Onychofagia – zaburzenie psychiczne, które dotyka prawie połowę nastolatków

Obgryzanie [url=http://tinyurl.com/n7c4k2m]paznokci[/url] jest zaburzeniem.
Obgryzanie paznokci jest zaburzeniem. Fot. Shutterstock.com
Jest takie zaburzenie psychiczne, które dotyka prawie połowę nastolatków. Szacuje się, że aż 45% nastolatków i 30% dzieci cierpi na onychofagię. To szkodliwe zaburzenie z grupy zaburzeń obsesyjno – kompulsywnych.


Onychofagia to po prostu szkodliwy nawyk polegający na notorycznym gryzieniu paznokci podczas stresu, głodu lub nudy. Nawyk obejmuje najczęściej równomiernie wszystkie palce, bez faworyzacji jakiegoś z nich. Efektem obgryzania jest skrócenie płytki paznokciowej.


Nie wiadomo skąd się bierze

Do dziś nie wiadomo skąd się bierze to zaburzenie. Może ono być spowodowane zaburzeniami osobowości, stresem (http://portal.abczdrowie.pl/ciagly-stres), niekontrolowaniem emocji, problemami neurologicznymi, zażywaniem narkotyków czy być uwarunkowane genetycznie. Niemniej jednak badania nie wykazały zależności pomiędzy paleniem papierosów oraz stresem a tym nawykiem. U dzieci bliskie kontakty z rodzicami zmniejszają ryzyko tego zachowania.
Jak tłumaczy Magdalena Golicz, psychoterapeutka, natręctwa powodują cierpienie i utrudniają często funkcjonowanie społeczne doprowadzając do wycofywania z relacji społecznych i ograniczenia życiowych wyzwań i zadań. - To z kolei wpływa na obniżenie nastroju, samooceny i poczucia skuteczności. W onychofagii zwykle nie dochodzi do tak drastycznego obrotu sprawy, często jednak (szczególnie w przypadku kobiet) oszpecenie spowodowana natręctwem jest zauważalne i wpływa na samoocenę, poczucie wartości czy pewności siebie w środowisku. Uniemożliwia także korzystanie z szeregu akceptowanych społecznie form dbania o siebie i upiększania ciała (biżuteria, malowanie paznokci, zabiegi pielęgnacyjne itp.) – tłumaczy.


Przeciwstawić się zaburzeniu

Osoby cierpiące na natręctwa często podejmują próby przeciwstawiania się zaburzeniu, nie zawsze jednak sam opór przynosi oczekiwane rezultaty. Magdalena Golicz mówi, że jest to związane jest to z rosnącym napięciem emocjonalnym, poczuciem lęku i zagubienia w otaczającym świecie, a także potrzebą rozładowania tegoż napięcia (do czego wcześniej służyła kompulsja). - W terapii konieczne jest poznanie emocjonalnych przyczyn powstawania i uruchamiania obsesji i kompulsji, a także nauczenia się innych - bardziej adaptacyjnych- zachowań pozwalających na redukcję napięcia – mówi. Jak dodaje, jest to zależnie od stopnia nasilenia trudności, ilości natręctw, a także współistniejących innych zaburzeń emocjonalnych. Pacjent może podjąć próbę samodzielnego poradzenia sobie z trudnością (jeśli onychofagia przejawia się w formie łagodnej) lub skorzystać z pomocy specjalisty - w tym przypadku psychologa lub psychoterapeuty.


Ciekawe wnioski można wysunąć z badań rosyjskich naukowców. Rosyjscy naukowcy, którzy przebadali dzieci z regionu Uralu, zauważyli dodatnią korelację pomiędzy notorycznym obgryzaniem paznokci a niższą inteligencją.

Przeczytaj więcej o nerwicy natręctw: http://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-nerwica-natrectw.