Dziś, kiedy chodzimy na zakupy mamy do wyboru mnóstwo lokali. Są supermarkety, targi, sklepy osiedlowe czy całe centra handlowe. Tych pierwszych i ostatnich przed wojną nie było. Jesteście zapewne ciekawi, jak w dwudziestoleciu międzywojennym wyglądał handel? Narodowe Archiwum Cyfrowe dysponuje niesamowitą galerią zdjęć sklepów z lat 1918-1939. Sami zobaczcie, jak wyglądał handel w tamtych czasach.
W Narodowym Archiwum Cyfrowym można znaleźć wiele ciekawych zbiorów. Ostatnio w naTemat.pl mieliśmy okazję poznać Afrykę w obiektywie podróżnika Kazimierza Nowaka. Dziś chcemy wam pokazać, jak wyglądały handel w przedwojennej Polsce. Przed wami niesamowita galeria zdjęć.
Z zapisów historycznych wiemy, że Polska w latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku dokonywała niesamowitego skoku cywilizacyjnego. Ten wysiłek został przerwany wybuchem II Wojny Światowej. A tak miał wyglądać nowoczesny wiejski sklep w 1939 roku.
Z kolei tak prezentowały się panie, które w latach trzydziestych sprzedawały swój towar na targu ziołowym w Wilnie. Zdjęcie wykonano w 1931 roku.
Tak wyglądały przedwojenne salony jubilerskie. Na zdjęciu widzimy sklep Wiktora Czaplickiego w Krakowie.
Tutaj salon porcelany i szkła Jakuba Grossa przy Rynku Głównym w Krakowie. Dziś w tym miejscu także jest salon, tyle że fryzjerski, a do tego bank.
Zdjęcie z 1935 roku przedstawia sklep rybny "Rybkol" na ulicy Oboźnej w Warszawie. Zwróćcie uwagę na zbiorniki na ryby.
W obecnych czasach raczej nie natrafimy na tego rodzaju wystawy w sklepach z owocami. Głównie dlatego, że od czasów wojny nieco zmienił się charakter tych sklepów.
Pokazaliśmy kilka zdjęć z dużych miast. Tak natomiast prezentował się sklep spożywczy w Równem.
Tak z kolei wyglądał z zewnątrz sklep z wędlinami i mięsem w Sosnowcu.
Na zdjęciu sklep wielotowarowy Chaima Weidmana w Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankowsk). Fotografia pochodzi z 1935 roku.
Salon obuwniczy w Warszawie przy ulicy Nowy Świat. Zdjęcie z 1935 roku.
Władysław Sielski (z fajką) wraz z pracownikami swojego sklepu i zakładu. Zwróćcie uwagę, że już w 1934 roku próbowano przyciągnąć klienta za pomocą anglojęzycznych nazw.
Tak w 1928 roku wyglądał sklep obuwniczy Alfreda Heine w Łodzi.
Tak przed wojną prezentowały się po zamknięciu sklepy Bata. Firma ta istnieje do dziś.
Na zdjęciu drugi z prawej stoi Józef Jan Wedel, właściciel marki E. Wedel. Fotografia wykonana podczas uroczystego poświęcenia nowego sklepu w Krakowie.
Przedwojenny kiosk z tytoniem i prasą w 1932 roku. To tu Polacy mogli kupić i później czytać przedwojenną prasę.