Bohaterowie "True Blood" i "Zmierzchu" jednak mieli rację! Krew może być źródłem zdrowia i młodości. O tym, że odmładza skórę, wiemy nie od wczoraj. Ale jak dowodzą dwa najnowsze, niezależne badania, może także odmłodzić mózg i mięśnie.
Legendy o tym, że Mick Jagger, Keith Richards czy Tina Turner przed każdą trasą koncertową mają przetaczaną krew obiegły ziemię już wiele razy. Ile w nich prawdy? Patrząc na kondycję The Rolling Stones - to po prostu niemożliwe, żeby przy takiej dawce sex, drugs & rock'n'roll (zwłaszcza przy tym drugim) mieć po kilkudziesięciu latach tak genialną kondycję. Tańczyć, latać po scenie, no ewentualnie czasem z niej spadać... Jesteśmy więc w stanie uwierzyć, że w legendzie o przetaczaniu jest ziarno prawdy.
Krew może być niezwykłym źródłem dobrego zdrowia i kondycji fizycznej i umysłowej. Jak donosi franceinfo.fr dwaj biolodzy Tony Wyss-Coray ze Stanford University i Saul Villeda z University of California San Francisco (USA) przeprowadzili dwa różne eksperymenty, które tego dowodzą.
Akurat nie na Rolling Stonesach, lecz na myszach. Młodym myszom wstrzyknęli krew starszych. Natomiast w drugim badaniu, krwioobiegi starych i młodych myszy zostały połączone. Efekt: mózgi starszych myszy w obu eksperymentach się odmłodziły. Co jak twierdzi Saul Villeda może być szansą w leczeniu Alzheimera!
Myszy miały też lepszą kondycję fizyczną i więcej siły, co oznacza, że młodsza krew odmłodziła starsze mięśnie.
Dlatego momentalnie pojawiły się komentarze, że transfuzja krwi, może być szansą zarówno lepszej kondycji fizycznej, jak i umysłowej u osób starszych. Co daje nadzieję ludziom, których bliscy borykają się z takimi chorobami jak Alzheimer.
Póki co, możemy na razie korzystać z zabiegów z krwią w rolach głównych w celu poprawiania urody: rewitalizacji skóry, leczenia łysienia w gabinetach medycyny estetycznej. Na czym polegają? Poniżej wypowiedź specjalisty dermatologa i lekarza medycyny estetycznej dr Agnieszki Bliżanowskiej z Wellderm.
Krew - źródło młodości nie tylko dla skóry
Dr Agnieszka Bliżanowska
Centrum Medycyny i Dermatologii Estetycznej Wellderm
Zabiegi oparte o wykorzystanie krwi do stymulacji kondycji skóry są znane już od lat.
Krew ma wiele zastosowań w medycynie. W ortopedii, stosuje się ją w leczeniu stanów zapalnych stawów. Natomiast w dermatologii i medycynie estetycznej jest niezastąpiona w przypadku leczenia łysienia męskiego oraz łysienia plackowatego u kobiet (wtedy stosujemy zabieg mezoterapii - polega na ostrzykiwaniu skóry igłą, w której podaje się osocze bogato-płytkowe). A także w rewitalizacji skóry twarzy, szyi, dekoltu, dłoni. Natomiast najszybsze efekty daje właśnie zabieg mezoterapii skóry głowy, w celu pobudzenia wzrostu włosów. Odrastają bardzo szybko, oczywiście jeśli zabieg jest wykonany w serii 4-5 co dwa-trzy tygodnie.
Na czym polega zabieg z wykorzystaniem osocza bogato-płytkowego? Pobieramy od pacjenta krew z żyły, jak podczas zwykłego pobrania krwi - ok. 10 ml. Następnie krew jest odwirowywana, a my wykorzystujemy z niej tylko skoncentrowaną masę płytek krwi wraz z czynnikami wzrostu. I takim koktajlem ostrzykujemy wybrane miejsca.
W przypadku rewitalizacji skóry najlepsze efekty widać po kilku miesiącach i im starsza skóra i im gorsza jest jej kondycja przed zabiegiem, tym większa będzie różnica (bardziej widoczna) po zabiegu. Skóra jest bardziej jędrna, znika zmęczony szary koloryt.
Coraz częściej wracamy do korzeni i wykorzystujemy to, co mamy z natury. Medycyna estetyczna i w ogóle medycyna właśnie w tym kierunku zmierza.