Będzie spotkanie z szefami banków ws. franka. Szef NBP i minister finansów chcą rozmawiać o kredytobiorcach

Prezes NBP Marek Belka oraz minister finansów Mateusz Szczurek będą rozmawiać z bankowcami o sytuacji osób, które spłacają kredyt we frankach
Prezes NBP Marek Belka oraz minister finansów Mateusz Szczurek będą rozmawiać z bankowcami o sytuacji osób, które spłacają kredyt we frankach Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Janusz Piechociński uspokaja, że nagły wzrost kursu franka jest tylko „krótkoterminowym zakłóceniem”. Walutowe zawirowania, które boleśnie odczuć mogą tysiące polskich kredytobiorców, niepokoją jednak rząd i NBP. W najbliższy wtorek prezes NBP oraz minister finansów spotkają się z szefami banków.


Radio RMF FM przypomina, że prezes NBP Marek Belka już w ubiegłym roku alarmował, iż kredyty walutowe są „tykającą bombą”.

Podczas spotkania Szczurek i Belka mają namawiać szefów banków, by pomogli klientom, którzy spłacają kredyt we frankach, poprzez obniżenie oprocentowania bądź dokonanie przewalutowania najgorzej rokujących zobowiązań po kursie niezagrażającym stabilności banków.

O sytuacji zadłużonych Polaków chce rozmawiać także minister gospodarki Janusz Piechociński, według którego walutowy kryzys jest najprawdopodobniej „przejściowym zjawiskiem”. Wicepremier zapowiedział w czwartek, że spotka się m.in. ze środowiskiem bankowym oraz ministrem finansów Mateuszem Szczurkiem.

Nastroje stara się uspokajać także NBP, który w oficjalnym komunikacie podkreśla, że „polski sektor bankowy jest stabilny i odporny na szoki zewnętrzne”.
NBP

Narodowy Bank Polski uważnie obserwuje i analizuje sytuację na rynku walutowym. Znaczące wzmocnienie franka szwajcarskiego wobec złotego nie ma związku z sytuacją gospodarczą i fundamentami makroekonomicznymi Polski. Jest ono spowodowane decyzją Narodowego Banku Szwajcarii o uwolnieniu kursu franka w stosunku do euro. Narodowy Bank Szwajcarii zdecydował jednocześnie o obniżeniu stóp procentowych.

Wzmocnienie się franka szwajcarskiego obserwowane jest wobec wszystkich głównych walut. Fluktuacje kursu złotego w stosunku do euro nie odbiegają od obserwowanych w ostatnim czasie.
Czytaj więcej

Część banków zapowiedziała już, że klienci, którzy mają problemy ze spłatą kredytu, mogą wnioskować o wydłużenie okresu spłacania zobowiązania.


"Wsparcie byłoby niemoralne"
Tymczasem prof. Leszek Balcerowicz powiedział radiowej Jedynce, że państwo nie powinno pomagać finansowo zadłużonym Polakom. – Gdyby miało się okazać, że przez jakiś czas zapłacą więcej niż w przeszłości, to dlaczego mają płacić ci, którzy nie zaryzykowali. To byłoby niemoralne – zaznaczył Balcerowicz.

źródło: RMF FM
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Reserved 0 0Top modelka w kampanii Reserved. Promuje kolejną odsłonę projektu ReDesign
Gutek 0 0Zachwyca się nim Tarantino. Oto 5 powodów, dla których trzeba zobaczyć najbardziej szalonego laureata Złotej Palmy
OPINIE 0 0Dlaczego poparcie dla PiS jest nie do ruszenia? Oto powody
WYBORY2019 0 0Nic dziwnego, że PiS przestraszyło się #SilniRazem. Akcja KO podbija media społecznościowe
GW Foksal 0 0Śniadanie z Saddamem Husajnem i obiad z Fidelem Castro. O tej książce będzie wkrótce głośno
WYWIAD 0 0To ona promuje Cosmic Dance. Taniec, który dla wielu kobiet jest katharsis

MOTO

O TYM SIĘ MÓWI 0 0Rządy PiS nazywała reżimem. Ta Czeszka może napsuć krwi Kaczyńskiemu bardziej niż Timmermans
0 0Nowa wojna wisi w powietrzu. Trump grozi odwetem za zniszczenie rafinerii