Krystyna Pawłowicz nie odpuszcza pigułkom "dzień po". Mówi o Trybunale Konstytucyjnym

Fot. M.Kujawka / Agencja Gazeta
Ostatnie tygodnie pokazały, że tzw. pigułki „dzień po” mają w Polsce wielu przeciwników. Do ich grona zalicza się prof. Krystyna Pawłowicz. Według niej pigułki „dzień po” to wymierzony w ludzkie życie środek wczesnoporonny. Posłanka podkreśla, że jeśli sprzedaż pigułek zostanie uregulowana w rozporządzeniu ministra, to sprawą powinien się zająć Trybunał Konstytucyjny.


W rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Pawłowicz zaznaczyła, że Polska w żadnym razie nie musi się zgodzić na sprzedaż pigułek „dzień po” bez recepty. Decyzja Komisji Europejskiej, która zezwala na taką sprzedaż, nie jest bowiem wiążąca dla państw członkowskich.

Rząd Ewy Kopacz zdaje się jednak godzić na sprzedaż bez recepty. Zdaniem posłanki propozycja wyrażenia takiej zgody powinna trafić do parlamentu. Jeśli sprawa zostanie uregulowana wyłącznie w rozporządzeniu ministra zdrowia, to – jak zaznaczyła Pawłowicz – takie rozporządzenie należałoby skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

– Akt prawny rangi rozporządzenia jest aktem jedynie wykonawczym dla polskiej ustawy. Rozporządzenie nie ma prawa regulować spraw życia, śmierci, małżeństwa, które są materią konstytucyjną i ustawową – wyjaśniła posłanka.

Podczas rozmowy Pawłowicz zauważyła ponadto, że w Polsce wciąż szanuje się życie i chrześcijańskie korzenie. Unijne elity nie są zaś przywiązane do tych wartości.

Episkopat przeciwko pigułkom "dzień po"
O tym, że pigułka „dzień po” może działać jak środek wczesnoporonny, mówił niedawno także ks. Józef Kloch, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

– Kiedy doszło do zapłodnienia, ta pigułka, ten właśnie zastrzyk bardzo mocnych hormonów, zniszczy zarodek. To jest właśnie działanie wczesnoporonne – zauważył ks. Kloch podczas rozmowy z Moniką Olejnik.

Duchowny, podobnie jak posłanka Pawłowicz, uważa, że Polska wcale nie musi rezygnować z recept na pigułki „dzień po”.

źródło: "Nasz Dziennik"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...