PiS szykuje się na smoleńską rocznicę. Andrzej Duda? Ma być schowany

PiS przygotowuje się do obchodów kolejnej rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem
PiS przygotowuje się do obchodów kolejnej rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem Fot. Małgorzata Gendlek / AG
Tegoroczna rocznica katastrofy smoleńskiej będzie wyjątkowa, bo przypada na miesiąc przed wyborami prezydenckimi. PiS już mobilizuje swoich zwolenników do przyjazdu do Warszawy. Zaskoczeniem może być fakt, że partia nie planuje przemówień swojego kandydata na prezydenta. Na pierwszym planie znów będzie prezes Kaczyński.


W roku podwójnych wyborów rocznica katastrofy smoleńskiej może zyskać na znaczeniu. Przemawia za tym także inny kontekst. Od kilku tygodni emocje rozbudza wznowiona dyskusja o sposobie upamiętnienia ofiar tragedii. Prezydent Komorowski patronuje projektowi budowy pomnika w okolicach warszawskiego Krakowskiego Przedmieścia. Od tego pomysłu odcinają się bliscy ofiar działający w Komitecie Budowy Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej. Jak twierdzą, inicjatywa Kancelarii Prezydenta to zagranie obliczone na kampanię wyborczą.

Według "Gazety Wyborczej" w społecznym Komitecie dojrzewał plan, by przy okazji rocznicy wysłać specjalny list do prezydenta Komorowskiego. Zaprzecza temu jednak Andrzej Melak, prezes Komitetu Katyńskiego, którego brat zginął w Smoleńsku. – Nie, żadnego listu nie będzie. Nie będziemy się o nic prosić. To, co się dziś dzieje, to wstyd. Sami ten pomnik kiedyś postawimy – przekonuje. Będzie za to tablica ku czci Lecha Kaczyńskiego. Ma zawisnąć na elewacji domu zmarłego prezydenta na Żoliborzu.

Jedno wiadomo na pewno – PiS tematu katastrofy nie odpuści. Przed Pałacem Prezydenckim w rocznicę katastrofy znów stanie scena, na której przez cały dzień odbywać się będą uroczystości. Polityków wspomagać będą artyści, m.in. kojarzeni z PiS Jan Pietrzak i aktorka Katarzyna Łaniewska. Na 10 kwietnia zaplanowano również publikację kolejnego smoleńskiego raportu Antoniego Macierewicza.


Co z prezesem Kaczyńskim? W rocznicę Smoleńska będzie miał dwa wystąpienia – najważniejsze wieczorem, po mszy i "marszu pamięci". Za to kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda nie będzie miał żadnego – podkreśla "GW".

Źródło: "Gazeta Wyborcza"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Renault 0 0Łatwiejsza jazda. W tym modelu kierowca poczuje, co to znaczy prawdziwe wsparcie
INNPoland 0 0Wielka awaria w popularnym banku. Niektórym klientom wyzerowało konta
Żółty Tydzień 0 0Jeden organ, 500 funkcji. Taka jest wątroba. Jakie choroby mogą ją zniszczyć?
0 0Chorujesz na jaskrę i uwielbiasz jogę? To połączenie może nie być dobre dla oczu
WYWIAD 0 0"Zachowanie Klarenbacha było chamskie". Posłanka Wiosny wyjaśnia, dlaczego uparcie chodzi do TVP
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno