Inżynieria kosmiczna na polskich uczelniach. Polska chce rozwijać kosmiczne technologie

Polskie uczelnie chcą zajmować się inżynierią kosmiczną
Polskie uczelnie chcą zajmować się inżynierią kosmiczną Fot. : iurii / shutterstock.com
Politechnika Warszawska, Wojskowa Akademia Techniczna i Politechnika Łódzka planują uruchomić wspólnie nowy kierunek studiów – inżynierię kosmiczną. – Nie będziemy od razu zajmować się umieszczeniem satelitów na orbicie, ale konstrukcją dronów już tak – powiedział prof. Sławomir Wiak, prorektor ds. edukacji Politechniki Łódzkiej, którego cytuje „Dziennik Łódzki”.

O planach powołania nowego kierunku studiów mówił w czerwcu, przy okazji powołania Klastra Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej na Wojskowej Akademii Technicznej, prorektor tej ds. rozwoju WAT prof. Mariusz Figurski. Termin uruchomienia inżynierii kosmicznej zostanie ustalony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

– WAT jest na to gotowa, pracujemy nad tym pomysłem od trzech lat. Mamy potencjał inżynierów naukowców. Z naszych analiz wynika, że przynajmniej kilka tysięcy osób znalazłoby pracę w tym zakresie – powiedział prof. Figurski, przypominając jednocześnie, że w Sejmie trwają prace dotyczące powołania Polskiej Agencji Kosmicznej.

W ramach klastra uczelnie, instytucje badawcze oraz firmy z branży kosmicznej będą wspólnie rozwijać technologie kosmiczne. Do współpracy w tym zakresie zobowiązały się m.in. Wojskowa Akademia Techniczna, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Lotnictwa, Politechnika Warszawska, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Zielonogórski, Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica, Uniwersytet Warszawski, Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny oraz prywatne firmy.


Inżynierię kosmiczną można będzie studiować także na Uniwersytecie Zielonogórskim. W marcu senat uczelni postanowił utworzyć taki kierunek studiów. W czerwcu rozpoczęła się rekrutacja kandydatów na studia.
Ministerstwo Gospodarki

Jest to pierwszy tego typu kierunek studiów w Polsce z autorskim programem kształcenia. Dla kandydatów przygotowano 40 miejsc na studiach stacjonarnych I stopnia. Studia będą trwały 3,5 roku, a ich absolwenci uzyskają tytuł zawodowy inżyniera. Inżynieria kosmiczna to międzywydziałowy, interdyscyplinarny kierunek studiów pierwszego stopnia przygotowujący absolwentów do pracy w dziedzinie technik satelitarnych.

Utworzenie nowej specjalności studiów technicznych jest motywowane rosnącym rynkiem pracy w dziale przemysłu i badań kosmicznych, po wstąpieniu Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i równoległym wyniesieniu na orbitę pierwszych polskich satelitów. Czytaj więcej


źródło: „Dziennik Łódzki”
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...