Nie ma lepszego połączenia niż dobra książka i dobra kawa. Całe szczęście powstaje coraz więcej miejsc, w których można uraczyć się małą czarną, przejrzeć parę stron ciekawej powieści z półki knajpkowej i zwyczajnie się zrelaksować. Dziś przedstawiamy wam najciekawsze warszawskie księgarnio-kawiarnie.
Takie miejsca są zdecydowanie świetne na spotkanie ze znajomymi, naukę czy po prostu miłe spędzenie popołudnia. W bibliotecznym klimacie napijesz się czegoś ciepłego oraz zjesz zdrowy posiłek. I, oczywiście, możesz też kupić książkę - na półkach jednak nie znajdziesz sieciówkowych bestsellerów, tylko specjalnie wybrane pozycje. W księgarnio-kawiarniach odbywają się też często spotkania kulturalne, odczyty i warsztaty. I w przeciwieństwie do wielu warszawskich knajp, które powstają i równie szybko się zamykają, te są już od lat i trwają dalej.
CZUŁY BARBARZYŃCA
"Czuły Barbarzyńca" wziął swoją nazwę od głośnej powieści Bohumila Hrabala. W książce o tym tytule, główny bohater - grafik Vladimir - poszukuje inspiracji do tworzenia. Dostarczają mu je w końcu knajpki, ulice i zwyczajni ludzie.
Mieszcząca się na Powiślu księgarnio-kawiarnia, oprócz pysznej kawy i najlepszej w mieście gorącej czekolady, proponuje słodkie i wytrawne tarty, soki oraz koktajle. Wśród zasobów księgarnianych znajdziemy między innymi reportaże, eseje, książki o sztuce, poezję i prozę.
"Czuły" wręcz czaruje swoim klimatycznym wnętrzem. Są ciemnoczerwone ściany i wygodne kanapy, jest antresola i huśtawka. Do tego jazz. Duch czeskiego pisarza obecny jest w każdym zakamarku tego charakterystycznego miejsca.
Lokal mieści się przy ulicy Dobrej 31.
WRZENIE ŚWIATA
Kilka kroków od gwarnego Nowego Światu znajduje się zaciszne Wrzenie Świata. Księgarnio-kawiarnia należy do Instytutu Reportażu, jest więc doskonałym miejscem dla ludzi ze smykałką reporterską.
Można tu dostać najlepszą literaturę faktu - zarówno albumy fotograficzne, jak i biografie, listy, dzienniki oraz reportaże literackie. Do picia mocna kawa i zielona herbata, do jedzenia gazpacho i wegetariańskie zupy.
Atmosfera twórcza, co kreują zdecydowanie zdjęcia Jacka Poremby z Sudanu, muzyka świata, a także archiwalne numery Magazynu GW i Dużego Formatu. Jeśli pojawisz się we "Wrzeniu", to masz spore szanse na spotkanie ulubionego autora. Jeśli jednak wyczekiwana dyskusja przy kawie z Mariuszem Szczygłem nie wyjdzie, to zawsze możesz zostawić mu list w specjalnej skrzynce pocztowej, która znajduje się w knajpce.
Lokal mieści się przy ulicy Gałczyńskiego 7.
KAFKA
Kawiarnia "Kafka" to kawa, książki i leżaki. Knajpka znajduje się tuż przy ścieżce rowerowej, w połowie drogi między Uniwersytetem Warszawskim a BUW-em. Legenda głosi, że wcześniej mieścił się tam sklep hydrauliczny. Teraz to drugi dom dla miłośników małej czarnej, literatury i... psów. Proszę więc się nie dziwić, kiedy podczas spotkania zaplącze wam się gdzieś pod stolikiem sympatyczny czworonóg!
W menu, poza przeróżnymi rodzajami kaw, można znaleźć herbaty, soki, koktajle i sorbety. Ci głodniejsi mogą zaś spróbować zup, naleśników, kanapek i makaronów.
Co istotne - książki, w które można się zaopatrzyć w "Kafce", zostały uratowane od zniszczenia w skupie makulatury. Można wymienić swoją ulubioną książkę na jedną z półki lub za 10 zł kupić sobie kilogram dostępnych w lokalu.
Ogródek Kafki ze swoimi leżakami został uhonorowany tytułem „najbardziej klimatyczny ogródek lata” przez CO JEST GRANE.
Lokal mieści się przy ulicy Oboźnej 3.
MITO
Jeśli połączy się ze sobą sztukę, kawę i książki, to ponoć wyjdzie nam "MiTo".
Księgarnio-kawiarnię założyło trzech facetów - architekt, informatyk i literaturoznawca. "MiTo", jak mówią sami twórcy, to "galeria sztuki najnowszej osadzona w modernistycznej formule white cube brutalnie zderzona z kawiarnią specjalizującą się w tym, co zdrowo alternatywne".
Księgozbiór knajpki zawiera w sobie renomowane wydawnictwa albumowe, filozofię i nauki społeczne, seksuologię, queer, gender, literaturę piękną czy książki w językach obcych. Menu jest równie zróżnicowane. Znajdziemy tutaj, oczywiście poza kawą i herbatą, także smoothie, alkohole, kanapki, sałatki i pasty. Do tego knajpka ma bogatą ofertę śniadań.
Lokal mieści się przy ulicy Waryńskiego 28.
TARABUK
"Tarabuk" jest księgarnio-kawiarnią o domowym wystroju. Właściciele stawiają na ekologię, toteż między książkami znajdziemy tutaj kuchnię zdrową i wegetariańską - zupy, tarty, tosty z dżemem, ciasta. A do picia nie tylko kawę, lecz także ekologiczne herbatki czy napój imbirowy.
Ciekawą opcją jest to, że za każde 30 złotych wydane na książki, dostaje się darmowe espresso.
Na półkach można znaleźć chociażby lektury dotyczące psychologii, filozofii, antropologii kultury, a także literaturę piękną, poezję i książki podróżnicze.