Strzelanina w Gorzowie Wielkopolskim. Policjanci postrzelili agresywnego napastnika

Strzelanina w Gorzowie Wielkopolskim.
Strzelanina w Gorzowie Wielkopolskim. Zrzut ekranu z YouTube.com
Do niecodziennej interwencji doszło w Gorzowie Wielkopolskim. Akcja dwójki policjantów zakończyła się regularną strzelaniną. Wszystko przez agresywnego 48-latka, który dewastował samochody, a następnie zaatakował funkcjonariuszy.


Ze wstępnych ustaleń lubuskiej policji wynika, że mężczyzna leczy się psychiatrycznie. To może być powodem, dla którego dziś rano wybiegł z kamienicy z tłuczkiem do mięsa, młotkiem i innymi niebezpiecznymi przedmiotami. Dewastował stojące obok samochody i sklepowe witryny.

Na miejsce wezwano patrol policji, ale to nie uspokoiło 48-latka. Ten zamiast się poddać, zaczął atakować funkcjonariuszy. Mimo wielu rozkazów poddania się, nie reagował. Wręcz przeciwnie, zaczął rzucać w radiowóz i samych policjantów.

Chwilę później rozpoczęła się już regularna strzelanina. Po kilkunastu strzałach uciekający mężczyzna został postrzelony w nogę. Wszystko można zobaczyć na nagraniu, na którym zarejestrowano dokładnie przebieg całej interwencji.
Napastnik aktualnie przebywa w szpitalu. Wiadomo, że prosił o kontakt z matką. Policja na razie nie komentuje samego nagrania. Rzecznik lubuskiej komendy odniesie się do niego dopiero po zapoznaniu. Sprawą już zajmuje się tamtejsza prokuratura.

Wśród internautów już wybuchła dyskusja dotycząca jakości samej interwencji. Policjantom zarzuca się nie tylko fakt, że oddali tak dużo strzałów na otwartej przestrzeni, ale i brak pomocy postrzelonemu napastnikowi.

Adam Rapacki, były zastępca Komendanta Głównego Policji przyznaje, że filmu nie widział, ale wyjaśnia nam procedury związane z każdą interwencją policjantów. – Podjęcie właściwych kroków przez policjantów zależy od konkretnej sytuacji. W jednym przypadku mogą oddać jeden, dwa strzały ostrzegawcze, a w innych nawet ani jednego – słyszymy.


Przekonuje, że w praktyce wszyscy funkcjonariusze są szkoleni w zakresie takich akcji, ale użycie broni palnej to ostateczność.
Adam Rapacki

W przypadku, gdy jest taka możliwość, policjanci powinni podjąć pertraktacje, aby ostudzić emocje. Muszą dopasować środki przymusu do określonej sytuacji.

Tłumaczy także, że w przypadku, gdy agresor ucieka, policjanci powinni próbować go zatrzymać jeszcze zanim do niego strzelą. – Należy pamiętać, że to nie polowanie na pędzącego dzika. Muszą być określone przesłanki do oddania strzału do uciekiniera np. świadczące o tym, że uciekający napastnik może zagrażać osobom postronnym – mówi Rapacki.

Współpraca Łukasz Trybulski.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Samiec podszyty lękiem. Prawda o tym, czego boją się polscy faceci
dad:HERO 0 0"Trzeba mieć do kogo wracać..." płk Andrzej Kruczyński z GROM o tym, jak być komandosem i ojcem
POLECAMY 0 0Franek Sterczewski zdradza plan na działanie w Sejmie. I opowiada, jak wyglądał "chrzest" w TVP
0 0Tak odpowiedziała na zaproszenie Dudy. Reakcja europosłanki PO zwróciła uwagę bułgarskiej prawniczki
Unum 0 0Nigdy nie mów nigdy. Weź sobie do serca wnioski z tego badania, bo życie pisze różne scenariusze
T-mobile 0 0Tomasz Raczek w serialu Netflixa? Oto dlaczego w tej plotce jest odrobina prawdy