Reklama.
Świat o aferze dowiedział się w 2012 roku, kiedy śledczy trafili na ślad włamania na pocztę głosową zaginionej nastolatki. Sprawa zaczęła się jednak od dziennikarskiego śledztwa w "The Guardian". Potem policja dotarła do hakerów, którzy pracowali nie tylko dla "News of the World", ale także dla dzienników "The Sun" i "Daily Mirror". Wszystkie te media należą do koncernu Ruperta Murdocha.
Na jaw wyszło, że podsłuchiwani byli politycy i celebryci, ale także rodziny ofiar zamachów terrorystycznych w Londynie z 2005 r. oraz rodzin żołnierzy poległych w Iraku i Afganistanie. Łącznie na celowników bezlitosnych dziennikarzy znalazło się 800 osób. Wśród ofiar afery podsłuchowej byli m.in. książęta William i Harry, piosenkarz Paul McCartney, jego była żona Heather Mills, aktorka Sienna Miller, a także ofiary głośnych przestępstw kryminalnych i znani piłkarze.
W trakcie śledztwa aresztowano 125 osób, 40 postawiono zarzuty. Dzisiaj zapadł wyrok, w którym skazany został Andy Coulson, redaktor naczelny "News of the World" i były dyrektor ds. komunikacji w kancelarii premiera Davida Camerona. Gdy tylko usłyszał on zarzuty został zwolniony przez brytyjskiego szefa rządu. Dzisiaj Cameron jeszcze raz przeprosił, że zatrudnił Coulsona – pisze "The Guardian". Coulson usłyszał wyrok dotyczący zmowy, ale przysięgli rozważają jeszcze, czy jest także winien przekupstwa.
Natomiast wyrok uniewinniający usłyszała Rebekah Brooks, była dyrektor koncernu prasowego grupy News Corp. Ruperta Murdocha. Ława przysięgłych uznała, że nie brała ona udziału w zmowie, a także matactwie oraz przekupywaniu polityków i policjantów.
Źródło: "The Guardian"