Polacy mają dość. Chcą, by posłowie-aferzyści składali mandaty

Dla Mariusza A. Kamińskiego i Adama Hofmana tłuste lata w polityce się skończyły.
Dla Mariusza A. Kamińskiego i Adama Hofmana tłuste lata w polityce się skończyły. Fot. Robert Kowalewski / AG
87 proc. Polaków chce, by posłowie, którzy brali udział w skandalach dotyczących delegacji służbowych, składali mandaty - wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla "Rzeczpospolitej". O nieprzychylnym stosunku Polaków do posłów-aferzystów pisze wtorkowe wydanie gazety.


Z badań wynika, że zdecydowana większość pytanych nie toleruje zachowań związanych z nieprawidłowościach przy rozliczeniach zagranicznych delegacji posłów. Choć - jak zaznacza "Rzeczpospolita" - ostatnio na celowniku byli głównie politycy Prawa i Sprawiedliwości - "podział nie przebiega wzdłuż głównej lini politycznego sporu w naszym kraju".

Dla prawie 87 proc. Polaków udział w aferze rozliczeniowej powinien być równoznaczny ze złożeniem mandatu poselskiego. Według tylko 8 proc. Polaków nie domaga się wyciągnięcia wobec aferzystów konsekwencji.

Co istotne, sondaż został przeprowadzony na krótko przed tym, jak Adam Hofman, wówczas jeszcze poseł PiS, oficjalnie próbował tłumaczyć się ze swojej służbowej podróży do Madrytu, którą odbył wraz z dwoma partyjnymi kolegami - Adamem Rogackim i Mariuszem Antonim Kamińskim, na pokładzie samolotu tanich linii lotniczych.

Po tym jak trzech posłów PiS zostało odwołanych z partii, udział w aferze wyjazdowej złamał kolejną poselską karierę. Z partii i klubu parlamentarnego PiS odszedł bowiem Zbigniew Girzyński. Powodem odejścia były - tłumaczył - „zastrzeżenia, jakie mogą pojawić się co do moich wyjazdów służbowych”.


Ostatnio pod lupę dziennikarzy trafiły podróże Radosława Sikorskiego. Ten, jeszcze jako minister spraw zagranicznych, miał bowiem pobrać kilkadziesiąt tysięcy złotych zwrotu kosztów za podróże prywatnym autem, mimo że miał wtedy rządową limuzynę.

Afera goni aferę, ale - zwraca uwagę "Rzeczpospolita" - rozliczenia polityków Platformy Obywatelskiej są jak najbardziej po myśli PiS, które - jak do tej pory - usuwało podejrzanych posłów ze swych szeregów. W związku z tym główna opozycyjna partia żąda od premier Ewy Kopacz odwołania Sikorskiego z funkcji Marszałka Sejmu i wydalenia go z PO.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Człowiek Dudy w KRS nie wytrzymał po pytaniu dziennikarza. [b]"Co to pana obchodzi, gdzie ja byłem?"[/b]

Człowiek Dudy w KRS nie wytrzymał po pytaniu dziennikarza. "Co to pana obchodzi, gdzie ja byłem?"

Wiadomo, co z pensją pierwszej damy. [b]Prezydentowa Duda wyraziła życzenie

Wiadomo, co z pensją pierwszej damy. Prezydentowa Duda wyraziła życzenie

"Ludzie homoseksualni w przemowach pracowników Pańskiej organizacji są odczłowieczani, dehumanizowani, pozbawiani twarzy i uczuć. Przypisywane są nam nie tylko zbrodnicze intencje, również naszemu życiu odbierana jest jego pełnowartościowość i godność".