5 mld złotych na trzynastki. Dodatkowe pensje urzędników kosztują coraz więcej

Najwięcej pieniędzy pochłaniają trzynastki urzędników samorządowych
Najwięcej pieniędzy pochłaniają trzynastki urzędników samorządowych Fot. Sławomir Kamiński / AG
Tylko w tym roku urzędnicze trzynastki pochłonęły ponad 5,1 mld złotych. Lwią część tej kwoty otrzymali urzędnicy samorządowi – 3,9 mld zł. Jeszcze więcej kosztować będą trzynastki za rok 2014, które wypłacone zostaną w pierwszym kwartale przyszłego roku. Tymczasem przeciwko wypłacaniu trzynastek opowiada się nawet… część byłych i obecnych urzędników.

Przeciwniczką trzynastek jest m.in. Ewa Polkowska, szefowa Kancelarii Senatu i przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Legislacji, która powiedziała „Dziennikowi Gazecie Prawnej”, że rząd powinien zlikwidować dodatkową pensję.

W podobnym tonie wypowiedział się dr Aleksander Proksa, były prezes Rządowego Centrum Legislacji. – Obecnie pracownik, który otrzyma naganę lub słabą ocenę okresową, również jest uprawniony do dodatkowej nagrody rocznej – przypomniał dr Proksa.

Przed rokiem mówił o tym także Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

– Trzynastki nie powinny być przyznawane "z urzędu", za fakt pracy w sektorze publicznym, ale za jakieś określone osiągnięcia. Tak właśnie jest w sektorze prywatnym, że premię otrzymuje ten, kto ma ponadstandardowe wyniki. Rzadko kto w sektorze prywatnym dostaje premię za to, że istnieje – przypomniał Kaźmierczak.

Trzynastki wciąż są jednak wypłacane, a w wielu instytucjach z roku na rok kosztują coraz więcej.

– Za 2012 rok na trzynastki wydaliśmy 1,8 mln zł, a rok później o 100 tys. zł więcej. Spowodowane to było zwiększeniem liczby etatów z 470 do 651 – przyznała Edyta Wrotek, rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego, dodając, że tak duży wzrost liczby urzędników był efektem przejęcia osób, które pracowały w zlikwidowanych jednostkach organizacyjnych.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w 2014 roku na trzynastki wydano mniej więcej 80 mln złotych więcej niż w roku 2013.

źródło: GazetaPrawna.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...