Co może się okazać panaceum na czas roztrenowania? - Ania Kuczkowska, fizjoterapeuta radzi

Pilates wpływa pozytywnie na zakresy ruchu, koordynację mięśniową, poprawia oddech.
Pilates wpływa pozytywnie na zakresy ruchu, koordynację mięśniową, poprawia oddech. shutterstock.com


Czas roztrenowania to moment ciężki dla wielu zawodników. Robią go z rozsądku, choć trudno się im przestawić na mniejszą ilość kilometrów. Nasz organizm potrzebuje jednak odpoczynku, choć nie musi to oznaczać całkowitej rezygnacji z ćwiczeń. Jest to dla mnie świetny moment, żeby zapoznać się z jakąś zupełnie nieznaną nam formą ruchu. Moi znajomi biegacze mieli w tym względzie wiele różnych pomysłów (od tańca nowoczesnego po jogę). Dla mnie takim odkryciem był Pilates.

Jak sądzę, nie tylko ja zrobiłam takie odkrycie, gdyż jedno z podstawowych ćwiczeń („deska”) weszło już prawie do kanonu treningu wzmacniającego dla biegaczy. Pilates jest swoistym rodzajem wytrzymałości siłowej, pobudza wiele grup mięśniowych, które są często „zaniedbane” w treningach biegowych. W całkowicie inny niż bieganie sposób obciąża tkanki, dzięki czemu ułatwia ciału regenerację w okresie roztrenowania, co jest szczególnie ważne u osób, które już borykają się z dolegliwościami związanymi z przeciążeniem.

Pilates wpływa pozytywnie na zakresy ruchu, koordynację mięśniową, poprawia oddech. Sposób w jaki oddychamy podczas ćwiczeń jest rzadko brany pod uwagę przez biegaczy co niemiernie mnie dziwi – może u podstaw leży fakt, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że mięśnie i tkanki wokół płuc, klatki piersiowej mogą być przykurczone i mało elastyczne, a to nie wpływa pozytywnie na wydolność. Pilates jest, ze wszystkich znanych mi metod, najbardziej nastawiony na prawidłową stabilizację tułowia podczas ruchów kończyn.


Wiele z tych ćwiczeń będzie świetnie uzupełniało trening ogólny, długo po zakończeniu okresu roztrenowania. Jest jeszcze jedna zaleta – wysiłek, do którego nie przywykliśmy, będzie dla nas dużym wydatkiem energetycznym, więc ułatwi nam przebrnięcie przez okres roztrenowania bez napływu zbędnych kilogramów!!!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Przez dwa miesiące byłam streamerką gier. Oto, czego się nauczyłam
JANDA 0 0Kremy z kolagenem: nie bierz pierwszego lepszego. To skomplikowany składnik
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Polskiej szkole przydaliby się tacy nauczyciele. "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" w teatrze
WYWIAD 0 0Dlaczego faceci nie chcą seksu. Seksuolożka wylicza powody i radzi, jak to zmienić
0 0Słynna fabryka ogłasza zwolnienia grupowe. Miśnieńska porcelana walczy o przetrwanie