Koniec z wyrzucaniem przeterminowanej żywności? Unia Europejska zamierza wprowadzić nowe regulacje, które spowodują, że niektóre produkty nie będą musiały posiadać terminu ważności. Które?
O tym, jak długo można przechowywać jedzenie decydują certyfikowane instytucje oraz - w przypadku żywności pochodzącej od zwierząt - lekarze weterynarii. Oficjalnie chodzi oczywiście o ochronę przed zatruciem pokarmowym. Nie wszyscy się jednak z tym zgadzają.
– Krótsze terminy ważności działają na korzyść producentów, a nie konsumentów – mówi Jan Bondar, rzecznik Państwowej Inspekcji Sanitarnej w rozmowie z naTemat. – Wiadomo, że dzięki krótszemu okresowi spożycia mogą częściej i w większych ilościach sprzedawać produkty. Bo klient po spojrzeniu na datę ważności i stwierdzeniu, że żywność w opakowaniu jest przeterminowana ją wyrzuci i kupi nowe opakowanie – opowiada nam Bondar.
To oznacza, że możemy śmiało otworzyć "przeterminowaną" paczkę makaronu, czy ryżu i wrzucić zawartość do garnka. Trzeba jednak mimo wszystko mieć odpowiednią wiedzę i zwrócić uwagę na to, jak długo i w jaki sposób przechowywane jest nasze jedzenie. Bo po minięciu ostatecznego terminu ważności to, co ugotujemy może źle smakować.
Jak więc ocenić czy jedzenie się jeszcze nadaje? Tu dla przykładu poinformujemy o przechowywaniu ryżu, ale podane szczegóły dotyczą wszystkich produktów o dłuższej żywotności jak makaron czy kasze.
1. Temperatura przechowywania
Jeśli dany produkt będzie przechowywany w odpowiedniej temperaturze, może przetrwać znacznie dłużej niż informuje data na opakowaniu. Strona USA Emergency Supply, która informuje, jak się przygotowywać na wypadek kataklizmów, twierdzi, że brązowy ryż w odpowiedniej temperaturze może leżeć nawet 30 lat. Producenci mówią o pół roku.
2. Zawartość wilgoci w żywności
Według portalu Rice Knowledge Management Portal poziom wilgoci w ryżu przeznaczonym do przechowania powinien wynosić maksymalnie 12 procent. Mierniki wilgotności powietrza (higrometry) można już za nieco ponad 100 zł.
3. Opakowanie
Im szczelniejsze opakowanie tym lepiej. Wiadomo, że ryż w opakowaniu plastikowym będzie się dłużej nadawał do spożycia od ryżu w papierowej torbie. Oczywiście można przechowywać żywność we własnych opakowaniach, jednak należy mieć na uwadze, czy dane opakowanie posiada odpowiedni atest. Również można przechowywać ryż w uszczelnionych słoikach. Im mniejsza możliwość ingerencji z zewnątrz, tym lepiej.
4. Warunki pakowania
Pod uwagę trzeba też wziąć atmosferę, w której dany produkt jest pakowany. Dla przykładu, ryż dłużej przetrwa (w szczelnym opakowaniu) jeśli został pakowany beztlenowo. Dzięki temu nie dojdzie do utleniania, co wpływa na świeżość. Dlatego ryż pakowany próżniowo, lub za pomocą różnych środków chemicznych, które wyciągają wilgoć ma dłuższy faktyczny termin ważności od tego, który jest po prostu wrzucany do opakowań.
Co dalej?
A jaki jest prawdziwy termin przydatności innych produktów do spożycia? Oczywiście zakładamy, że każdy produkt jest zamknięty w szczelnym opakowaniu w temperaturze 21 stopni Celsjusza. W przypadku niższej temperatury termin jeszcze się wydłuży.
Fasola – 8-10 lat
Nabiał w proszku (mleko, kakao, jajka)– 15 lat
Warzywa suszone – 8-10 lat
Mąka i inne mielone ziarna – 5 lat
Miód, Sól i cukier – jeśli będą przechowywane w szczelnych opakowaniach, bez wilgoci przetrwają w nieskończoność. CZYTAJ WIĘCEJ
Wszystkie trzy ostatnie produkty opisane w tabelce są jednak pakowane z datą ważności. Przykładowo sól z naszej redakcyjnej kuchni, najlepiej spożyć do sierpnia 2015 roku. Wtedy teoretycznie powinniśmy ją wyrzucić. Pytanie, czy powinniśmy?
Nie tylko produkty sypkie
Dżemy i inne przetwory warzywne i owocowe także mają dłuższą przydatność, niż wskazywałaby to data na opakowaniu. W dużej mierze to zasługa cukrów (ewentualnie soli, jak w przypadku ogórków kiszonych), które mają właściwości konserwujące. Według USDA (amerykański departament rolnictwa) produkty można śmiało spożywać nawet rok po przekroczeniu terminu ważności nie bacząc na ryzyko zatrucia. Oczywiście, jeśli są naprawdę szczelnie zapakowane.