Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że przepisy mówiące o odpłatności za drugi kierunek studiów są niezgodne z ustawa zasadniczą. Wniosek w tej sprawie złożyli w 2011 roku posłowie Prawa i Sprawiedliwości.
Trybunał Konstytucyjny przypomniał, że studia stacjonarne są w szkołach publicznych bezpłatne. Dlatego przepisy zawarte w Prawie o szkolnictwie wyższym, które wprowadzają odpłatność za drugi kierunek studiów stacjonarnych, są niezgodne z konstytucją.
Prawo pozwala wprawdzie na to, by niektóre usługi edukacyjne, jakie oferują szkoły publiczne, były odpłatne. Chodzi tu np. o „świadczenia uzupełniające, z których skorzystanie nie ma wpływu na spełnienie warunków ukończenia studiów lub uzyskane w ich trakcie wyniki” bądź „sytuacje wyraźnie zawinione przez studentów”. Studia na drugim kierunku nie są jednak taką usługą.
– Trybunał uznał, że świadczenia określone w zaskarżonych regulacjach nie są „niektórymi usługami edukacyjnymi” w rozumieniu ustawy zasadniczej – powiedziała sędzia Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz. Przepisy mówiące o odpłatności za drugi kierunek studiów przestaną obowiązywać 30 września 2015 roku i nie będą stosowane w stosunku do osób, które rozpoczną studia w roku akademickim 2015/2016.
Odpłatność za drugi kierunek studiów stacjonarnych została wprowadzona w październiku 2011 roku przez nowelizację ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.