Ważna chwila dla frankowiczów. Związek Banków Polskich przedstawił swoje propozycje

ZBP uważa, że banki powinny m.in. uwzględniać ujemną stawkę LIBOR przy wyliczania wysokości oprocentowania kredytów mieszkaniowych
ZBP uważa, że banki powinny m.in. uwzględniać ujemną stawkę LIBOR przy wyliczania wysokości oprocentowania kredytów mieszkaniowych Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Odnosząc się do nagłego wzrostu kursu franka szwajcarskiego, zarząd Związku Banków Polskich zaproponował bankom, by dostosowały zasady obsługi kredytów do aktualnych możliwości kredytobiorców. – Proponowane bankom działania mają na celu ułatwienie klientom zachowania stabilności finansowej – podkreślono w komunikacie ZBP.

Należącym do ZBP bankom polecono, by w związku z niekorzystną dla kredytobiorców sytuacją zachowywały się elastycznie. Zalecana elastyczność ma polegać na przyjęciu opracowanych przez zarząd ZBP propozycji.
ZBP

Zgodnie ze stanowiskiem zarządu ZBP proponowane bankom działania w związku z zaistniałą sytuacją powinny obejmować:

– Uwzględnienie ujemnej stawki LIBOR przy wyliczania wysokości oprocentowania kredytów mieszkaniowych.

– Istotne zmniejszenie na najbliższe 6 miesięcy tzw. spreadu walutowego, co skutkować będzie odczuwalnym zmniejszeniem wysokości płaconych przez klientów rat kredytowych.

– Wydłużenie na wniosek klienta okresu spłaty lub okresowe zawieszenie spłaty raty kapitałowej, tak, aby jej poziom nie był wyższy lub był niewiele wyższy niż przed uwolnieniem kursu. Wnioski te mogłyby być składane wyłącznie przez kredytobiorców zamieszkujących kredytowaną nieruchomość.

– Rezygnację z żądania nowego zabezpieczenia oraz ubezpieczenia kredytu wobec kredytobiorców terminowo spłacających raty kredytowe.

– Umożliwienie kredytobiorcom bezprowizyjnej zamiany waluty kredytu z CHF na PLN po kursie równym średniemu kursowi NBP.

– Uelastycznienie zasad restrukturyzacji kredytów hipotecznych dla klientów zamieszkujących kredytowane nieruchomości.
Czytaj więcej

ZBP podkreślił, że niektóre z propozycji mają charakter bezterminowy i powinny stać się dobrymi praktykami. Pozostałe rekomendacje to działania nadzwyczajne, z których można będzie zrezygnować po ustabilizowaniu się sytuacji.

Lista należących do ZBP banków dostępna jest na stronie organizacji.

źródło: ZBP
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...