NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

 • Nie masz samochodu - ciesz się. Dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, liczy się być niż mieć.
  Dziś dzień bez samochodu. Oto dlaczego powinieneś się cieszyć, że go nie masz

  Ruszyło mnie, kiedy rano wypinałam nextbike’a ze stacji. Nie żebym każdego poranka przed pracą zastanawiała się nad sensem życia, ale nawet człowiek, który od dawna nie jest zbuntowaną nastolatką i który już jakiś czas temu zdemontował plakat z Erichem Frommem z nad łóżka, myśli czasem: “To w końcu lepiej mieć, czy lepiej być?”. Dzisiaj ten egzystencjalny dylemat stał się kwestią natury pragmatycznej: być jest nie tylko lepiej - być jest wygodniej. Jeden z dowodów na poparcie tej tezy oznajmił wtedy piknięciem, że jest gotowy do porannej jazdy.

 • Dieta pudełkowa to fanaberia? Sceptyczka sprawdza
  Jeśli wszyscy twoi znajomi jadą na pudełkach, a ty tylko się z nich śmiejesz - przeczytaj ten tekst

  Gdyby przedstawiciele cateringu dietetycznego KIK Fit wiedzieli, kto będzie przez tydzień testował ich pudełka, pewnie wstrzymaliby się z wysyłką. Przyznaję, do pomysłu przekazania odpowiedzialność za codzienne odżywianie w obce ręce z zasady odnosiłam się sceptycznie. Zdarzyło mi się posłać kilka litościwych uśmiechów w stronę “pudełkowych” koleżanek, które w porze obiadu odpakowywały swoje żelazne racje. Pewnie raz czy dwa rzuciłam znad kanapki średnio śmieszne pytanie o wartość kaloryczną pojedynczego ziarenka ryżu. Mogłam też stwierdzić, że “ten cały catering” to zwykła fanaberia (choć jest szansa, że ujęłam to nieco inaczej). W każdym razie, fanką nie byłam, hipokrytką - owszem, bo oczywiście nie zjadłam w swoim życiu ani jednego pudełkowego posiłku.

 • Urządzanie to zadanie trudne, ale wykonalne - stosując odpowiednie zasady, poradzi sobie każdy
  Boisz się remontu kuchni jak ognia? Dekoratorka zdradza, na co szczególnie zwrócić uwagę i jak uniknąć wpadek

  Remont kuchni to wyzwanie, które potrafi rozłożyć na łopatki nie tylko tych, którzy na dźwięk słów “aranżacja wnętrz” załamują bezsilnie ręce, ale nawet długoletnich prenumeratorów pism wnętrzarskich i kolekcjonerów albumów o designie. W kuchennym wystroju wnętrz margines błędu jest niewielki - dosłownie, biorąc pod uwagę, że meble kupujemy na wymiar. Nie bez znaczenia jest również fakt, że przestawienie lodówki czy zlewu w przeciwległy kąt pomieszczenia jest odrobinę bardziej problematyczne, niż przesunięcie kanapy.

 • Raport Deutsche Bank – „Portret zamożnego Polaka” weryfikuje finansowe stereotypy
  Kobiety wydają, mężczyźni oszczędzają? Ten raport weryfikuje finansowe stereotypy

  Kobiety są bardziej emocjonalne, mężczyźni – bardziej pragmatyczni. To stara jak świat stereotypowa prawda. Kolejna dotycząca płci i finansów każe etykietkę z napisem „skłonność do podejmowania ryzyka” przypinać raczej do garnituru niż garsonki. Podobne, wzajemnie wykluczające się przekonania można mnożyć, pytanie tylko po co, skoro istnieją twarde dane, pozwalające tworzyć finansowy portret Polek i Polaków odpowiadający rzeczywistości – przynajmniej tej statystycznej.

 • Czy potrafisz udzielić pierwszej pomocy? Pytanie, jak się okazuje, bardzo podchwytliwe
  Na tym pytaniu wykłada się większość dorosłych. Na szczęście – odpowiedź zna coraz więcej dzieci

  Czy umiałbyś udzielić pierwszej pomocy w razie zagrożenia zdrowia lub życia? Jeśli od zakończenia kursu na prawo jazdy nikt nie zadał wam tego pytania, nadszedł dobry moment, aby zastanowić się nad odpowiedzią. Jak jednak wynika ze statystyk, zamiast powtarzać systematycznie liczbę wdechów łamanych przez liczbę uciśnięć klatki piersiowej większość z nas woli praktykować – myślenie życzeniowe, bo na początkowe pytanie odpowiedzi: „Zdecydowanie tak” udzieliło… 11 proc. badanych.

 • Pomarańcze mogą już niedługo na powrót stać się towarem luksusowym
  Popularny napój zniknie z półek? Jego producenci zmagają się z poważną plagą

  Póki co, są równie łatwo dostępne co jabłka, a wytwarzane z nich napoje popularnością ścigać się mogą pewnie tylko z wodą mineralną. Cytrusy, bo o nich mowa, już niedługo mogą jednak stać się towarem luksusowym, a sok pomarańczowy - specjałem, który zamiast na półkach każdego warzywniaka, będzie dostępny jedynie w internetowych delikatesach. Wszystko przez chorobę, która z roku na rok dziesiątkuje cytrusowe plantacje.

 • Podpis Emila Wedla to dzisiaj jedno z najbardziej rozpoznawalnych logo w Polsce
  Ten podpis kojarzy każde polskie dziecko. Logo Wedla wyprzedzało epokę, podobnie jak inne jego akcje reklamowe

  Blaszane serce w kolorze czerwony metalik albo granatowy mat, z wypukłym, złotym zawijasem na wieczku – kiedy wyrazy wdzięczności za załatwioną sprawę czy sąsiedzką przysługę przyjmowały formę kultowej wedlowskiej bomboniery, byłam najszczęśliwszym dzieckiem na świecie. Co ciekawe, sam fakt cichego przyzwolenia na spałaszowanie dwóch „pięter” czekoladek był w tym konkretnym przypadku drugorzędny. Praliny, owszem, znikały w tempie ekspresowym, ale głównie po to, żeby móc pustą puszkę jak najszybciej zabrać do pokoju i zacząć używać zgodnie z „przeznaczeniem” – jako pojemnika na wszelkiego rodzaju „skarby”.

 • Midsommar – impreza z okazji letniego przesilenia, którą natychmiast trzeba przejąć od Szwedów
  Oddam halloween i walentynki za midsommar. To tradycja, którą trzeba przejąć od Szwedów

  Przejście całej ekspozycji znanej meblarskiej sieciówki wywołuje u mnie objawy zespołu stresu pourazowego. O ekologii przypominam sobie, kiedy przychodzi opłata za trzy kosze na śmieci, zamiast jednego. Poza tym nie znoszę zimna, na biało nie ubrałabym się nawet do ślubu, a ostatni wianek widziałam… dawno temu. Generalnie, mimo całej sympatii dla skandynawskich kryminałów, zawsze myślałam, że słabo nadaję się na Szwedkę, a jeszcze słabiej na hipiskę, pląsającą entuzjastycznie na świeżym powietrzu w rytm festiwalowej muzyki. A potem dowiedziałam się, co to jest Midsommar.

 • Kobiety w świecie finansów? Są, ale jeszcze nie wszędzie
  Świat finansów do tej pory nie rozpracował tego mechanizmu. W praktyce działa w wybranych firmach

  Wielkie koncerny lubią nas przekonywać, że nie istnieje. Mniejsze firmy – że dokładają wszelkich starań, aby go zlikwidować. W praktyce szklany sufit, choć niewidzialny, nadal sprawia, że kobiety na niektóre stanowiska w świecie finansów muszą wspinać się z metaforycznymi młotkami w dłoniach. Okazuje się jednak, że choć do funkcjonowania mechanizmu równouprawnienia jeszcze pewnie długo będziemy mieć zastrzeżenia, kobiety które na co dzień obracają się w „męskim” finansowym środowisku jednego z największych polskich towarzystw funduszy inwestycyjnych – Quercus TFI – zamiast skupiać się na problemie, wolą być częścią jego rozwiązania.

 • Ból pleców nie jest tylko objawem "przetrenowania". Może ostrzegać o poważnej chorobie, takiej jak zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
  “Bolą cię plecy? Poruszaj się, to ci przejdzie”. Przeczytaj, zanim znowu udzielisz komuś tej złotej rady

  Masz 19 lat i uwielbiasz tańczyć. Na parkiecie spędzasz każdą wolną chwilę. Fakt, czasem ćwiczysz do upadłego, ale przecież zawody same się nie wygrają. Pewnego dnia po dość ostrym treningu czujesz ból w dolnej części pleców. Oczywiście, że się nie przejmujesz - bo to pierwszy raz się przetrenowałaś? Następnego dnia, jak zwykle wciągasz trykoty i biegniesz ćwiczyć. Taka sytuacja trwa kilka miesięcy - ból atakuje, a ty dziarsko mu się nie dajesz. Kiedy w końcu idziesz do lekarza, zamiast zalecenia, żeby trochę przystopować z treningami, słyszysz tajemniczy skrót: ZZSK.