KGHM otwiera kopalnię w Chile i apeluje do rządu o obniżenie podatku od kopalin

W otwarciu kopalni uczestniczyła m.in. prezydent Chile Michelle Bachalet (Czwarta od lewej w pierwszym rzędzie)
W otwarciu kopalni uczestniczyła m.in. prezydent Chile Michelle Bachalet (Czwarta od lewej w pierwszym rzędzie) Fot. Poland MFA / Twitter.com
W Chile uroczyście otwarto kopalnię miedzi Sierra Gorda, którą spółka KGHM Polska Miedź zbudowała za ponad 4 mld dolarów razem ze swoim japońskim partnerem – Sumitomo Metal Mining. Kopalnia nosi imię polskiego geologa Ignacego Domeyki.


W otwarciu kopalni Sierra Gorda uczestniczyli m.in. prezydent Chile Michelle Bachelet, prezes KGHM Herberth Wirth, sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Zdzisław Gawlik oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Katarzyna Kacperczyk. Japoński rząd był reprezentowany przez wiceministra ds. zagranicznych w Ministerstwie Gospodarki, Handlu i Przemysłu Norihikę Ishigurę.

Kopalnia Sierra Gorda ma produkować 220 tys. ton miedzi rocznie. Pierwszy transport z Sierra Gorda, składający się z około 6 tys. ton koncentratu miedzi, trafi do japońskiej huty Toyo Smelter and Refinery w listopadzie 2014 roku
KGHM POLSKA MIEDŹ

Jednocześnie Zarząd informuje, że ostateczne nakłady inwestycyjne, z uwzględnieniem uzyskanych oszczędności, w tym z programu leasingu maszyn górniczych, wyniosły 4,2 miliarda USD wobec 3,9 miliarda USD szacowanych w marcu 2013 roku. Wzrost nakładów inwestycyjnych wynika głównie ze zmiany uwarunkowań rynkowych, takich jak wzrost cen materiałów budowlanych, wzrost kosztów pracy oraz zastosowanie przy budowie kopalni wyższych, obecnie wymaganych standardów inżynieryjnych.

Uwarunkowania wewnętrzne dotyczą: zwiększonego zużycia materiałów, większej ilości roboczogodzin oraz działań Zarządu zmierzających do zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa na terenie kopalni.
Czytaj więcej

Kopalnia nosi imię Ignacego Domeyki. – Domeyko badał i opisywał chilijskie bogactwa naturalne, które my dziś wydobywamy. Można śmiało powiedzieć, że historia zatoczyła koło. Jako polska firma przybyliśmy bowiem do Chile śladami naszego wielkiego rodaka, dzięki czemu jego dziedzictwo nabiera nowego znaczenia – zauważył Wirth.

KGHM chce obniżenia podatku od kopalin
W rozmowie z Polskim Radiem prezes KGHM zaapelował do rządu o zmianę sposobu naliczania dodatkowego podatku od kopalin. – Jest to podatek, który blokuje nowe inwestycje w kraju i ekstremalnie negatywnie wpływa na finanse koncernu. Dzisiaj w Polsce jeden z naszych ważnych oddziałów (zakład górniczy w Lubinie – przyp. red.) jest trwale nierentowny i to daje pod rozwagę – powiedział Wirth.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc
POLECAMY 0 0"Watchmen" to telewizyjne wydarzenie na miarę "Czarnobyla". Ale serial HBO wkurzył Amerykę
MamaDu 0 0Szkolne konkursy plastyczne to farsa. Psycholożka opisała jeden z nich i się zaczęło...
MOTO 0 0Skoda Kodiaq, Karoq, Kamiq. Nazwy podobne, ale auta różne. Najlepiej wyjaśnia to… Krystyna Czubówna
0 0O pracy w tym miejscu marzą tysiące. Właśnie ruszyła rekrutacja dla Polaków
0 0Możesz się pozbyć boomboxa. Ten niezniszczalny głośnik stanie się sercem każdej imprezy
0 0Przebranie Tosi na szkolny konkurs na ustach wielu Polaków. Zareagowała sama Tokarczuk
FELIETON LIBERSKIEGO 0 0Co po Tusku? Jeśli opozycja nie wyłoni jednego kandydata, przegra po raz kolejny
0 0"Niewykluczone, że będzie to Senat trudny". Tak Duda otworzył posiedzenie izby wyższej
0 0101 lat polskiej muzyki w 7 minut. Film uczniów z Dąbrowy Górniczej trzeba zobaczyć!
dad:HERO 0 0"Trzeba mieć do kogo wracać..." płk Kruczyński z GROM o tym, jak być komandosem i ojcem