"Naszym powołaniem jest ratowanie życia, a nie zabijanie" opowiada Bogdan Chazan, lekarz, który odmówił aborcji

Bogdan Chazan tłumaczy, dlaczego nie zgodził się na wykonanie aborcji: "Naszym powołaniem jest ratowanie życia a nie zabijanie"
Bogdan Chazan tłumaczy, dlaczego nie zgodził się na wykonanie aborcji: "Naszym powołaniem jest ratowanie życia a nie zabijanie" Fot: Adam Kozak/Agencja Gazeta
Po informacjach, jakie pojawiły się na temat ginekologa prof. Bogdana Chazana, który odmówił wykonania aborcji, lekarz wyjaśnił swoje stanowisko w mediach. – Naszym powołaniem jest ratowanie życia, a nie zabijanie – mówi dyrektor szpitala przy ulicy Madalińskiego w Warszawie.


Po tym, jak media nagłośniły sprawę dyrektora szpitala przy ul. Madalińskiego w Warszawie, który odmówił wykonania aborcji na zagrożonej ciąży sprawą obiecał się zająć Minister Zdrowia. Mimo to prof. Chaza nie ma o to żalu do Bartosza Arłukowicza.

– Przyjmuję to ze zrozumieniem. To jest człowiek, który zarządza służbą zdrowia i zgodnie z akcją medialną i atakiem przeciwko mnie powstała sytuacja, która musi zostać wyjaśniona – mówi w programie "Jeden na jeden" na antenie TVN24.

Dyrektor placówki wziął się także za prostowanie informacji przedstawionych w mediach. Mówił, że jego zachowanie nie było podyktowane brakiem sumienia, jak niektórzy to oceniają. – Żaden lekarz nie przystąpi z chęcią do zabiegu aborcji. Zabieg przerywania ciąży to wykonanie wyroku śmierci. Taka otoczka, procedura jest zła. Naszym powołaniem jest ratowanie życia, a nie zabijanie – uważa Chazan.

Dyrektor szpitala odniósł się także do słów osób, które uważały, że w tym konkretnym przypadku lekarz powinien był przerwać ciążę – dziecko umarłoby w trakcie lub tuż po porodzie. – My nie wiemy, czy jego życie byłoby cierpieniem. Wiadomo jednak, że byłaby nim aborcja – mówił lekarz.


Chazan odniósł się także do informacji podanej w mediach o tym, że celowo zlecał badania, by opóźniać możliwość przerwania ciąży. – Oświadczam, nie zlecałem żadnych badań. Kolega, który prowadził ciążę radził się co robić. Natomiast ja miałem z tą panią kontakt przez dwa dni. Jednego dnia odbyłem rozmowę i radziłem jej jak powinna postąpić. Zaproponowałem odpowiednią opiekę. Drugiego dnia wysłałem jej pismo – wyjaśnia Chazan.

Prowadzący program Bogdan Rymanowski zapytał się lekarza, dlaczego nie skierował pacjentki do innego ginekologa, który by wykonał aborcję. – Jeżeli lekarz uważa zabijanie za coś złego, a następnie kieruje do kolegi, to wciąż bierze udział w tej procedurze. A ona jest objęta w klauzuli sumienia. Nie wiem czemu nam się każe to robić, zabijać osoby – mówił Chazan.

Wcześniej ginekolog udzielił wywiadu dla „Rzeczpospolitej”. Mówił tam, że jest grupa osób, które chcą by zawód lekarza był traktowany jak każdy inny.


Prof. Bohdan Chazan
w rozmowie z "Rzeczpospolitą"

Chcą, żeby lekarze pracowali w urzędniczym trybie, żeby bez żadnych oporów i zastanowienia wykonywali wszystkie zlecenia, których oczekują od nich „klienci”, np. aborcję. Przykładając tę samą miarę może się zastanowić, czy lekarz w Afryce ma wykonać obrzezanie kobiety, bo tego domaga się klientka? Tworzy się wyssane z palca teorie o „państwie wyznaniowym.


Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0"Rączka dziecka zabitego w wyniku aborcji". Ginekolog demaskuje historię zdjęcia z Twittera
MamaDu 0 0Są już arkusze próbnej matury z języka polskiego! Tematy rozprawek zaskoczą uczniów?
POLECAMY 0 0Nigdy się nie poddawaj – tego uczy kino. 10 tytułów, które powinien zobaczyć każdy mężczyzna
Volvo 0 0W mieście Volvo ci więcej. Kompaktowy XC40 to SUV gotowy na (prawie) wszystko
0 0Przy tych posunięciach twardy elektorat... wymięka. Tak PiS wkurzyło swoich wyborców
0 0Zapytali o koszty wizyt zagranicznych Szczerskiego. Kwota wbija w fotel
0 0Modest Amaro otwiera kolejną restaurację. “To będzie coś unikalnego”
INNPoland 0 0Lodowe księżyce i wiatr słoneczny. Człowiek w kosmosie to nic przy tych misjach
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Najmłodsza miliarderka się bogaci. Poruszenie w świecie mody
WYWIAD 0 0"Żenujące". Były sołtys Rytla nie ukrywa, co myśli o reportażu Superwizjera o Beacie Szydło
0 0Nauczyciel pokazuje absurd. "Podręczniki niezgodne z podstawą"