Bezpieczeństwo energetyczne krajów Unii Europejskiej oraz ekspansja zagraniczna polskich firm surowcowych to jedne z wiodących tematów Europejskiego Kongresu Finansowego. Jedna z ważniejszych imprez ekonomicznych w tym roku odbędzie się 23-25 czerwca w sopockim Hotelu Sheraton. Trzydniowy cykl paneli i debat przyciągnie ok. tysiąca gości - w tym czołowych polskich i europejskich polityków, delegatów UE, ludzi biznesu i prezesów największych koncernów oraz przedstawicieli środowiska akademickiego z USA i Europy.
Interwencja militarna Rosji na Ukrainie oraz aneksja Krymu zmusiły Unię Europejską, by poważnie zastanowiła się nad swoim bezpieczeństwem energetycznym. Obecnie ok. 25 proc. gazu trafia do krajów UE z Rosji, a główne gazociągi biegną właśnie przez terytorium Ukrainy. Państwa nadbałtyckie oraz np. Bułgaria i Finlandia sprowadzają z Rosji aż 100 proc. gazu ziemnego, Polska - ponad połowę. Europa jest więc silnie powiązana energetycznie z Rosją, dla której jest to najmocniejszy sektor gospodarki.
Rosja w tym tygodniu ostatecznie zakręciła Ukrainie kurek z gazem, żądając natychmiastowej spłaty blisko 2 mld. dolarów zaległych rachunków. Przesył błękitnego paliwa został całkiem wstrzymany. Co prawda, do Polski i innych europejskich państw rosyjski gaz płynie bez przeszkód a Gazprom zapewnia, że dostawy do Europy Zachodniej nie są zagrożone.
Jednak kryzys na Ukrainie pokazał potrzebę zmiany. Tym bardziej, że w przeszłości mieliśmy już kłopoty z eksportem rosyjskiego gazu, spowodowane nieuregulowanymi stosunkami między Moskwą a Kijowem. Rosja używa gazu jako argumentu siły. Kraje europejskie szukają więc rozwiązań i alternatywnych źródeł, które mogą uniezależnić ich gospodarki od dostaw Gazpromu. Jednym z problemów jest jednak fakt, że dostawy rosyjskiego gazu opierają się na umowach długoterminowych.
Na początku kwietnia premier Donald Tusk wysunął projekt unii energetycznej, która w dużym stopniu pozwoliłaby rozwiązać problem. Polski rząd proponuje scentralizowany, wspólny mechanizm zakupów gazu od Rosji i innych dostawców. Główne założenia unii energetycznej to ujednolicenie przepisów regulujących rynek energii, dywersyfikacja dostaw gazu do państw UE i rozwój infrastruktury, która jest nam do tego potrzebna.
O swojej wizji bezpieczeństwa energetycznego Europy podczas Europejskiego Kongresu Finansowego będą rozmawiali m.in. komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski, Jan Krzysztof Bielecki, wicekanclerz i minister spraw zagranicznych Niemiec w latach 1998-2005 Joschka Fischer, dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii Maria van der Hoeven oraz liderzy świata biznesu.
Jednym z ważniejszych tematów będzie również ekspansja firm surowcowych. Wprawdzie w Polsce mamy nie więcej niż 60 - 100 takich firm, które prowadzą już działalność globalną ale krajowe firmy coraz śmielej inwestują za granicą. Ich liczba stale rośnie, a najlepszy przykład dają najwięksi: w listopadzie ubiegłego roku PKN Orlen stał się jedynym właścicielem kanadyjskiej spółki TriOil Resources, natomiast w czerwcu tego roku sfinalizował przejęcie kolejnej spółki wydobywczej w Kanadzie - Birchill Exploration. Ostatnią transakcją koncern podwoił swoje zasoby ropy i gazu. Grupa Azoty przeprowadziła udaną ekspansję w Senegalu i planuje kolejne inwestycje na tamtejszym rynku. PGNiG jest obecne w Skandynawii, a KGHM kończy budowę kopalni Sierra Gorda w Chile, która ma ruszyć w połowie roku i szykuje się do uruchomienia nowych złóż. W planach spółki są też prace przygotowawcze do budowy kopalni Victoria w rejonie Sudbury w Kanadzie.
Jaka jest udana recepta na ekspansję międzynarodową? Czy rząd powinien udzielać wsparcia firmom, które mają takie plany? Na te pytania będą odpowiadać podczas EFC m.in. Zdzisław Gawlik, Wiceminister Skarbu Państwa, Wiesław Prugar, Prezes ORLEN Upstream, Michał Krupiński, Dyrektor Zarządzający Bank of America Merrill Lynch w Polsce oraz Paweł Wojciechowski, Ambasador, Stały Przedstawiciel RP przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.
Europejski Kongres Finansowy to trzydniowa otwarta debata, dotycząca bezpieczeństwa i przyszłości Unii Europejskiej. Czwarta edycja EFC odbędzie się w Hotelu Sheraton w Sopocie w dniach 23 - 25 czerwca 2014. W tym czasie odbędzie się ponad 30 paneli i wystąpień, w których weźmie udział ok. tysiąca gości. Cel? Wskazanie rozwiązań dla palących problemów współczesnej gospodarki. W Europejskim Kongresie Finansowym uczestniczą co roku najważniejsi politycy, środowisko naukowe i ludzie biznesu. Współorganizatorami EFC są: Bank Pekao, Giełda Papierów Wartościowych, Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, NDI oraz PKN Orlen.