Nowa Polska 2015. Oto największe (są też dobre!) zmiany, które na nas czekają w nowym roku

W 2015 roku czeka nas sporo zmian prawnych.
W 2015 roku czeka nas sporo zmian prawnych. Fot. www.shutterstock.com
Nowy rok przyniesie sporo zmian istotnych dla przeciętnego Kowalskiego. I – co najważniejsze – większość z nich będzie dla nas bardzo korzystna. Na duże udogodnienia mogą przygotować się przyszli małżonkowie oraz rodzice. Rząd poszedł na rękę także tym, którzy marzą o szybkiej budowie własnego domu. Zmiany, choć niekoniecznie pozytywne, czekają też na przyszłych kredytobiorców.

1. Wyższa pensja minimalna

Zmiany dotyczące wysokości najniższej krajowej wejdą w życie z początkiem nowego roku. Od 1 stycznia pensja minimalna – zarobki, które może otrzymać osoba zatrudniona na etacie – zamiast 1680 będzie wynosiła 1750 złotych brutto. Razem z podwyżką wynagrodzenia minimalnego wzrosną także m.in. dodatki do wynagrodzenia za pracę w godzinach nocnych oraz wysokość odprawy w przypadku zwolnienia z pracy.

2. Rewolucja w walce o prawo jazdy

W nowym roku sporo zmian czeka także tych, którzy planują wyrobić sobie prawo jazdy. Po pierwsze, pozytywnie zdany egzamin teoretyczny będzie ważny bezterminowo, a nie – jak dziś – jedynie przez pół roku. Przy czym będą mogły do niego przystąpić także te osoby, które nie ukończyły kursu w szkole nauki jazdy, a kodeksu ruchu drogowego uczyły się samodzielnie. Zmiany dotyczą też egzaminu praktycznego. Od stycznia każdy egzaminowany, poza znajomością przepisów ruchu drogowego i umiejętnością prowadzenia samochodu, będzie musiał wykazać się też znajomością zasad jazdy ekologicznej. Dzięki niej kierowca może, w teorii, ograniczyć zużycie paliwa. Mowa m.in. o płynnej jeździe, hamowaniu silnikiem czy umiejętności łagodnego zmieniania biegów zgodnie ze wskazaniem obrotomierza.

3. Trudniej o kredyt

Złe wieści natomiast czekają na tych, którzy w 2015 roku planują kupno mieszkania na kredyt. Od stycznia banki będą mogły udzielać pożyczek w wysokości maksymalnie 90 proc. wartości nieruchomości. Wymagany wkład własny zamiast 5 procent wyniesie bowiem 10 procent.

W trzecim kwartale 2015 roku zaczną obowiązywać także nowe zasady rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Zmiany dotyczą m.in. dofinansowania powstających mieszkań spółdzielczych oraz wyższego dofinansowania wkładu własnego dla rodzin z dwójką lub trójką dzieci.

4. Ślub w plenerze

Sporo zmian wejdzie w życie także z początkiem marca. Wówczas zaczną obowiązywać m.in. przepisy pozwalające na zorganizowanie ślubu poza urzędem stanu cywilnego. Dziś jest to możliwe jedynie w wyjątkowych przypadkach – np. gdy jedno z przyszłych małżonków przebywa w szpitalu lub więzieniu. W marcu pary zyskają większą swobodę w doborze miejsca ceremonii, które – wedle przepisów – będzie musiało jedynie gwarantować zachowanie powagi i doniosłości wydarzenia oraz bezpieczeństwo wszystkich uczestników. Za zorganizowanie ślubu poza urzędem, małżonkowie będą musieli też dodatkowo zapłacić – 1000 zł.

5. Rewolucja imienna

Również 1 marca w życie wchodzi ustawa zezwalająca na nadawanie dzieciom imion zagranicznych i takich, które nie definiują płci malucha. To odpowiedź na prośby żyjących w Polsce obcokrajowców, którzy często chcieli nadać potomkowi imię popularne w ich rodzinnych stronach. Nadal natomiast nie będzie można nadawać dzieciom więcej niż dwóch imion, imion zdrobniałych, a także ośmieszających – jak np. Kermit czy Opieniek – lub nieprzyzwoitych.

6. Dowód bez adresu

Początek marca przyniesie także nowe dowody osobiste. Na zmienionych dokumentach nie będzie już adresów zameldowania i informacji o kolorze oczu czy wzrostu. Zniknie także skan podpisu posiadacza dowodu. Dokumenty będą ważne kolejno przez 10 lat dla dorosłych i przez 5 lat w przypadku wydania ich dzieciom poniżej piątego roku życia.

Ważna informacja na koniec – stare dowody osobiste zachowują ważność. Nie ma potrzeby ich wymiany dopóki nie upłynie termin dla nich określony.

7. Maturalne korekty

Nowości czekają też na polskich maturzystów i dotyczą zarówno egzaminów ustnych, jak i pisemnych. Po pierwsze resort edukacji zrezygnował z obowiązkowej na maturze ustnej z języka polskiego prezentacji. Zamiast niej uczniowie będą losowali fragmenty tekstów literackich, popularno-naukowych lub reprodukcji i w ciągu kwadransa będą musieli przygotować krótką ich interpretację.


Jeśli chodzi o część pisemną, maturzyści poza trzema obowiązkowymi egzaminami z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki, będą musieli także przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z zakresu tzw. przedmiotów do wyboru. To m.in. biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, informatyka, wiedza o społeczeństwie, języki obce. Wszystkie egzaminy będą przeprowadzane na jednym poziomie.

8. Łatwiejsze budowanie

Rząd przygotował także niespodziankę dla tych, którzy marzą o budowie własnego domu jednorodzinnego. Korekty w prawie budowlanym pozwalają na rozpoczęcie prac jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę. Wystarczy zgłosić to wraz z projektem budowlanym oraz resztą wymaganych dokumentów do urzędu. Jeśli ten w ciągu 30 dni nie wniesie żadnych zastrzeżeń, można ruszać z pracami. Wcześniej czas oczekiwania na pozwolenie wynosił ok. 60-90 dni.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...