Rząd Tuska zostaje. Koalicja PO-PSL przegłosowała w Sejmie wotum zaufania

Donald Tusk odpowiada na poselskie pytania w Sejmie 25.06. 2014 roku.
Donald Tusk odpowiada na poselskie pytania w Sejmie 25.06. 2014 roku. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
W trudnym dla siebie i rządu czasie Donald Tusk postanowił poprosić Sejm o wotum zaufania. – Jeśli dostanę wotum zaufania, w Brukseli będzie poczucie, że w Polsce jest stabilnie – przekonywał w swoim przemówieniu. Ostatecznie rząd Donalda Tuska poparło 237 posłów, przeciwnych było 203 parlamentarzystów.


Po długim i gorącym dniu w Sejmie w końcu doszło do głosowania nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska. Zakończyło się ono wynikiem 237 głosów za i 203 przeciw, co oznacza, że Sejm wyraził wotum zaufania. Wczesnym wieczorem posłowie koalicji przekonywali, że inaczej być nie może i byli spokojni o końcowy wynik.

Wcześniej w sejmowej sali premier przemawiał w sprawie afery taśmowej, a także odpowiadał na ponad 100 pytań posłów. Premier podkreślił, że każdy z nagranych urzędników musi indywidualnie wytłumaczyć się przed opinią publiczną. Zaznaczył przy tym, że wykonane nielegalnie nagrania są dziełem "grupy przestępców". Szef rządu przypomniał, że doszło już do pierwszych zatrzymań w tej sprawie.

Premier zasugerował przy tym, że ujawnienie nagrań może mieć związek również z tym, że "za dwa dni, w Brukseli, będziemy decydowali, kto będzie rządził instytucjami w Europie". Podkreślał, że okazanie mu wotum zaufania przez Sejm będzie dla Brukseli znakiem, że “że w Polsce jest stabilnie”.


Tusk sugerował też dość otwarcie, że za nagraniami może stać Rosja. – Ten, kto podjął decyzję o podsłuchiwaniu i ujawnieniu podsłuchów, pisze scenariusz w konspiracji, a jego efektem są straty dla państwa polskiego, a nie zyski. Nie wiem jakim alfabetem jest pisany, ale wiem, kto może być beneficjentem chaosu politycznego czy obniżenia reputacji państwa polskiego, nie mam co do tego żadnych wątpliwości – oznajmił premier.

Następnie Tusk starał się odpowiadać na liczne pytania posłów. Później zarządzono przerwę, po której doszło do głosowania.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

NIE TYLKO POLITYKA

WYWIAD 0 0W Sejmie się jej boją. Justyna Dobrosz-Oracz szczerze o "pościgach" za politykami
WYBORY2019 0 0Pierwszy sondaż prezydencki z Kidawą-Błońską! Zaskakujący wynik
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Gliński weźmie artystów za twarz, jak w PRL? Prawda może was zaskoczyć
WYBORY 2019 0 0"Wyborcza": opozycja ma szansę odsunąć PiS od władzy. Jest nowy sondaż

MOTO

0 0Niektórzy wysiadali, bo już nie mieli siły. To najlepsze szkolenie samochodowe w Polsce
0 0Znalazłeś korzystniejsze ubezpieczenie OC? Oto jak bez problemów zmienić firmę ubezpieczeniową
0 0Krótka ławka PiS. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Władza tworzy nam nowy styl życia". Raczek o skandalu z filmem, który przeszkadza PiS-owi
FELIETON 0 0Krucjata krzyżowa Prezesa Kaczyńskiego. Wiem, dlaczego to robi