W roku 2013 na świecie z wirusem HIV żyło 35 mln osób, z czego 2,1 mln zakażeń miało miejsce w badanym roku. Na przestrzeni lat 2001-2012 odsetek nowych zakażeń u dzieci i dorosłych spadł o 33%. Zgony z powodu AIDS osiągnęły poziom 1,5 mln w 2013 roku, a liczba zgonów spadła od szczytu epidemii w 2005 roku o 35% (średnio rocznie o 0,1 mln). Łącznie od 1980 roku z powodu HiV/AIDS zmarło 39 mln osób spośród 78 mln zarażonych. Co powinieneś wiedzieć o AIDS?
Pocałunek, transfuzja krwi czy wizyta u dentysty to jedne z możliwych dróg zakażenia wirusem HIV. Wokół AIDS krąży też wiele mitów. Warto wiec poznać fakty, aby wiedzieć, co jest prawdą w kontekście AIDS.
1. Każdy może być chory. Nie ma znaczenia wiek, płeć, orientacja seksualna, religia, czy rasa - kto odbywa stosunek płciowy bez zabezpieczenia lub podejmuje inne ryzykowne zachowania (np. stosowanie wspólnych igieł i strzykawek przy zażywaniu narkotyków, sterydów czy anabolików), jest narażony na zakażenie.
2. Zarażenie przez pocałunek. To nie jest prawdą, a przynajmniej nie stwierdzono do tej pory zarażenia wirusem HIV tą drogą. Ślina nie jest zakaźna. Nośnikiem wirusa jest krew, która w wyniku uszkodzenia śluzówki w jamie ustnej, może znaleźć się w ślinie.
3. HIV można zarazić się podczas seksu oralnego, jednak kontakty oralne są najmniej ryzykowną formą aktywności seksualnej. Błona śluzowa jamy ustnej może jednak ulec mikrourazom. Nie powinno się, więc dopuszczać do kontaktu błony śluzowej z nasieniem, wydzieliną pochwy lub krwią.
4. Wciąż nie ma szczepionki na HIV. Od wielu lat trwają badania naukowe i kliniczne w tym zakresie. Dotychczasowe doświadczenia nie wskazują, by możliwe było szybkie znalezienie bezpiecznej i skutecznej szczepionki.
5. Na zarażeniem wirusem HIV bardziej podatne są kobiety. Ryzyko zakażenia jest znacznie większe dla kobiety podczas stosunku z zakażonym mężczyzną, niż dla mężczyzny podczas stosunku z zakażoną kobietą. W trakcie kontaktu seksualnego bez użycia prezerwatywy, jeśli dochodzi do wytrysku w pochwie, duża powierzchnia błony śluzowej ma długotrwały kontakt z zakażoną spermą.
6. Leczenie dentystycznie nie niesie zagrożenia. Warunkiem jednak jest to, aby wszystkie narzędzia były sterylizowane lub dezynfekowane po każdym pacjencie. Jeśli ma się jakiekolwiek zastrzeżenia dotyczące postępowania swojego dentysty, należy z nim o tym porozmawiać. Każdy lekarz powinien stosować te same zasady ostrożności wobec wszystkich pacjentów, by zapewnić zarówno im, jak i sobie, całkowite bezpieczeństwo.
Warto też wiedzieć, że zarówno kobiety jak i mężczyźni z HIV mogą mieć zdrowe dzieci. Istnieje metoda izolacji materiału genetycznego z zakażonej wirusem spermy, którym następnie można dokonać zapłodnienia in vitro. Kobiety z HIV, jeżeli stosują się do odpowiednich wskazań lekarzy i zasad terapii antyretrowirusowej mają prawie 100% szansę na urodzenie zdrowego dziecka