Kwota wolna od podatku to pierwszy poważny temat w tej kampanii. Palikot chce w spocie "mówić jak jest"

Dyskusja o kwocie wolnej od podatku będzie się przewijała przez kampanię. Janusz Palikot zamierza to wykorzystać.
Dyskusja o kwocie wolnej od podatku będzie się przewijała przez kampanię. Janusz Palikot zamierza to wykorzystać. Fot. Adam Stępień / AG
Po dyskusjach o konfetti i ziewających politykach PO podczas przemówienia Komorowskiego coraz silniej pojawia się temat kwoty wolnej od podatku. Pomimo, że od głosowania w tej sprawie minęły trzy tygodnie temat wciąż bulwersuje sporą część wyborców. Jeśli któryś z kandydatów znajdzie dobry sposób, by wpleść temat w kampanię, zyska sporo głosów. Janusz Palikot chce być jak Mariusz Max Kolonko i wytłumaczyć Polakom "jak jest" z podatkami.


Polska ma jedną z najniższych w Europie kwot wolnych od podatku. Trzy tygodnie temu Sejm głosował nad jej podniesieniem. Dzisiaj daninę muszą oddawać nawet ci, których miesięczny dochód był niższy niż połowa minimum egzystencjalnego. Ale koalicja PO-PSL odrzuciła projekt Twojego Ruchu. Media sprawą zajmowały się kilka dni i przestały, ale "internet nie zapomina".

Burza w internecie
Platforma Obywatelska jest bombardowana przez internautów pytaniami o tamto głosowanie. Było ich tak dużo, że politycy PO zdecydowali się wytłumaczyć jeszcze raz swoją decyzję, powiedzieć dlaczego nie chcieli zostawić w kieszeniach Polaków więcej pieniędzy. Zamiast uspokoić sytuację, partia Ewy Kopacz tylko ją zaogniła.

Platforma w swojej notce na Facebooku projekt Twojego Ruchu nazywa populistycznym. Za najkorzystniejszy sposób wspierania najuboższych uznaje ulgi i odliczenia. Aby to udowodnić, przedstawia hipotetyczną rodzinę, której miesięczny dochód to 1680 zł/miesięcznie, czyli minimalna krajowa. Tłumaczy, że dla takich rodzin lepsze są ulgi na dzieci, które wprowadziła partia rządząca.

PO o kwocie wolnej od podatku

• rodzina z dochodem na poziomie najniższego wynagrodzenia (20 160 zł/rok, 1680 zł/miesiąc), rozliczając się wspólnie z małżonkiem (jedna osoba uzyskuje dochody z pracy), po podwyższeniu kwoty wolnej od podatku o ponad 100 proc. nie zyskuje nic w stosunku do rozwiązań obowiązujących obecnie – bez względu na to, ile ma dzieci

• ta sama rodzina po wprowadzeniu zaproponowanej przez rząd ulgi na dzieci, która będzie obowiązywała już w rozliczeniu bieżącego roku podatkowego, zyskuje przy jednym dziecku 681,11 zł, przy dwojgu 1793,15 zł, a przy trójce dzieci – aż 3793,19 zł.

Jak OFE?
Tyle, że to przypadek skrajny, dotyczący najbiedniejszych i tak uzależnionych od pomocy społecznej. Tymczasem zwiększenie kwoty wolnej od podatku dotyczy nie tylko ich. To właśnie ci zarabiający średnio najbardziej odczuliby zmianę. Partia rządząca argumentuje, że nie stać nas na takie zmiany, bo dochody budżetu spadłyby rocznie o ok. 14 mld zł. To niepełne wyliczenie, bo więcej pieniędzy w kieszeniach obywateli, to więcej na wydatki. A to także zwiększa wpływy podatkowe.


Ostatnią tak poważną zmianą dotyczącą naszych pieniędzy było rozmontowanie OFE. Wtedy odbyła się na ten temat głęboka dyskusja, zaangażował się w nią mocno Leszek Balcerowicz, debatował nawet z ówczesnym ministrem finansów Janem Vincent-Rostowskim.

Niewykorzystany potencjał
Dużą wagę przywiązywano do liczby osób, które postanowiły zostać w OFE. Pojawiały się nawet głosy, że te ponad 2 mln osób może być zaczątkiem “partii OFE”, czyli ugrupowania zwolenników liberalizmu gospodarczego, zawiedzionych polityką PO. Dzisiaj, po siedmiu miesiącach widać, że nic z tego nie wyszło. Nie należy się spodziewać, że nowa partia powstanie na kanwie niezadowolenia z powodu niskiej kwoty wolnej od podatku.
Jednak temat ma potencjał, by stać się ważnym wątkiem trwającej kampanii wyborczej. Poza sprawami bezpieczeństwa i polityki zagranicznej to pierwszy tak poważny temat, który się w tej kampanii pojawia. Wcześniej kandydaci debatowali o debacie, o konfetti i o czytaniu z kartki i promptera. Temat pojawia się, by tej mało poważnej na razie kampanii dodać ciężaru.

Szansa Palikota
Nie widać jednak, by kandydaci wiedzieli, jak to zrobić. Co oczywiste, Bronisław Komorowski będzie unikał tego tematu, a jeśli się on pojawi będzie przypominał, że w 2013 roku proponował, by kwota była zależna od liczby dzieci. Andrzej Duda przypomni, że PiS głosowało za podniesieniem kwoty. Magdalena Ogórek i tak nic nie mówi, więc na wątku podatków ani nie zyska, ani nie straci.

Najwięcej do ugrania (poza antysystemowcami, takimi jak Korwin-Mikke i Kukiz) ma Janusz Palikot. Wszak to jego posłowie zaproponowali podniesienie kwoty wolnej od podatku. – Mówię o tym wszędzie, gdzie jestem i ludzi to mocno interesuje – relacjonuje w rozmowie z naTemat Janusz Palikot.

Ambitne plany
– Wczoraj rozmawiałem o tym z ludźmi w Białogardzie i w Koszalinie, dzisiaj będę w kolejnych miejscowościach. Każdego dnia poruszam ten temat, choć to nie są spotkania medialne, tylko takie dla stu, kilkuset osób. Ludzie doskonale rozumieją, o co w tym chodzi, akceptują nasz tok myślenia. Myślę, że jak będę przez dwa miesiące o tym mówił, to to się przebije – przekonuje Palikot.

Ale zapowiada też działania, które mogą przebić się do ogólnopolskich mediów i zdobyć popularność w internecie. – Zrobimy filmik o tym, jak ludzie reagują na tę decyzję Platformy, kiedy mówimy o tym na bazarach. Poza tym chcę nagrać taki film w stylu Maxa Kolonki, dwuminutowy mini-wykładzik. Wytłumaczę, jak to wpłynie na rozwój gospodarki, powiem jak jest – zapowiada lider Twojego Ruchu. Ofensywa ma się zacząć pod koniec tygodnia albo na początku kolejnego.

"Element planu"
– Myślenie PO kończy się na pierwszym kroku, na tym, skąd wziąć 14 mld zł. Te pieniądze zostaną u ludzi i wiadomo, że biedni je wydadzą, bo nie mają z czego oszczędzać. Kupią jedzenie, głównie na bazarach, produkowane w Polsce. To wykreuje popyt wewnętrzny, to element szerszego planu dla gospodarki – zauważa Palikot.

Od tego, czy pomysł sztabu wypali, mający nadal niewielkie poparcie Palikot może sporo zyskać. Dotychczas - inaczej niż w czasie kampanii parlamentarnej - nie udało mu się wykreować własnego, podjętego przez media tematu. Dlatego Palikot musi wymyślić, jak sprawić, by to on, a nie Korwin-Mikke czy Kukiz zyskali na rozwijającej się dyskusji o podatkach. Bo kto straci, wiadomo.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0"Byłam przed 30, a nie chciało mi się żyć". Patrycja schudła 50 kg, pokonała hashimoto i depresję
MamaDu 0 0"Cesarskie cięcie powoduje problemy dziecka w dorosłości". Wywiad z prof. Ewą Helwich
SAP 0 0Od personalizacji adidasów do zatrzymania powodzi. Oto jak transformacja cyfrowa zmienia nasze życie
#GRZEJE 0 010 godzin czekał na żonę, która poszła do dentysty. Musiała interweniować Straż Miejska
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
MamaDu 0 0"Moja córka żyła 70 minut". Gest mamy po śmierci dziecka poruszył ludzi na całym świecie
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
0 0Technika sprzed 5 tys. lat pomoże ci popełnić mniej błędów. Mnisi mieli rację
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!