Onychofagia – zaburzenie psychiczne, które dotyka prawie połowę nastolatków

Obgryzanie [url=http://tinyurl.com/n7c4k2m]paznokci[/url] jest zaburzeniem.
Obgryzanie paznokci jest zaburzeniem. Fot. Shutterstock.com
Jest takie zaburzenie psychiczne, które dotyka prawie połowę nastolatków. Szacuje się, że aż 45% nastolatków i 30% dzieci cierpi na onychofagię. To szkodliwe zaburzenie z grupy zaburzeń obsesyjno – kompulsywnych.


Onychofagia to po prostu szkodliwy nawyk polegający na notorycznym gryzieniu paznokci podczas stresu, głodu lub nudy. Nawyk obejmuje najczęściej równomiernie wszystkie palce, bez faworyzacji jakiegoś z nich. Efektem obgryzania jest skrócenie płytki paznokciowej.

Nie wiadomo skąd się bierze

Do dziś nie wiadomo skąd się bierze to zaburzenie. Może ono być spowodowane zaburzeniami osobowości, stresem (http://portal.abczdrowie.pl/ciagly-stres), niekontrolowaniem emocji, problemami neurologicznymi, zażywaniem narkotyków czy być uwarunkowane genetycznie. Niemniej jednak badania nie wykazały zależności pomiędzy paleniem papierosów oraz stresem a tym nawykiem. U dzieci bliskie kontakty z rodzicami zmniejszają ryzyko tego zachowania.
Jak tłumaczy Magdalena Golicz, psychoterapeutka, natręctwa powodują cierpienie i utrudniają często funkcjonowanie społeczne doprowadzając do wycofywania z relacji społecznych i ograniczenia życiowych wyzwań i zadań. - To z kolei wpływa na obniżenie nastroju, samooceny i poczucia skuteczności. W onychofagii zwykle nie dochodzi do tak drastycznego obrotu sprawy, często jednak (szczególnie w przypadku kobiet) oszpecenie spowodowana natręctwem jest zauważalne i wpływa na samoocenę, poczucie wartości czy pewności siebie w środowisku. Uniemożliwia także korzystanie z szeregu akceptowanych społecznie form dbania o siebie i upiększania ciała (biżuteria, malowanie paznokci, zabiegi pielęgnacyjne itp.) – tłumaczy.

Przeciwstawić się zaburzeniu

Osoby cierpiące na natręctwa często podejmują próby przeciwstawiania się zaburzeniu, nie zawsze jednak sam opór przynosi oczekiwane rezultaty. Magdalena Golicz mówi, że jest to związane jest to z rosnącym napięciem emocjonalnym, poczuciem lęku i zagubienia w otaczającym świecie, a także potrzebą rozładowania tegoż napięcia (do czego wcześniej służyła kompulsja). - W terapii konieczne jest poznanie emocjonalnych przyczyn powstawania i uruchamiania obsesji i kompulsji, a także nauczenia się innych - bardziej adaptacyjnych- zachowań pozwalających na redukcję napięcia – mówi. Jak dodaje, jest to zależnie od stopnia nasilenia trudności, ilości natręctw, a także współistniejących innych zaburzeń emocjonalnych. Pacjent może podjąć próbę samodzielnego poradzenia sobie z trudnością (jeśli onychofagia przejawia się w formie łagodnej) lub skorzystać z pomocy specjalisty - w tym przypadku psychologa lub psychoterapeuty.


Ciekawe wnioski można wysunąć z badań rosyjskich naukowców. Rosyjscy naukowcy, którzy przebadali dzieci z regionu Uralu, zauważyli dodatnią korelację pomiędzy notorycznym obgryzaniem paznokci a niższą inteligencją.

Przeczytaj więcej o nerwicy natręctw: http://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-nerwica-natrectw.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Reserved 0 0Reserved pokazuje inną twarz lat 80. Wieczorowa kolekcja bierze z nich to, co najlepsze
Cinergia 0 0Reżyser “Pokoju” i aktor z “Matriksa” przyjadą do Łodzi. Rusza festiwal Cinergia
Skoda Polska 0 0Nowe auto nie musi być kupione za gotówkę. Można je mieć jak telefon na abonament
T-mobile 0 0Zachwyciła go postać epizodyczna. Raczek o kultowym już filmie
0 0Michalkiewicz ujawnił dane ofiary księdza. Pytamy, czy mu nie wstyd
0 0Robią coś, czego bał się rząd PiS. Czesi wprowadzają podatek, który tak drażni Amerykanów
0 0Edycja genów to rynek wart miliardy. Opiera się na metodzie podejrzanej u bakterii
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Psy zagryzły kobietę w ciąży. Umarła w lesie, w którym trwało polowanie
0 0Dulkiewicz o kandydaturze Jaśkowiaka. Wymowna reakcja prezydent Gdańska
0 0Z domowym budżetem to by nie przeszło. Rząd zachowuje się jak nieodpowiedzialna gospodyni

MOTO

0 0Gdzieś już to widziałeś. Seat Tarraco to dobre… niemieckie auto – nie licz na hiszpański temperament
0 0Ten dziwoląg da się lubić. Nowy C-HR ma przekonać tych, którzy do tej pory mówili mu "nie"