu przypadkach niczym finansowe kompasy.

 • Paolo Genovese wraca z nowym filmem. W "The Place" znów zadaje trudne pytania, tym razem bez uśiechu
  Czy zabiłbyś z miłości? Reżyser hitu "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie" znów zadaje trudne pytania

  Możesz mieć wszystko: zachwycać figurą Moniki Bellucci, porażać intelektem Umberto Eco, balować niczym Silvio Berlusconi w swoich najbardziej szalonych latach. Cena? Umowna, ustalana indywidualnie przez tajemniczego, rzekomo wszechmogącego jegomościa, okupującego ostatni stolik w twojej ulubionej knajpie. Pytanie, co jesteś w stanie poświęcić, żeby dostać to, czego pragniesz najbardziej na świecie zadaje w swoim najnowszym filmie “The Place” Paolo Genovese.

 • Dyskusja o wpływie nowych technologii na rzeczywistość często skupia się na aspektach negatywnych. Socjolog Tomasz Sobierajski przekonuje, że tylko od nas zależy, w jakim stopniu smartfony zdominują nasze życie
  W tym kontekście rzadko mówi się o smartfonach. Wielu z nas postrzega je bardzo jednowymiarowo

  Rzeczywistość, w której z domu można było swobodnie wybiec mając w kieszeni tylko klucze i portfel, pamięta wielu z nas. Nikt jednak specjalnie nie protestował, kiedy do tego niezbędnika dołączyła najpierw komórka, a później smartfon. Tym bardziej zastanawiający jest fakt, że choć zalet mobilnych technologii potrafilibyśmy wymienić zapewne mnóstwo, kiedy dochodzi do dyskusji o ich wpływie na codzienność w kontekście relacji międzyludzkich, doszukujemy się głównie wad. Dlaczego demonizujemy smartfony?

 • Biały cukier ma wiele zamienników, które zapewnią maksymalną, ale jednocześnie zdrową słodycz każdemu deserowi
  Walentynki to idealny moment na rozstanie. Te przepisy sprawią, że porzucisz cukier bez żalu

  Nie układa się wam już od jakiegoś czasu. Można nawet pokusić się o stwierdzenia, że wasz związek jest toksyczny. I choć bardzo dobrze zdajesz sobie z tego sprawę, jakoś nie możesz się zebrać w sobie, żeby walizki z zapasami białego cukru wystawić za drzwi. Życie i zdrowe odżywianie regulują jednak te same życiowe prawidła, na czele z zasadą: najtrudniejszy pierwszy krok.