Będzie spotkanie z szefami banków ws. franka. Szef NBP i minister finansów chcą rozmawiać o kredytobiorcach

Prezes NBP Marek Belka oraz minister finansów Mateusz Szczurek będą rozmawiać z bankowcami o sytuacji osób, które spłacają kredyt we frankach
Prezes NBP Marek Belka oraz minister finansów Mateusz Szczurek będą rozmawiać z bankowcami o sytuacji osób, które spłacają kredyt we frankach Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Janusz Piechociński uspokaja, że nagły wzrost kursu franka jest tylko „krótkoterminowym zakłóceniem”. Walutowe zawirowania, które boleśnie odczuć mogą tysiące polskich kredytobiorców, niepokoją jednak rząd i NBP. W najbliższy wtorek prezes NBP oraz minister finansów spotkają się z szefami banków.


Radio RMF FM przypomina, że prezes NBP Marek Belka już w ubiegłym roku alarmował, iż kredyty walutowe są „tykającą bombą”.

Podczas spotkania Szczurek i Belka mają namawiać szefów banków, by pomogli klientom, którzy spłacają kredyt we frankach, poprzez obniżenie oprocentowania bądź dokonanie przewalutowania najgorzej rokujących zobowiązań po kursie niezagrażającym stabilności banków.

O sytuacji zadłużonych Polaków chce rozmawiać także minister gospodarki Janusz Piechociński, według którego walutowy kryzys jest najprawdopodobniej „przejściowym zjawiskiem”. Wicepremier zapowiedział w czwartek, że spotka się m.in. ze środowiskiem bankowym oraz ministrem finansów Mateuszem Szczurkiem.

Nastroje stara się uspokajać także NBP, który w oficjalnym komunikacie podkreśla, że „polski sektor bankowy jest stabilny i odporny na szoki zewnętrzne”.
NBP

Narodowy Bank Polski uważnie obserwuje i analizuje sytuację na rynku walutowym. Znaczące wzmocnienie franka szwajcarskiego wobec złotego nie ma związku z sytuacją gospodarczą i fundamentami makroekonomicznymi Polski. Jest ono spowodowane decyzją Narodowego Banku Szwajcarii o uwolnieniu kursu franka w stosunku do euro. Narodowy Bank Szwajcarii zdecydował jednocześnie o obniżeniu stóp procentowych.

Wzmocnienie się franka szwajcarskiego obserwowane jest wobec wszystkich głównych walut. Fluktuacje kursu złotego w stosunku do euro nie odbiegają od obserwowanych w ostatnim czasie.
Czytaj więcej

Część banków zapowiedziała już, że klienci, którzy mają problemy ze spłatą kredytu, mogą wnioskować o wydłużenie okresu spłacania zobowiązania.


"Wsparcie byłoby niemoralne"
Tymczasem prof. Leszek Balcerowicz powiedział radiowej Jedynce, że państwo nie powinno pomagać finansowo zadłużonym Polakom. – Gdyby miało się okazać, że przez jakiś czas zapłacą więcej niż w przeszłości, to dlaczego mają płacić ci, którzy nie zaryzykowali. To byłoby niemoralne – zaznaczył Balcerowicz.

źródło: RMF FM
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Ordo Iuris wzięło na celownik fundacje równościowe[/b]. Zasypało je lawiną pism

Ordo Iuris wzięło na celownik fundacje równościowe. Zasypało je lawiną pism

Joanna Scheuring-WielgusJoanna Scheuring-Wielgus

Procedowany projekt ustawy o powołaniu Komisji, która ma się zająć problemem pedofilii, to nic innego jak ściema, zasłona dymna i pozorowane działanie. Po pierwsze od tej komisji de facto nic nie zależy, nie ma żadnych sprawczych kompetencji, które pozwoliłyby na penalizowanie przestępców seksualnych, którzy dopuszczają się czynów seksualnych na niepełnoletnich.

Mazurek przyłapana na zdjęciu z Berlusconim. [b]Polacy nie zostawili na niej suchej nitki[/b]

Mazurek przyłapana na zdjęciu z Berlusconim. Polacy nie zostawili na niej suchej nitki